Ciśnienie tętnicze - pięć powodów, dla których wzrasta
Gdy ciśnienie tętnicze podnosi się, mamy do czynienia z nadciśnieniem. Jest to poważna przypadłość, która zagraża naszemu zdrowiu.
Ciśnienie tętnicze jest niezbędnym elementem naszego krążenia krwi. Umożliwia ono dostarczenie tlenu i składników odżywczych, których potrzebuje nasz organizm. Jest to nacisk, jaki wywiera krew na ściany naczyń krwionośnych przemieszczając się po naszym organizmie i docierając do poszczególnych organów.
Ciśnienie tętnicze może wzrosnąć, gdy nasze arterie zawężają się, przez co serce musi wykonać cięższą pracę , by przetransportować krew. Konsekwencją nadciśnienia jest między innymi niewydolność serca, wylew krwi do mózgu a nawet atak serca.
Gdy dolegliwość ta przechodzi niezauważona, ryzyko ataku serca i wylewu krwi do mózgu wzrasta aż o 60%. Dlatego właśnie nie należy jej ignorować.
Podwyższone ciśnienie tętnicze, cichy zabójca
Nadciśnienie tętnicze przebiega bezobjawowo. Dlatego właśnie w większości przypadków osoba nim dotknięta nie zdaje sobie sprawy ze swojej dolegliwości. Często ujawnia się, gdy problemy zdrowotne są już bardzo poważne a zniszczenia – nieodwracalne.
Nadciśnienie tętnicze to problem dotyczący około 31% naszej populacji. Około 16 milionów ludzi nie ma pojęcia, że wystąpiło ono w ich przypadku.
W występowaniu tej dolegliwości sporą rolę odgrywa czynnik genetyczny. Niedawne badania dowiodły, że modyfikacje, jakie pojawiają się w niektórych genach wpływają na regulację poziomu soli w organizmie przez nerki oraz na inne zaburzenia.
Nie zawsze jednak ciśnienie tętnicze rośnie właśnie z tego powodu. Bardzo ważne jest unikanie siedzącego trybu życia oraz dbanie o odpowiednią, zbilansowaną dietę.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zobacz też artykuł: Aktywność fizyczna – ile godzin w tygodniu?
Ciśnienie tętnicze – dlaczego rośnie?
Każdy przypadek nadciśnienia wykazuje się swoimi konkretnymi cechami charakterystycznymi, właściwymi dla pacjenta. Tym niemniej istnieją również czynniki ryzyka, mogące wpłynąć negatywnie na wzrost ciśnienia. Większość z nich ma ścisły związek z naszymi codziennymi nawykami.
1. Nadwaga
Ostatnie badania wykazały, że osoby z nadwagą lub otyłością zwykle mają też wyższe ciśnienie. Z tego też powodu ich serce musi pracować ciężej.
Zgubienie kilku zbędnych kilogramów może nam pomóc obniżyć ciśnienie tętnicze, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego.
2. Niezdrowy styl życia
Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nieumiarkowane jedzenie soli i brak aktywności fizycznej z całą pewnością sprzyjają wystąpieniu nadciśnienia.
Tak wszczepiony w naszą kulturę siedzący tryb życia bardzo negatywnie przyczynia się do zwiększenia liczby przypadków osób z nadciśnieniem u dzieci i dorosłych. Dlatego też staraj się ćwiczyć codziennie, jeśli nie jesteś w stanie, rób to przynajmniej trzy razy w tygodniu. Możesz zacząć od półgodzinnego spaceru, a później stopniowo dodawać do Twojej rutyny ćwiczenia kardio.
Ważne dla Twojego zdrowia będzie też zadbanie o zdrową, starannie zbilansowaną dietę. Sięgaj po świeże owoce i warzywa oraz pełnoziarniste zboża, unikając jednocześnie produktów tłustych i zawierających dużo konserwantów.
