Co to jest balneoterapia i jakie przynosi korzyści?

Balneoterapia to rodzaj terapii alternatywnej, której celem jest walka z różnymi dolegliwościami i schorzeniami poprzez relaksującą kąpiel. Na czym dokładnie polega? Jakie są jej zalety? Dowiedz się czytając ten artykuł!
Co to jest balneoterapia i jakie przynosi korzyści?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Balneoterapia to rodzaj terapii alternatywnej, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna. W rzeczywistości ma bardzo korzystne działanie w różnego rodzaju dolegliwościach i chorobach. Dlatego lekarze specjaliści i fizjoterapeuci często stosują i polecają te metodę. Czemu jednak zawdzięcza tak dużą popularność?

Ma pewne podobieństwa do hydroterapii, ale to nie to samo. Balneoterapia jest zwykle wykonywana w uzdrowiskach. Używa się wody i soli mineralnych poprzez zanurzenie, inhalacje i masaże w celach terapeutycznych. Podobnie można również w niej stosować błoto lecznicze.

Okazuje się, że tylko w samej Hiszpanii około 700 000 osób co roku korzysta z balneoterapii. W kilku krajach europejskich terapia ta została nawet włączona do publicznego systemu opieki zdrowotnej. Zapraszamy do zapoznania się z tym tematem.

Co to jest balneoterapia?

Balneoterapia to zestaw alternatywnych metod leczenia, które należą do tradycyjnej medycyny. Choć wykorzystanie wody do celów leczniczych sięga czasów Hipokratesa, balneoterapia zdobyła popularność  między XVIII a XIX wiekiem, kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze uzdrowiska.

Od tego czasu i aż o chwili obecnej lekarze i pacjenci potwierdzają, że woda, błoto, kamienie i sole mineralne mogą pomóc złagodzić różne choroby. Ponadto, ogólnie rzecz biorąc, stosowanie różnych naturalnych technik wpływa na dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Balneoterapia
Balneoterapia to rodzaj terapii alternatywnej, której celem jest pomoc w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości i schorzeń technikami opartymi na wykorzystaniu wody i soli mineralnych.

Balneoterapia wykorzystuje różne popularne techniki

W praktyce balneoterapii stosuje się różne techniki terapeutyczne. Uzdrowiska, w których odbywa się balneoterapia, często posiadają wody bogate w minerały, takie jak m.in.krzemionka, siarka, selen, rad.

Ponadto wody uzdrowiskowe zwykle różnią się temperaturą. Podobnie, często stosuje się glinki lecznicze, które wykorzystuje się w tak zwanych terapiach błotnych.

Polecamy Ci również ten ciekaw materiał: Terapia muzyką może być pomocna w nadciśnieniu

Terapia ciepłem i zimnem

Jest to najpopularniejsza technika we wszystkich uzdrowiskach. W ramach tej metody stosuje się różne temperatury, w zależności od celu terapeutycznego. Lecznicze stosowanie zimnej wody poprawia stan skóry, łagodzi skurcze i ból mięśni. Natomiast gorące wody rozszerzają naczynia krwionośne, odprężają i wspomagają metabolizm.

Mineralizacja

W technice mineralizacji do zwalczania i leczenia różnych chorób stosuje się specjalne sole. Poprzez zanurzenie w wodach zawierających te sole można poprawić stan zdrowia układu krążenia i układu oddechowego. Ponadto wdychanie lub picie wody solankowej wspomaga eliminację toksyn oraz wspomaga pracę nerek i funkcje metaboliczne.

Mineralizacja morska

Metoda ta opiera się na wykorzystaniu silnie skoncentrowanych minerałów morskich wspomagających leczenie problemów sercowo-naczyniowych czy schorzeń skórnych takich jak łuszczyca i trądzik.

Jakie korzyści daje balneoterapia

Ból pleców
Balneoterapia może pomóc w leczeniu różnych typów schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, w szczególności tych, które powodują zapalenie stawów i fibromialgię.

W leczeniu kąpielą stosuje się techniki poprawiające ukrwienie i zdolność transportu tlenu do każdej części ciała. Dlatego balneoterapia przynosi korzyści zarówno na poziomie serca, jak i mózgu. Ponadto, pomaga regulować układ nerwowy i ma korzystny wpływ w leczeniu dolegliwości mięśniowych a także chorób skóry.

