Co robić, gdy ość stanęła w gardle?

Gdy ość stanęła w gardle może dojść do poważnych komplikacji. Chcesz wiedzieć, jak ją usunąć, by zapobiec kłopotom? Czytaj dalej.
Co robić, gdy ość stanęła w gardle?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ryba to produkt chętnie spożywany na całym świecie. Na jej bazie powstają też pyszne dania takie jak surimi. Jej jedzenie bywa jednak nieco ryzykowne. Co robić, gdy ość stanęła w gardle?

Kości ryb są drobne i ostre, co może powodować kłopoty. Dlatego kucharze zalecają ich usuwanie przed przygotowaniem dania. Czasami jednak jakaś zawieruszy się na talerzu.

Ość w gardle to częsty wypadek, szczególnie u dzieci i osób z problemami psychicznymi. Co więcej, badania wykazują, że ość potrafi przedostać się do innych tkanek, na przykład do tarczycy.

Skąd wiadomo, że ość stanęła w gardle?

Gdy zje się ciało obce, objawy pojawiają się od razu. Pacjent natychmiast zaczyna odczuwać dyskomfort. Intensywność objawów zależy od rozmiaru ciała obcego.

Oto najczęstsze objawy pojawiające się po stanięciu ości w gardle:

  • Dysfagia, czyli trudności z przełykaniem.
  • Poczucie, że w gardle znajduje się ciało obce.
  • Intensywny kaszel.
  • Mrowienie lub swędzenie w gardle.
  • Silny ból szyi, jeśli ość się wbiła.
  • Nadmierna produkcja śliny.
  • Kaszel z krwią.

Potencjalne konsekwencje

Ość może w każdej chwili sama z siebie wydostać się z przełyku. Jednak może także spowodować uszkodzenia przechodząc przez gardło. Najczęstsze konsekwencje to obrażenia w tej okolicy.

Objawia się to kłopotami z przełykaniem. W trudniejszych przypadkach dochodzi do krwawienia i trudności z oddychaniem. Wówczas konieczna jest interwencja medyczna.

Inne częste komplikacje są następujące:

  • Krwawienie wewnętrzne.
  • Zapalenie i krwiak.
  • Trudności z przełykaniem.
  • Infekcja lub obrażenia przełyku.
Dławienie się to poważny stan. U niektórych pacjentów jest bardzo ryzykowne.

3 sposoby usuwania ości z gardła

W większości przypadków ości są bardzo drobne, więc organizm sam się ich pozbywa nie doznając szkód. W żołądku są normalnie trawione i wydalane wraz z kałem. Problem pojawia się w przypadku większych ości.

Zasadniczo powinno się wówczas iść do lekarza. Istnieją jednak pewne techniki ułatwiające pozbycie się ości na własną rękę.

1. Kaszel

Kaszel to naturalny mechanizm obronny organizmu. Jego zadaniem jest usuwanie ciał obcych z dróg oddechowych i przełyku. Gdy człowiek kaszle, dochodzi do wzrostu ciśnienia w klatce piersiowej, co pozwala usuwać ciała obce znajdujące się w niej.

Pierwszy odruch po połknięciu ości to kaszel. Powinno się starać kaszleć mocniej niż zwykle, by pozbyć się ciała obcego. Jeśli jednak pojawi się krew lub ból w klatce piersiowej, trzeba natychmiast iść do lekarza.

2. Picie wody lub oliwy z oliwek

Ości czasami wbijają się w migdałki lub w podstawę języka. Są to strefy łatwo dostępne i jedzenie wywiera na nie pewien nacisk.

Dlatego zaleca się wypicie szklanki wody lub 2 łyżeczek oliwy z oliwek, by poluzować ość. Woda wywiera delikatne ciśnienie w dół, co pozwala ości wypłynąć.

Oliwa z kolei nadaje poślizg, co ułatwia ości poluzowanie się przy kaszlu.

3. Jedzenie lepkich pokarmów

Lepkie pokarmy pomagają usunąć ość z gardła. Tworzą homogeniczną masę, która okleja ość i ściąga ją do żołądka.

