Co robić, gdy dziecko płacze po karmieniu?
Jest wiele powodów, dla których dziecko płacze po karmieniu. Zawsze jednak stanowi to przyczynę stresu i zmartwień dla rodziców. To przecież nic normalnego, że niemowlak płacze po przyjęciu pokarmu. O co więc chodzi?
Poznaj możliwe przyczyny takiej sytuacji i naucz się im zapobiegać.
Dlaczego dziecko płacze po karmieniu?
By móc temu zaradzić, konieczne jest zidentyfikowanie przyczyn. Te mogą być różne. Tak czy inaczej, zawsze warto udać się do pediatry na konsultację.
Alergie pokarmowe
Matka karmiąca piersią powinna mieć na uwadze, że to, co je, stanowi źródło pokarmu dla dziecka. Dlatego czasami dochodzi do reakcji alergicznych ze strony niemowlaka, jak podaje The Academy of Breastfeeding Medicine (ABM). Matka powinna więc zidentyfikować produkty, po których zjedzeniu jej dziecko płacze.
To samo dotyczy dzieci płaczących po karmieniu butelką. Jeśli maluch ma alergię na któryś ze składników mleka, zwykle białko mleka krowiego, nic dziwnego, że płacze podczas i po karmieniu.
Dlatego konieczna jest konsultacja z pediatrą na temat objawów doświadczanych przez dziecko i zakup mleka hipoalergicznego.
Czytaj dalej: Probiotyki dla niemowląt. Czy warto je stosować?
Niektóre produkty spożywane przez matkę wpływają na pokarm
Możliwe, że coś, co spożywa matka działa drażniąco na karmione dziecko. Tych produktów lepiej unikać podczas karmienia piersią:
- Strączki (ciecierzyca, groch).
- Owoce cytrusowe.
- Ostre potrawy.
- Cebula.
- Kawa.
- Brokuły i kalafior.
Refluks
Pożywienie trafia do żołądka poprzez przełyk. Gdy dochodzi do refluksu, zawartość żołądka podnosi się i powoduje podrażnienie. To nieprzyjemne uczucie. Nic więc dziwnego, że dziecko płacze, jeśli go doświadcza.
U maluchów mięśnie przełyku nie są całkowicie rozwinięte. Dlatego treść żołądkowa czasami się cofa. To częsty problem u małych dzieci. Poza płakaniem dziecko może wymiotować mlekiem. Gdy mięśnie przełyku się rozwiną, objawy tego typu powinny zniknąć.
Refluks jest jednak normalnym zjawiskiem. Jeśli utrzymuje się zbyt długo (ponad 12 miesięcy) może doprowadzić do choroby refluksowej przełyku, która wymaga leczenia. Jak podaje Loyola University Medical Center do objawów tej dolegliwości należą:
- Wymioty po jedzeniu.
- Odbijanie się pokarmu nawet po ukończeniu 1. roku życia.
- Drażliwość i płacz po jedzeniu.
- Niechęć do jedzenia.
- Czkawka.
- Utrata wagi.
W przypadku wystąpienia takich objawów należy wykonać badania diagnostyczne i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Czytaj dalej: Dziecko płacze cały czas? Sposoby na jego uspokojenie
Nieodpowiednia technika
Możliwe, że dziecko karmione jest w nieodpowiedniej pozycji lub w sposób, który zachęca je do łykania powietrza lub zbyt szybkiego jedzenia. Wówczas może dojść do nieprzyjemnych dolegliwości.
Co robić gdy dziecko płacze po karmieniu?
Zależnie od przyczyny można zastosować konkretne rozwiązania. Konieczna jest jednak konsultacja z pediatrą.
- Matka karmiąca piersią powinna dbać o zbilansowaną, zdrową dietę złożoną z niedrażniących produktów. Dlatego lepiej unikać picia kawy.
- Pozwolić dziecku beknąć po posiłku. Zapobiega to kumulowaniu gazów.
- Utrzymywać odpowiednią pozycję i technikę karmienia, by dziecko nie jadło zbyt szybko i nie połykało powietrza.
- Zmienić mleko po konsultacji z lekarzem. Możliwe, że dziecko ma alergię na białka mleka. Powinno to jednak wynikać z decyzji lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bunik, M., Chantry, C. J., Howard, C. R., Lawrence, R. A., Marinelli, K. A., Noble, L., … & Taylor, J. S. (2011). ABM clinical protocol# 24: allergic proctocolitis in the exclusively breastfed infant. Breastfeeding Medicine, 6(6), 435-440. https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/bfm.2011.9977
- Orsi, M., Fernández, A., Follett, F., Marchisone, S., Saieg, G., Busoni, V., … & Toca, C. (2009). Alergia a la proteína de la leche de vaca. Propuesta de Guía para el manejo de los niños con alergia a la proteína de la leche de vaca. Arch Argent Pediatr, 107(5), 459-470. https://www.sap.org.ar/docs/archivos/2009/arch09_5/v107n5a18.pdf
- Guevara, G. (2011). Reflujo gastroesofágico en pediatría. Revista chilena de pediatría, 82(2), 142-149. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0370-41062011000200009&script=sci_arttext&tlng=p
- Bill, P. Y. (n.d.). Enfermedad por reflujo gastroesofágico-en niños. http://loyolamedicine.adam.com/content.aspx?productId=118&isArticleLink=false&pid=5&gid=007688
- KidsHealth. (2016). Burping your baby. KidsHealth. https://kidshealth.org/en/parents/burping.html