Co to jest tetrachromacja i co to znaczy?

Tetrachromacja jest zaburzeniem, które występuje częściej niż wcześniej sądziliśmy. W rzeczywistości występuje u prawie 12% kobiet. Dowiedz się więcej tutaj!
Co to jest tetrachromacja i co to znaczy?

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2021

Tetrachromacja to stan, który zaciekawia wielu naukowców. Jest to termin, który odnosi się do jakości widzenia. Oznacza to, że ludzie lub zwierzęta z tetrachromacją mają znacznie zwiększony wskaźnik widzenia.

W rzeczywistości mogą zobaczyć nawet do 100 milionów kolorów. Tetrachromacja występuje również u niektórych zwierząt, takich jak pewne ptaki, ryby, owady i płazy. W rzeczywistości niektórzy ludzie też mogą mieć tę zdolność!

Jak powstaje widzenie kolorów?

Zanim wyjaśnimy, na czym polega tetrachromacja, ważne jest, aby mieć podstawowe pojęcie o tym, jak przebiega proces widzenia. Siatkówka jest wrażliwą na światło tkanką w tylnej części gałki ocznej.

Składa się z różnych komórek, które mają pręciki i czopki. Są to komórki światłoczułe. Stożki pozwalają nam widzieć kolory, czyli pozwalają na widzenie chromatyczne.

Istnieją różne rodzaje czopków w zależności od tego, jak reagują na światło. Większość populacji ludzkiej ma trzy typy. Każdy z nich reaguje na światło z różną szerokością pasma. Następnie informacja wędruje przez nerw wzrokowy do kory mózgowej.

Dlatego większość ludzi ma zdolność widzenia trójchromatycznego. Jeden typ stożka wykrywa światło czerwone, drugi niebieski, a trzeci zielony. W ten sposób możesz zobaczyć prawie 1 milion kolorów.

Jednak u niektórych gatunków zwierząt dzieje się coś innego. Na przykład niektóre ryby mają czwarty typ czopka, który pozwala im dostrzec wariacje dla każdego z kolorów.

Różne kolorowe parasole.

Czym jest tetrachromacja?

Tetrachromacja to stan widzenia, który pozwala uchwycić około sto razy więcej kolorów niż zwykle. Szacuje się, że prawie 12% wszystkich kobiet na świecie ma tę cechę.

Dzieje się tak, ponieważ posiadają czwarty rodzaj stożka. Ci ludzie nazywani są tetrachromatami. Ten czwarty stożek pozwala im dostrzec czterowymiarową sensoryczną przestrzeń barw. Oznacza to, że mają znacznie większe spektrum widzenia, ponieważ mogą łączyć więcej kolorów podstawowych.

Z drugiej strony reszta ludzi może tworzyć kombinacje tylko z trzema kolorami – czerwonym, zielonym i niebieskim. Nazywane są trichromatami. Oznacza to, że nie mogą zobaczyć wszystkich możliwych wariantów.

Możesz być zainteresowany: Kolory jakie nosisz – Co mówią o Tobie?

Czym różni się od pozostałych kategorii?

Obecnie znamy różne rodzaje widzenia, w zależności od czopków siatkówki. Pierwszy to trichromatyzm. W rzeczywistości jest to najczęstsza forma widzenia u ludzi.

Jednak widzenie może być również dwuchromatyczne. Jest to najczęstszy typ u zwierząt, takich jak psy. Są wrażliwe tylko na niebieskie i zielone czopki. No i w końcu istnieje tetrachromacja.

W szczególności trudno jest odróżnić, czy dana osoba ma trichromatyzm, czy tetrachromatyzm. Czasami można to stwierdzić tylko po biopsji tkanki siatkówki.

Co powoduje tetrachromację?

Najwyraźniej ten stan dotyczy prawie wyłącznie kobiet. To dlatego, że u kobiet występuje odmiana chromosomu X, gdzie znajduje się gen dichromatyczny.

W tym chromosomie znajdują się geny odpowiedzialne za ekspresję czerwonych i zielonych czopków. Dlatego więcej kobiet posiada tę zdolność, ponieważ mają dwa chromosomy X, podczas gdy mężczyźni mają tylko 1.

W ten sposób jest bardziej prawdopodobne, że kobiety mają dwie różne wersje tych genów. W procesie widzenia uczestniczą więc cztery rodzaje czopków. Nie oznacza to jednak, że nie może być mężczyzn z tetrachromatyzmem.

Jak można go zidentyfikować?

Do tej pory nie ma testu, który rzetelnie diagnozuje tetrachromację. Testy internetowe, które próbują zweryfikować ten stan, nie mają naukowych dowodów na swoje działanie.

Dzieje się tak, ponieważ są one tworzone na ekranach cyfrowych opartych na technologiach RBG. Innymi słowy, są wykonane z trójchromatycznym systemem reprezentacji kolorów. Jednak naukowcy starają się stworzyć dokładne narzędzia do jego diagnozowania.

Z drugiej strony istnieje sposób na diagnozę tetrachromacji z większą pewnością, ale jest on złożony. Aby to zrobić, trzeba pobrać próbkę siatkówki. Tego typu biopsje są bardzo trudne do wykonania, ponieważ wiążą się z wieloma zagrożeniami dla wzroku pacjenta.

Okulista rozmawia z pacjentem.

Tetrachromacja jest bardziej powszechna niż myślisz

Tetrachromacja to zaburzenie widzenia, które występuje zwłaszcza u niektórych kobiet. Posiadają one jeszcze jeden typ czopków, które są komórkami siatkówki odpowiedzialnymi za widzenie kolorów. Zwykle istnieją trzy różne odmiany, ale te osoby mają cztery.

Dzięki temu widzą prawie sto razy więcej kolorów niż zwykle. Jednak na dzień dzisiejszy nie ma ustalonych metod diagnozowania tego stanu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hugues, B., et al. “La visión cromática en los animales.” REDVET. Revista Electrónica de Veterinaria 9.11 (2008): 1-6.
  • Coria Cancelo, Guillermo. “La visión del color en los seres humanos.” (2015).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.