Oto pokarmy o takich cechach:

  • Żelki.
  • Banany.
  • Chleb z masłem.
  • Chleb namoczony w wodzie.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

Jak już wspominaliśmy, do lekarza należy udać się w razie podejrzenia, że spożyło się ość. W przeciwnym wypadku nie da się zdiagnozować obrażeń przełyku. Czasami ość spływa bez problemu, ale powoduje uszkodzenie przełyku, co może skończyć się infekcją.

Co więcej, do lekarza trzeba iść, gdy ość nie spływa w ciągu kilku minut. Może to prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet do śmierci, choć to niezwykle rzadkie.

Co więcej, trzeba być wyczulonym na następujące objawy:

  • Kłopoty z oddychaniem.
  • Kaszel lub wymioty z krwią.
  • Trudności z przełykaniem.
  • Stan zapalny.

Gdy ość stanęła w gardle: rozwiązania medyczne

Gdy ość nie obluzowuje się sama z siebie, ekstrakcja medyczna to jedynie rozwiązanie. Specjalista może usunąć ciało obce pęsetą, jeśli dana partia jest dostępna. Wówczas wystarczy tylko szeroko otworzyć usta.

Jeśli jednak ość znajduje się głęboko, konieczna jest endoskopia. To procedura polegająca na wprowadzeniu do przełyku specjalnej tuby. Jest to jednak minimalnie inwazyjny zabieg, więc powrót do normalności następuje bardzo szybko. Co więcej, procedura ta umożliwia leczenie komplikacji takich jak wrzody czy krwiaki.

Specjaliści wykonują endoskopię, by usuwać to, co utknęło w gardle.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem zapobiegania takich sytuacjom jest dokładne usuwanie ości z ryb przed ich podaniem. Dotyczy to w szczególności łososia i pstrąga. Zaleca się też dokładne żucie w celu wykrycia obecności ości przed przełknięciem.

Ten typ wypadków jest bardzo częsty u osób z protezami dentystycznymi, którym trudno wyczuć ości przy żuciu. Uważać powinny też dzieci i osoby starsze.

Gdy ość stanie w gardle trzeba przede wszystkim zachować spokój i trzymać się wspomnianych zaleceń. Warto udać się do specjalisty, gdy ość nie wychodzi lub gdy pojawią się komplikacje, gdyż tylko specjalista jest w stanie rozwiązać ten problem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pulido J, Sánchez A, Moreno A. Una espina en un pajar: espina de pescado alojada en la tiroides. Rev Colomb Cir. 2020; 35 (3): 491-7.
  • Remes-Troche J, Salazar L, Peña E. Extracción endoscópica de espina de pescado en el esófago cervical. Revista de Gastroenterología de México. 2010: 75 (3); 326-327.
  • Wu E, Huang L, Zhou Y, Zhu X. Migratory Fish Bone in the Thyroid Gland: Case Report and Literature Review. Case Rep Med. 2018 Feb 22;2018:7345723.
  • Men S, Ecevit MC, Topçu I, Kabakçi N, Erdağ TK, Sütay S. Diagnostic contribution of virtual endoscopy in diseases of the upper airways. J Digit Imaging. 2007 Mar;20(1):67-71.
  • McCabe A, Patton A, Salter N. It’s a cod! Finding Nemo (impacted fishbone) in the emergency department. BMJ Case Rep. 2017 Jun 15;2017:bcr2017220869.
  • Jeon SH, Han DC, Lee SG, Park HM, Shin DJ, Lee YB. Eikenella corrodens cervical spinal epidural abscess induced by a fish bone. J Korean Med Sci. 2007 Apr;22(2):380-2.
  • Vasquez J, Montesinos E, Castillo L, Rojas L, Peralta J. Perforación Esofágica y Mediastinitis causada por Espina de Pescado: Reporte de 3 casos. Rev. gastroenterol. Perú. 2006;  26( 4 ): 400-403.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.