Co to jest glukagon? Jakie są jego funkcje?

Glukagon jest hormonem naturalnie wytwarzanym przez organizm, w szczególności w narządzie zwanym trzustką. Jego główną funkcją jest zwiększanie poziomu glukozy we krwi, co jest działaniem odwrotnym do funkcji insuliny.
Co to jest glukagon? Jakie są jego funkcje?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Ze względu na działanie tego hormonu, jak wspomnieliśmy we wstępie, osoby cierpiące na przypadki hipoglikemii (niski poziom glukozy we krwi) powszechnie stosują glukagon. W szczególności stosuje się go w przypadkach, gdy pacjent stracił przytomność i nie jest w stanie połykać jedzenia.

Lekarze radzą wszystkim pacjentom cierpiącym na cukrzycę, aby zawsze nosili ze sobą fiolkę glukagonu, zwłaszcza tym, którzy są zależni od insuliny. Co więcej, powinni nauczyć kogoś bliskiego, jak go podawać, aby wiedział, jak to zrobić w sytuacji awaryjnej.

Funkcje glukagonu w organizmie

Wątroba przechowuje glukozę jako glikogen, a glukagon pomaga przekształcić ją z powrotem w glukozę, gdy poziom cukru we krwi spada.

Ze względu na swój mechanizm działania, glukagon wywołuje szereg różnych efektów i procesów w narządach organizmu. Wśród efektów jego działania wymienimy następujące:

  • Metaboliczny: Glukagon bierze udział w metabolicznych reakcjach chemicznych. Wywołuje katabolizm glikogenu w wątrobie. Innymi słowy, zwiększa rozpad cząsteczek glikogenu w celu wytworzenia glukozy.
  • Sercowy: wytwarza tak zwany efekt beta. Oznacza to pozytywne działanie inotropowe i chronotropowe podobne do działania leków agonistycznych beta-adrenergicznych. Substancja inotropowa to taka, która zwiększa zdolność serca do skurczów. Natomiast substancje, które mają zdolność wpływania na częstość akcji serca, działają chronotropowo.
  • Mięśnie gładkie: Glukagon powoduje ostre rozluźnienie mięśnia jelitowego.
  • Zwiększa stężenie katecholamin.
  • Jak wspomnieliśmy, zwiększa wydzielanie insuliny przez organizm. Pozwala to komórkom na przyswojenie transportera glukozy (GLUT4) i wykorzystanie glukozy powstałej w procesie glukoneogenezy wątrobowej, czyli procesu syntezy glukozy.

Regulacja poziomu glukagonu

Głównym czynnikiem regulującym poziom glukagonu we krwi jest poziom glukozy we krwi. Gdy poziom glukozy we krwi jest niski, bezpośredni sygnał jest wysyłany do komórek alfa, czyli komórek trzustki, które syntetyzują ten hormon. Działanie to jest blokowane przez działanie insuliny. Dlatego glukagon i insulina mają przeciwne efekty.

Aminokwasy również podnoszą poziom glukagonu. Jednak efekt jest słabszy niż efekt wywołany przez glukozę. To jednak bardzo ważne, że aminokwasy również podnoszą poziom glukagonu. Ludzie mogą bowiem świadomie uniknąć epizodu hipoglikemii wywołanego spożyciem zbyt dużej ilości białka.

Inne substancje, które również zwiększają wydzielanie glukagonu to:

  • Katecholaminy
  • Ludzki hormon wzrostu
  • Glukokortykoidy: robią to zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, ponieważ ich działanie powoduje wzrost aminokwasów w osoczu.

Z drugiej strony wolne kwasy tłuszczowe dają odwrotny efekt. W tym sensie działają hamująco na wydzielanie glukagonu.

Dowiedz się więcej o hipoglikemii

Hipoglikemia obejmuje niski poziom glukozy lub cukru we krwi.

Jak zapewne wiesz, hipoglikemia to zaburzenie charakteryzujące się niskim poziomem glukozy we krwi (cukru we krwi). Dla wielu osób cierpiących na cukrzycę oznacza to poziom cukru we krwi poniżej 70 miligramów na decylitr. Jednak liczba ta może się różnić, dlatego warto skonsultować się z lekarzem.

Objawy hipoglikemii mają zwykle nagły początek i mogą się różnić w zależności od osoby. Ponadto różni ludzie mogą doświadczać tego samego objawu w różnym stopniu, a inni nie będą mieli żadnych objawów.

Wśród lekkich do umiarkowanych objawów hipoglikemii zwrócimy uwagę na następujące:

  • Drżenie rąk
  • Nadmierne pocenie
  • Zwiększony apetyt
  • Senność
  • Bladość
  • Zmiany w zachowaniu lub osobowości
  • Brak koordynacji

Ponadto, jeśli hipoglikemia jest ciężka, charakterystycznymi objawami są:

  • Utrata apetytu
  • Drgawki
  • Utrata przytomności

Wniosek

Glukagon to hormon syntetyzowany w trzustce. Jego główną funkcją jest natomiast zwiększanie poziomu glukozy we krwi. Jeśli masz cukrzycę, powinieneś porozmawiać z lekarzem o możliwości zabrania ze sobą dawki tego hormonu, gdziekolwiek jesteś. Pamiętaj również, że w wypadku sytuacji awaryjnej potrzebujesz kogoś, kto ci go poda.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.