Co oznaczają różne kolory śluzu z nosa?

Zatoki są chronione śluzem. Kiedy zmienia się lepkość i kolor śluzu, może być konieczna wizyta u lekarza.
Co oznaczają różne kolory śluzu z nosa?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Śluz chroni układ oddechowy przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wirusy, pyłki, dym i inne substancje. Kolory śluzu mogą się różnić, nawet jeśli nie zachodzi żaden poważny proces zachodzący w twoim ciele. Jednak ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, co może oznaczać zmiana koloru.

Infekcje wirusowe dróg oddechowych są najczęstszymi chorobami u dzieci, jak podkreśla magazyn Pediatría Integral. Podobnie pacjenci ze schorzeniami związanymi z układem oddechowym muszą uważać na zmiany bakteryjne, które ujawniają się poprzez wydzieliny z nosa.

Wśród tych schorzeń, biuletyn Praktycznej Opieki Podstawowej wymienia ostre zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i ostre zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Jaka jest funkcja śluzu?

Śluz to mieszanka wody, immunoglobulin, mukopolisacharydów, glikoprotein i lipidów, która tworzy barierę immunologiczną chroniącą nas przed patogenami lub alergenami. Jest produkowany przez komórki nabłonka nosa, ust, zatok, gardła, oskrzelików i oskrzeli.

Zadaniem śluzu jest filtrowanie, nawilżanie a także podgrzewanie powietrza wdychanego przez nozdrza. Śluz nawilża również drogi oddechowe, niwelując suchość.

Oprócz koloru śluzu, jego konsystencja wiele mówi o Twoim zdrowiu. Tę cechę okesla się na podstawie wodnistości i sposobu przepływu.

Kolory śluzu.
Często zdarza się, że dzieci mają ciągły katar. Dzieje się tak, ponieważ po raz pierwszy są narażone na wiele patogenów.

Nadmiar śluzu: zatkany nos

Czasami ludzie skarżą się na zatkany nos, co wynika z obrzęku naczyń krwionośnych i tkanek z nadmiarem płynu, jak wyjaśnia Mayo Clinic. Jednak publikacja w Clinical Otolaryngology stwierdza, że taka blokada służy jako mechanizm obronny przed wirusami układu oddechowego.

Aby złagodzić uczucie duszności, istnieje kilka zaleceń:

  • Wydmuchaj nos tyle, ile potrzebujesz; jeśli wolisz, przechyl głowę na bok.
  • Unikaj substancji drażniących i pyłków.
  • Jeśli pracujesz z kurzem, użyj maski.
  • Pij dużo wody.
  • Rozpyl roztwór soli fizjologicznej w nozdrza. Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatrii sugeruje ponadto płukanie nosa u niemowląt.

Dlaczego kolory śluzu są różne?

Konsystencja i kolor śluzu dają wskazówki, co dzieje się w twoim układzie oddechowym. Chociaż nie dają one podstaw do ostatecznej diagnozy, sprawdzenie tkanki po wydmuchaniu nosa pomaga specjalistom w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia.

Oto, co reprezentują różne kolory śluzu z nosa.

Bezbarwny śluz

Zakłada się, że bezbarwny śluz jest normalny. Ale jest również uważany za oznakę przeziębienia lub alergicznego nieżytu nosa. To nie jest niebezpieczne. Co wskazuje na nieregularność, to nadmierny katar, który powoduje, że śluz może przenikać do gardła.

Kiedy wydzielina ma charakter alergiczny, objawy, których doświadczasz, opierają się na kichaniu, łzawieniu oczu, kaszlu, zmęczeniu, swędzeniu nosa i bólu gardła. Chociaż nie zawsze, u kobiet w ciąży może wystąpić wyraźna wydzielina z nosa z powodu zapalenia błony śluzowej i zmian hormonalnych.

Żółty śluz

Infekcje wirusowe objawiają się żółtawym śluzem. Kolor wynika z obrony uruchamianej przez komórki w walce z chorobą.

Dyskomfort zwykle utrzymuje się do 2 tygodni, w tym czasie kolor nieco ciemnieje. Oznacza to, że organizm wykonał swoją pracę, zabijając zarazki.

Biały śluz

Białawy śluz oznacza przekrwienie, stan zapalny lub obrzęk nosa. Gdy nozdrza zostają zablokowane, śluz gęstnieje i staje się mętny.

Dzieje się tak w wyniku przeziębienia lub infekcji, które wykazują objawy do 3 dni po ekspozycji na czynnik sprawczy. Pacjent czuje się źle i odczuwa ból gardła, kichanie, ból głowy, łagodny ból mięśni, kaszel i gorączkę.

Zielony śluz

Bakteryjne infekcje zatok powodują wydzielanie gęstego zielonego śluzu. Ten rodzaj wydzieliny nazywa się śluzowo-ropnym. W śluzie znajdują się białe krwinki odpowiedzialne za zwalczanie bakterii i wirusów, które podczas tego procesu wytwarzają enzymy zawierające żelazo, co powoduje zielony kolor wydzieliny.

Zielonkawa wydzielina z nosa może pochodzić z przewlekłego zapalenia zatok. Wraz z innymi objawami, takimi jak gorączka, bóle w klatce piersiowej i żółta flegma z kaszlem, zielony śluz będzie kojarzony z zapaleniem płuc.

Dowiedz się więcej w tym artykule: Co to jest śluz z nosa i jak się go pozbyć?

Brązowy śluz

Znaczenie brązowego śluzu ma trzy możliwe interpretacje. To zabarwienie może wystąpić w wyniku wdychania proszku, tytoniu lub czegoś o czerwonawo-brązowym kolorze. Może to być również stara krew, która usiłuje opuścić ciało. Ostatnią możliwością jest infekcja dróg oddechowych, jeśli towarzyszy jej duszność, wysoka gorączka, złe samopoczucie i kaszel.

Czerwony kolor śluzu

Różowy lub krwawy śluz jest spowodowany czynnikami, takimi jak częste wydmuchiwanie nosa lub uderzenie w tę część ciała. Stany nieżytowe, krwawienia z nosa i podrażnienie gardła powodują krwawy śluz. To samo dzieje się z poważniejszymi patologiami, takimi jak gruźlica czy rak płuc.

Ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli masz trudności z oddychaniem, krwawisz więcej niż ilość odpowiadająca łyżce krwi lub jeśli krwawienie nie ustaje po pół godzinie.

Krwotok z nosa.
Krew w śluzie należy dokładnie ocenić, aby ustalić, czy jest to spowodowane poważną chorobą.

Czarny śluz

Infekcje grzybicze nosa objawiają się czarnym śluzem. Palacze i narkomani, pracownicy kopalni lub ci, którzy wdychają dym w silnie zanieczyszczonych obszarach, są podatni na ciemne wydzieliny.

Kiedy iść do lekarza?

Przeziębienie utrzymujące się przez ponad 10 dni to znak, że powinieneś udać się do lekarza. Jeśli jest to infekcja bakteryjna, w tym czasie dyskomfort się pogorszy. Uważaj na gorączkę, bóle głowy, ból oczu, wymioty lub wrażliwość na światło.

Jeśli śluz zwiększa się lub zmienia się kolor śluzu w ciągu dnia, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Lepiej jest wykluczyć prosty proces, niż pogorszyć poważny stan.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.