Z drugiej strony, stosując metody takie jak inhalacje wód zmineralizowanych,można skutecznie leczyć różne choroby układu oddechowego oraz im zapobiegać.

Balneoterapia poprawia również stan zdrowia skóry, ponieważ pomaga w detoksykacji tkanki podczas zwalczania infekcji skórnych i trądziku. Inne korzyści tej metody, które zasługują na podkreślenie, to:

  • Wspomaga leczenie zapalenia stawów: Chociaż balneoterapia nie jest lekarstwem na chorobę, może do pewnego stopnia pomóc w zmniejszeniu bólu. Zostało to udowodnione w badaniu, które  opublikowano w Journal of Rheumatology.
  • Pomaga pacjentom z fibromialgią: Mimo, że potrzeba więcej badań, aby potwierdzić tę korzyść, wydaje się, że balneoterapia pomaga pacjentom z fibromialgią złagodzić ból i poprawić ich nastrój.
  • Łagodzi bóle krzyża: kąpiel w wodach z solami mineralnymi i siarkowymi przyczynia się do złagodzenia bólu pleców i kręgosłupa, zwłaszcza dolnej części pleców.
  • Poprawia nastrój: Osoby poddawane zabiegom balneoterapii na ogół zauważają poprawę nastroju. Wszystkie jej techniki pomagają bowiem złagodzić skutki stresu i niepokoju.

Odkryj również ten ciekawy rodzaj terapii: Kolorowanki – terapia dla dorosłych

Przeciwwskazania

Pomimo wspomnianych wyżej zalet balneoterapii nie należy zapominać, że w niektórych przypadkach jest ona jednak przeciwwskazana. W szczególności specjaliści od tych metod odradzają jej stosowanie u pacjentów z poważnymi chorobami sercowo-naczyniowymi lub zaawansowaną ciążą.

Nie jest również zalecana u osób z epilepsją lub chorobami, takimi jak gruźlica i ciężka cukrzyca. Z drugiej strony należy wyjaśnić, że ten rodzaj terapii zawsze należy traktować jako pomoc w stosunku do innych uznanych metod leczenia, ale nie jako ich zamiennik.

W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub ekspertem w tej dziedzinie. Profesjonalista będzie tym, który oceni, czy balneoterapia jest wskazana w danym przypadku, czy też nie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Verhagen, A. P., Bierma-Zeinstra, S. M. A., Boers, M., Cardoso, J. R., Lambeck, J., De Bie, R. A., & De Vet, H. C. W. (2007). Balneotherapy for osteoarthritis. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD006864
  • Verhagen, A. P., Bierma-Zeinstra, S., Lambeck, J., Cardoso, J. R., De Bie, R., Boers, M., & De Vet, H. C. W. (2008). Balneotherapy for osteoarthritis. A cochrane review. Journal of Rheumatology.
  • Carbajo JM, Maraver F. Sulphurous Mineral Waters: New Applications for Health. Evid Based Complement Alternat Med. 2017;2017:8034084. doi:10.1155/2017/8034084
  • Kamioka, H., Tsutani, K., Okuizumi, H., Mutoh, Y., Ohta, M., Handa, S., … Honda, T. (2010). Effectiveness of aquatic exercise and balneotherapy: a summary of systematic reviews based on randomized controlled trials of water immersion therapies. Journal of Epidemiology.
  • Verhagen, A. P., Bierma-Zeinstra, S. M., Boers, M., Cardoso, J. R., Lambeck, J., de Bie, R., & de Vet, H. C. W. (2015). Balneotherapy (or spa therapy) for rheumatoid arthritis. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD000518.pub2
  • Matz, H., Orion, E., & Wolf, R. (2003). Balneotherapy in dermatology. Dermatologic Therapy. https://doi.org/10.1046/j.1529-8019.2003.01622.x
  • NASERMOADDELI, A., & KAGAMIMORI, S. (2005). Balneotherapy in Medicine: A Review. Environmental Health and Preventive Medicine. https://doi.org/10.1265/ehpm.10.171
  • Kesiktas, N., Karakas, S., Gun, K., Gun, N., Murat, S., & Uludag, M. (2012). Balneotherapy for chronic low back pain: A randomized, controlled study. Rheumatology International. https://doi.org/10.1007/s00296-011-2163-9
  • Evcik, D., Kizilay, B., & Gökçen, E. (2002). The effects of balneotherapy on fibromyalgia patients. Rheumatology International. https://doi.org/10.1007/s00296-002-0189-8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.