Co to jest stealthing i jakie niesie za sobą zagrożenia?

Co to jest stealthing i jakie niesie za sobą zagrożenia?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Czy wiesz, co to jest stealthing? To zachowanie, jakie ma miejsce, gdy mężczyzna potajemnie zdejmuje prezerwatywę podczas stosunku płciowego. Dowiedz się więcej o niebezpieczeństwach związanych z tym zjawiskiem!

Co wiesz o niebezpieczeństwach związanych z stealthingiem? Jeśli słyszysz o tym zjawisku po raz pierwszy, czytaj dalej, aby odkryć związane z nim zagrożenia.

W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej jest badań naukowych dotyczących zagadnień seksualnych, w których eksperci wymieniają określone praktyki seksualne. Słowo „stealthing” odnosi się do okropnej praktyki, która może zagrozić życiu kobiety.

Co to jest stealthing?

Termin „stealthing” odnosi się do sytuacji, gdy mężczyzna zdejmuje prezerwatywę podczas stosunku bez zgody partnerki. Innymi słowy, mężczyzna robi to bez wiedzy kobiety. Dlatego na określenie tego zjawiska wybrano słowo oznaczające zdobienie czegoś „potajemnie” lub „ukradkiem”.

Jeśli oboje partnerzy zgodzili się na seks z prezerwatywą, ale mężczyzna zdejmuje ją w pewnym momencie bez powiadomienia partnerki, wtedy angażuje się w tę niebezpieczną praktykę.

Badania na ten temat prowadziła prestiżowa prawniczka Alexandra Brodsky. W rzeczywistości to właśnie jej analiza zjawiska, opublikowana w Columbia Journal of Gender and Law, wzbudziła powszechny alarm.

Intencją prawniczki było podniesienie świadomości na temat tej niebezpiecznej praktyki i opowiedzenie się za stworzeniem nowych przepisów regulujących ją.

co to jest stealthing
Termin „stealthing” jest obecnie używany do określenia praktyki, w której mężczyzna zdejmuje prezerwatywę bez zgody partnerki seksualnej lub partnera seksualnego.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z stealthingiem?

Większość z osób mężczyzn, które to robią, to młodzi mężczyźni. To problem, którego nie należy tego lekceważyć. W rzeczywistości wspomniana przez nas prawniczka uznaje to za rodzaj gwałtu. Dzieje się tak, ponieważ kobieta nie wyraża zgody na dany rodzaj stosunku. Jest to zatem naruszenie jej praw i naraża ją na wiele niebezpieczeństw.

Chociaż praktyka ta zwykle występuje w stosunkach seksualnych między parami heteroseksualnymi, może również wystąpić w parach homoseksualnych. Eksperci uważają, że mężczyźni decydują się na stealthing z różnych powodów. Na przykład niektórzy z nich twierdzą, że odczuwają większą przyjemność, gdy nie używają prezerwatywy.

Natomiast inni mężczyźni twierdzą, że usunięcie prezerwatywy bez świadomości przez partnera jest dla nich ekscytującym wyzwaniem. Są jednak i tacy, którzy robią to, ponieważ chcą zapłodnić swoją partnerkę, nie biorąc pod uwagę jej opinii w tej sprawie.

Dlatego nawet jeśli stosunek seksualny jest dobrowolny, a mężczyzna stosuje stealthing, wykorzystuje seksualnie partnerkę. Wynika to z faktu, że chociaż obaj partnerzy zgodzili się na określone warunki, mężczyzna ich nie przestrzegał. Ofiara wierzy, że uprawia bezpieczny seks, podczas gdy tak nie jest.

Poznaj niebezpieczeństwa związane ze stealthingiem

Ta praktyka jest naprawdę niebezpieczna, ponieważ kobieta może zajść w niechcianą ciążę lub zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak kiła, rzeżączka czy HIV. Jednak to nie jedyne niebezpieczeństwa. Ofiara tego rodzaju wykorzystywania seksualnego może borykać się także ze skutkami psychologicznymi.

Choroby przenoszone drogą płciową
Stealthing jest niebezpieczny dla kobiet, ponieważ zwiększa ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową i niechcianej ciąży. Może mieć nawet konsekwencje psychologiczne.

Stealthing to realne zagrożenie dla kobiet

Kiedy opublikowano badanie Alexandry Brodsky, wiele kobiet zidentyfikowało się z tym zjawiskiem. Poczuły, że został wyrażony ich głos i zostały zdradzone przez swoich partnerów. Artykuł prawniczki miał na to spory wpływ.

W rzeczywistości stealthing został sklasyfikowany jako rodzaj gwałtu w kilku stanach USA, takich jak Kalifornia i Wisconsin, a także w kilku krajach Europy. W Niemczech ta praktyka stała się dobrze znana dzięki kilku sprawom sądowym. Sprawca został skazany na prawie rok więzienia, a także musiał zapłacić pokrzywdzonej dużą sumę pieniędzy.

Pierwszy taki proces był kamieniem milowym w walce o prawa kobiet, zwłaszcza ich prawa seksualne.

Przepisy różnych krajów mogą uznać tę praktykę za rodzaj nadużycia lub gwałtu, nawet jeśli słowo „stealthing” jako takie nie jest używane.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brodsky, A. (2017). “Rape-Adjacent”: Imagining Legal Responses to Nonconsensual Condom Removal. Columbia Journal of Gender and Law.
  • Latimer, R. L., Vodstrcil, L. A., Fairley, C. K., Cornelisse, V. J., Chow, E. P. F., Read, T. R. H., & Bradshaw, C. S. (2018). Non-consensual condom removal, reported by patients at a sexual health clinic in Melbourne, Australia. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0209779
  • Ebrahim, S. (2019). I’m Not Sure This Is Rape, But: An Exposition of the Stealthing Trend. SAGE Open. https://doi.org/10.1177/2158244019842201
  • Klein, H. (2014). Generationing, stealthing, and gift giving: the intentional transmission of HIV by HIV-positive men to their HIV-negative sex partners. Health Psychology Research. https://doi.org/10.4081/hpr.2014.1582

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.