Co to jest „mowa matczyna” i jakie korzyści przynosi?

"Mowa matczyna" odnosi się do tej szczególnej formy komunikacji, jaką dorośli nawiązują z dziećmi. W rzeczywistości często występuje również w stosunku do zwierząt domowych, a nawet między partnerami.
Co to jest „mowa matczyna” i jakie korzyści przynosi?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia, 2022

„Mowa matczyna” to ten szczególny sposób, w jaki prawie każdy rozmawia z dziećmi. Pojawia się spontanicznie w wielu kulturach i charakteryzuje się użyciem przesadnego i muzycznego tonu, z powtarzalnymi i prostymi słowami.

Dziecko zwykle reaguje, zwracając większą uwagę, gdy mówi się do niego w ten sposób. Obecnie powszechnie wiadomo, że mowa matczyna (“baby talk”) to nie tylko pełen miłości sposób komunikowania się z dzieckiem. Pomaga także poprawić umiejętności językowe dziecka.

W rzeczywistości zidentyfikowano nawet różne formy gaworzenia z dzieckiem: mowa matki z dzieckiem i mowa ojca z dzieckiem. Gdy uwzględnimy obydwa typy, nazywa się to „mową rodzicielską”.

Czym jest mowa matczyna?

Mowa matczyna jest zwykle definiowana jako język używany przez dorosłych do komunikowania się z dziećmi. Istotną jej cechą jest to, że chociaż dorosły mówi we właściwy sposób, podczas rozmowy z dzieckiem zmienia się jego ton i wymowa.

Chociaż dzieci nie rozumieją, co mówią do nich dorośli, zwykle reagują z przyjemnością. Ten rodzaj komunikacji przynosi korzyści najmłodszym.

Mowa matczyna obejmuje również onomatopeje lub uproszczenie słów. Wyraża się również poprzez gesty, mimikę i kontakt fizyczny. Dziecko nie jest na to obojętne, ale odpowiada rozmówcy uśmiechem, uważnym spojrzeniem lub ruchami rąk.

Korzyści z mowy matczynej

Większość ekspertów zgadza się, że mowa matczyna sprzyja rozwojowi mowy u dziecka. Niektórzy określają to jako „społeczny haczyk” dla mózgu dziecka. To bodziec, który rozwija umiejętności komunikacyjne.

W rzeczywistości badanie przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że dzieci, z którymi rozmawiano w „baby talk”, wypowiadały więcej słów w wieku 14 miesięcy niż te, które nie otrzymały tego bodźca.

Inne badanie opublikowanym w 2020 r. przeanalizowało ewolucję językową niemowląt do 18 miesiąca życia. W tym celu podzielono ich rodziny na dwie grupy. Pierwsza przeszła szkolenie, a druga nie.

Pod koniec badania stwierdzono, że dzieci z rodzin, które używały mowy matczynej, radziły sobie średnio ze 100 słowami. U dzieci z pozostałych rodzin słownictwo sięgało zaledwie 60 słów.

Z drugiej strony stwierdzono, że używanie tego rodzaju mowy odzwierciedla pozytywne emocje i uczucia wobec dziecka. Sprzyja to konstruktywnej i czułej komunikacji między dzieckiem a rozmówcą. Wszystkie badania wskazują, że mowa matczyna nie jest metodą nauczania języka, ale czynnikiem ułatwiającym jego naukę.

Stymulacja komunikacji od najmłodszych lat sprzyja przyswajaniu języka.

Cechy mowy matczynej

Najbardziej charakterystycznym elementem takiej komunikacji jest powolna mowa, ze szczegółową wymową i wyższym tonem głosu. Artykulacja jest bardziej wyraźna i zwykle częściej używa się wyrazu twarzy. Z drugiej strony wypowiedzi są krótkie i proste.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Waga, sen i rozwój u 4-miesięcznych dzieci

Powtarzanie słów

Kiedy używa się mowy matczynej, słowa są powtarzane z mniej lub bardziej wyraźną intencją, żeby dziecko się ich uczyło. Wymawia się je z dużym naciskiem. Potem się je powtarza. Jeśli dziecko próbuje w jakimś stopniu naśladować te dźwięki, dorośli wydają je ponownie.

Czasowniki i zdrobnienia

Inną charakterystyczną cechą jest użycie konkretnego czasu czasownika: mowa matczyna zawsze używa czasu teraźniejszego. To tak, jakby dorosły rozumiał, że dziecko nie może przyswoić sobie pojęć przeszłości i przyszłości.

Podobnie często używa się zdrobnień i onomatopei jako substytutów normalnych słów. Na przykład piesek lub chał chał.

Trzecia osoba i rozszerzenie gramatyczne

W przypadku mowy matczynej mówimy o sobie i o innych w trzeciej osobie. Na przykład matka nie mówi „jestem zmęczona”, ale „mama jest zmęczona”.

Podobnie, gdy dziecko wypowiada swoje pierwsze słowa, opiekun uzupełnia jego znaczenie gramatyczne. Na przykład, jeśli dziecko mówi bibi, aby poprosić o butelkę, opiekun odpowiada : „Czy dziecko chce butelkę? Przyniosę ją dla ciebie”.

Inne ciekawe fakty dotyczące mowy matczynej

Warto zauważyć, że mowy matczynej używamy nie tylko w stosunku do niemowląt. Wiele par używa tego języka, aby rozmawiać ze sobą lub z bliskimi. Podobno ten rodzaj komunikacji zwiększa poziom oksytocyny i dopaminy.

W tym przypadku nie pełni już funkcji ułatwiającej komunikację, jak ma to miejsce między dorosłym a dzieckiem. jej rola polega na czułej i słodkiej interakcji.

Powszechne jest również używanie tego rodzaju komunikacji ze zwierzętami domowymi, zwłaszcza gdy darzymy je uczuciem. Chociaż zwierzęta nie są w stanie zrozumieć znaczenia słów, wychwytują emocje, które im towarzyszą.

Mowa matczyna ze zwierzętami
Mówienie do zwierząt domowych tym samym tonem, co do dziecka, jest powszechne i często używane do okazywania uczuć.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Wskazówki, jak złagodzić infekcję ucha u niemowląt i dzieci

Komunikacja jest częścią relacji

Komunikacja ludzka to złożony wymiar, który obejmuje znaczenie, kontekst i emocje. Wszystko wskazuje na to, że mowa matczyna jest pozytywna, nie tylko dlatego, że sprzyja rozwojowi językowemu dziecka, ale także dlatego, że tworzy więź emocjonalną.

Niemowlęta również trzeba edukować w sztuce komunikacji międzyludzkiej. Są bardzo wrażliwe i uważne na to, co otrzymują od swoich opiekunów. Mowa matczyna tworzy wspólnotę społeczną, na którą maluch reaguje z radością.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.