Co to jest mikrocement i do czego służy?
Nowe osiągnięcia w branży budowlanej nigdy nie przestają zaskakiwać. Co jakiś czas pojawiają się nowe produkty, które ułatwiają prace remontowe, majsterkowanie i dekorację. Przy tej okazji wyjaśnimy, czym jest mikrocement i do czego służy.
Najpierw przyjrzymy się, z czego składa się ten materiał, jakie są jego zalety, gdzie oraz na jakich powierzchniach i przedmiotach się go stosuje. Zapewniamy, że jest bardzo łatwy w obsłudze, dzięki czemu możesz samodzielnie wykonywać prace bez zatrudniania fachowca.
Czym jest mikrocement?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to materiał składający się z cementu, a także żywic, dodatków i pewnych pigmentów mineralnych, które zapewniają różne kolory. Dużym atutem są różne odcienie, ponieważ dają możliwość wyboru tonacji, która pasuje do reszty elementów znajdujących się w danym miejscu.
Jeśli chcemy, możemy go używać jak klasycznego szarego cementu.
Jest to również materiał, który bez problemu można nakładać na powierzchnie poziome i pionowe. Podłogi, ściany a nawet meble można pokryć mikrocementem i uzyskać nowoczesne, eleganckie i bardzo schludne wykończenie.
Z drugiej strony może być stosowany na powierzchniach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ogólnie rzecz biorąc, w tym pierwszym przypadku preferowane jest delikatne wykończenie, podczas gdy w przypadku powierzchni zewnętrznych – średnie lub grube.
Jakie zalety ma mikrocement?
Ta innowacyjna metoda powlekania różnych powierzchni ma wiele zalet. Materiał ten jest wysoce odporny na zmiany temperatury, a także zarysowania i wstrząsy. Chociaż można go zarysować, nie jest to łatwe.
Po drugie, poruszymy kwestię kosztów. Jest stosunkowo niedrogi i prosty w użyciu, ponieważ można go nakładać na materiał, który już mamy jako bazę (porcelana, płytki, ceramika, farba). Nie trzeba usuwać tych warstw, a to wielka oszczędność czasu i pieniędzy.
Po trzecie, mikrocement zapewnia maksymalną przyczepność. W związku z tym bez problemu można go nałożyć na marmurowy stół lub na płytki łazienkowe. Na tego typu powierzchniach o bardzo niskiej porowatości należy wcześniej nałożyć podkład w celu ich przygotowania.
Mikrocement wymaga ponadto bardzo niewielkiej konserwacji. Do czyszczenia nie zaleca się używania środków ściernych, a jedynie ciepłej wody i neutralnego mydła. Dodamy tutaj, że nie posiada dylatacji, co zapobiega gromadzeniu się brudu.
Występuje w różnych kolorach i jest bardzo łatwy w aplikacji. Musisz postępować zgodnie z instrukcją użytkowania i mieć do dyspozycji co najmniej 4 lub 5 dni, ponieważ nakładanie wymaga różnych okresów związanych z procesem schnięcia.
Wreszcie kwestią najważniejszą w przypadku podłóg jest ostateczna grubość warstwy. Jeśli planujesz przebudowę, możesz użyć mikrocementu bez konieczności późniejszego piłowania drzwi. Dzieje się tak, ponieważ maksymalna grubość, jaką osiąga, to 3 milimetry, więc nie będzie mieć wpływu na działanie drzwi.
Może jesteś zainteresowany: Dekoracja morska: kluczowe elementy
Zastosowania mikrocementu
Jak wspomniano na wstępie, materiał ten służy głównie do pokrywania różnych powierzchni. Mogą to być ściany, podłogi i rozmaite meble, takie jak blaty czy stoły. Poniżej opiszemy najczęstsze zastosowania.
1. Meble
Mikrocement idealnie nadaje się do pokrywania mebli wewnątrz i na zewnątrz domu. Oferując szeroką gamę wykończeń, możesz stworzyć styl rustykalny lub elegancki.
W przypadku mebli ogrodowych często spotyka się ławki i stoły ogrodowe pokryte mikrocementem. Pamiętaj, że występuje w różnych kolorach, więc z pewnością znajdziesz odcień pasujący do Twojego ogrodu. Jest bardzo odporny na czynniki klimatyczne, co czyni go ulubionym materiałem wśród osób planujących remont mebli ogrodowych.
Służy również do pokrywania wanien, blatów łazienkowych i kuchennych. Jest wyjątkowo odporny na wilgoć.
2. Podłogi i ściany
Materiał ten jest idealny do pokrywania podłóg i ścian ze względu na niski koszt. Jest bardzo łatwy w aplikacji i wprowadza nowoczesny akcent w różnych wnętrzach. W przypadku podłóg, najpierw nakłada się na nie specjalną siatkę z tworzywa sztucznego, która zwiększa odporność.
3. Łazienki
Mikrocement jest coraz częściej stosowany w łazienkach, ponieważ jest odporny na wilgoć i bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Niezależnie od tego, czy jest to ściana, podłoga, wanna czy blat, ten materiał jest bardzo wszechstronny i może być używany na wiele sposobów.
Może Cię zainteresować: Udekoruj łazienkę roślinami: 7 pomysłów
4. Schody
Pokrycie schodów mikrocementem zapewni doskonałe efekty. Świetnie wygląda w połączeniu z drewnem i żelazem, dwoma wyróżniającymi się materiałami w konstrukcjach budowlanych.
5. Baseny
Pokrycie mikrocementem terenu wokół basenu to bardzo praktyczny pomysł. A to dlatego, że jest antypoślizgowy, a ponadto dekoracyjny i odporny na promienie UV.
Mikrocement to praktyczne i dekoracyjne rozwiązanie
Mamy nadzieję, że te różne pomysły na mikrocement i jego zastosowania posłużą jako wyzwalacz pomysłów, abyś mógł go zastosować i dostosować do własnych potrzeb. Naszą końcową rekomendacją jest przeczytanie i ścisłe przestrzeganie instrukcji producenta, aby uniknąć błędów, które mogą wpłynąć na wyniki, których oczekujesz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Duda, W. H. (1977). Manual tecnológico del cemento. Reverté.
- Fallas, G. G., Madrigal, C. H., García, M. P., Valenciano, I. R., Vega, L. D. R., & Guzmán, G. S. (2012). Efecto de la variación agua/cemento en el concreto. Tecnología en marcha, 25(2), 80-86.
- Gómez, A. M. (1996, September). Los materiales de construcción y el cambio estético: sobre la estética del hierro y el cemento. In Actas del Primer Congreso Nacional de Historia de la construcción(Vol. 19, p. 21).
- Giraldo Bedoya, A. M. (2015). Manual De Acabados.
- Penadés Sanz, J. (2015). Análisis y estudio del microcemento(Doctoral dissert
- Sánchez Paz, L. (2020). Centro de restauración de bienes muebles.