Co to jest promieniowate zapalenie skóry?
Szkodliwe działanie słońca spowodowane jest głównie promieniami ultrafioletowymi. Promienie UVB oddziałują na naskórek, ale promienie UVA są bardziej niebezpieczne, ponieważ docierają do skóry właściwej. Zobacz, co to jest promieniowate zapalenie skóry i jak wygląda.
Co to jest promieniowate zapalenie skóry? To przewlekła choroba skóry przypisywana działaniu promieni ultrafioletowych na skórę. Możemy jej łatwo zapobiec, regularnie stosując filtry przeciwsłoneczne.
Właśnie tak – po prostu stosując filtry przeciwsłoneczne, możemy natychmiast zapobiec tej chorobie, która często powoduje zaczerwienienia lub plamy na skórze.
To prawda, z wyjątkiem przypadków osób, które są szczególnie wrażliwe na światło. Wówczas zabieg z zastosowaniem produktów ochronnych filtrujących promieniowanie słoneczne ma charakter profilaktyczny. Jakie są jego przyczyny? Jak możemy to rozpoznać?
Przyczyny promieniowatego zapalenia skóry
Szkodliwy wpływ słońca jest spowodowany głównie przez promienie ultrafioletowe docierające do Ziemi. Promienie UVB, choć ilościowo mniejsze, są bardzo silne i oddziałują na naskórek.
Jednak promienie UVA są znacznie bardziej niebezpieczne, ponieważ docierają do skóry właściwej. Promienie te stanowią większość promieni ultrafioletowych słonecznych i są obecne przez cały rok.
Co to jest promieniowate zapalenie skóry? Objawy
Bezpośrednie uszkodzenie spowodowane promieniowaniem UVB, związane z długotrwałą i nieprawidłową ekspozycją na słońce, może przybrać kształt rumienia, oparzenia i pokrzywki. Ich późne skutki są jednak bardziej złożone. Głównymi winowajcami są promienie UVA, które wnikają głęboko i generują:
- ciemne miejsca,
- rogowacenie (zgrubienie skóry),
- przedwczesne starzenie,
- degradację fosfolipidów błonowych.
Wraz z upływem czasu i kolejnymi długotrwałymi ekspozycjami na słońce, promienie mogą uszkodzić DNA komórkowe i rozwinąć predyspozycje do pojawienia się czerniaka.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Nawilżona skóra? – 6 prostych wskazówek, dzięki którym taka będzie!
Wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę
Promieniowanie ultrafioletowe na skórze ma wpływ na skórę. Oto niektóre z jego oznak:
Starzenie się skóry i zmarszczki
Ludzie, którzy spędzili wiele lat, pracując na świeżym powietrzu, starzeją się szybciej. Słońce na wpływ na teksturę i elastyczność skóry oraz powstawanie zmarszczek i plam.
Rak skóry
Światło słoneczne jest czynnikiem ryzyka rozwoju raka skóry, zarówno podstawnokomórkowego, jak i płaskonabłonkowego oraz czerniaka. Około 90% tego typu nowotworów występuje na obszarach skóry wystawionych na działanie słońca: twarzy, szyi, uszach, dłoniach i przedramionach.
Reakcje alergiczne
U niektórych osób pojawiają się alergiczne reakcje skórne. Czasem reakcje te mogą pojawić się po ekspozycji na słońce. Objawami mogą być czerwone płytki na skórze, pęcherze lub bąble zlokalizowane w miejscach, na które pada słońce, takich jak twarz, dekolt, ramiona i dłonie.
Jak zapobiegać zapaleniu skóry
Musisz chronić swoją skórę nie tylko przed promieniami UVB, ale także przed promieniami UVA. W tym celu można stosować filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania, które przywracają i utrzymują nawilżenie oraz funkcje barierowe skóry.
Ochrona przeciwsłoneczna może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom spowodowanym przez światło słoneczne i zmniejszyć ryzyko raka. Należy unikać słońca w centralnych godzinach dnia i nosić odpowiednią odzież.
Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest jednym z najważniejszych środków zapobiegania zapaleniu skóry. Osoby o delikatnej skórze powinny wybrać współczynnik ochrony co najmniej 30.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Krem z filtrem przeciwsłonecznym – mity i ciekawostki
Kapelusz i parasolka
Po drugie powinieneś/aś nosić odpowiednią odzież, która jest wykonana z wystarczająco ciasno tkanego materiału. Kapelusze lub czapki z szerokim rondem mogą natomiast chronić okolice twarzy. Należy także używać okularów przeciwsłonecznych, aby chronić oczy.
Parasole i czapki chronią przed padającymi pionowo promieniami UV, ale nie przed światłem rozproszonym, powstającym w wyniku odbić na wodzie, piasku i innych powierzchniach. Pamiętaj, aby ich używać, aby uniknąć zapalenia i innych chorób skóry.
Użyj ochrony przeciwsłonecznej
Filtr przeciwsłoneczny działa poprzez pochłanianie lub odbijanie promieni słonecznych na skórze. Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) to liczba, która powinna określać ich zdolność blokowania promieniowania UV.
Większość z nich jest dobrymi blokerami UVB, które powodują zaczerwienienia lub oparzenia słoneczne. Jednak nie blokują one w takim samym stopniu promieniowania UVA, które jest mocniej związane z uszkodzeniami skóry i rakiem skóry.
Ponadto filtry przeciwsłoneczne powinny mieć minimalny współczynnik ochrony 15. Osoby o jaśniejszej skórze, z jaśniejszymi oczami, które łatwo się palą, potrzebują filtrów przeciwsłonecznych o wyższym wskaźniku, np. 30 lub 50.
Żaden filtr przeciwsłoneczny nie działa dłużej niż 2 godziny, dlatego należy go często nakładać ponownie. Zwłaszcza jeśli ćwiczymy, pocimy się i pływamy w wodzie. Dodatkowo sugerujemy stosowanie ich na pół godziny przed ekspozycją na słońce, aby były w pełni skuteczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tamayo, V., Úmariega, M. A. G. O., Amayo, M. A. V. E. T., & Amar, Á. N. S. Á. (2009). La radiación ultravioleta. Su efecto dañino y consecuencias para la salud humana. Redalyc Sistema de Información Científica.
- American Cancer Society. (2017). ¿Qué es la radiación ultravioleta (UV)? Cancer.Org.
- Schmidt, C. W. (2013). Las radiaciones ultravioleta y el cáncer de piel. Salud Publica de Mexico. https://doi.org/10.1590/S0036-36342013000100014
- Hornung, R. L. (2011). Photoprotection. In Harper’s Textbook of Pediatric Dermatology: Third Edition (Vol. 1, pp. 1–19). Wiley-Blackwell. https://doi.org/10.1002/9781444345384.ch108