Może zainteresuje Cię również artykuł: Złodzieje szczęścia – wyeliminuj trzy negatywne emocje!
Badania kliniczne dowiodły też, że stres, wrogość, uraza czy zazdrość oraz inne negatywne emocje nie pomagają w regulowaniu ciśnienia tętniczego.
3. Przyczyny kliniczne
Podwyższone ciśnienie tętnicze może być powiązane z zaburzeniami pracy nerek, z problemami z pracą tarczycy, cukrzycą oraz bezdechem sennym.
Pewne badania dowiodły, że około 10% pacjentów cierpi na wtórne nadciśnienie. Co to oznacza? Otóż dolegliwość ta w takim przypadku jest jedynie skutkiem ubocznym innego schorzenia.
4. Niektóre lekarstwa
Niektóre lekarstwa takie jak te na astmę oraz pewne formy leczenia hormonalnego czy też antykoncepcji, mogą podnieść ciśnienie tętnicze. Nie bez znaczenia są również niektóre leki niesteroidowe, środki przeciwdepresyjne oraz przeciwbólowe.
Dzieje się tak, ponieważ lekarstwa zaburzają równowagę sodu i płynów w organizmie. Niektóre z nich również obkurczają naczynia krwionośne. Wszystko to może doprowadzić do nadciśnienia.
5. Wiek
Osoby po 40. roku życia są bardziej narażone na nadciśnienie tętnicze. Dzieje się tak głównie dlatego, że z wiekiem nasze naczynia krwionośne osłabiają się i tracą swoją elastyczność.
Dlatego właśnie z biegiem lat tętnice zmieniają swoją strukturę, tracąc elastyczność, przez co serce jest zmuszone wykonywać cięższą pracę.
Podobnie jak każdy inny mięsień poddany nadmiarowi ciężkiej pracy, aby sprostać zadaniu, serce zwiększa swój rozmiar. Im większe jednak ono jest, tym więcej krwi i tlenu będzie potrzebować. Nie zawsze jednak będzie w stanie utrzymać odpowiedni poziom.
Dlatego właśnie to takie ważne, by już dziś zmienić na lepsze swoje codzienne nawyki, aby z biegiem czasu, w późniejszych latach, cieszyć się zdrowym życiem.
Unikaj przetworzonej żywności oraz spożywania nadmiaru soli. Zmniejsz ilości spożywanego alkoholu i jeśli palisz papierosy, postaraj się palić każdego dnia coraz mniej aż w końcu całkiem rzucisz palenie.
Zmieniając swój styl życia na zdrowszy i sięgając po zalecone przez lekarza lekarstwa będziesz w stanie unormować swoje ciśnienie tętnicze i zmniejszyć negatywne skutki nadciśnienia. Pamiętaj, że podwyższone ciśnienie tętnicze nie spowoduje u Ciebie żadnych poważnych objawów. Dlatego też zasługuje na naszą uwagę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wu CY, Hu HY, Chou YJ, Huang N, Chou YC, Li CP. High Blood Pressure and All-Cause and Cardiovascular Disease Mortalities in Community-Dwelling Older Adults. Medicine (Baltimore). 2015;94(47):e2160. doi:10.1097/MD.0000000000002160
- National Institute on Aging. (n.d.). High Blood Pressure. Retrieved on May 19, 2020 from https://www.nia.nih.gov/health/high-blood-pressure
- Jiang SZ, Lu W, Zong XF, Ruan HY, Liu Y. Obesity and hypertension. Exp Ther Med. 2016;12(4):2395‐2399. doi:10.3892/etm.2016.3667
- Kulkarni, S., O’Farrell, I., Erasi, M., & Kochar, M. S. (1998, December). Stress and hypertension. Wisconsin Medical Journal. https://doi.org/10.1177/003693307301800413
-
Elliott WJ. Drug interactions and drugs that affect blood pressure. J Clin Hypertens (Greenwich). 2006;8(10):731‐737. doi:10.1111/j.1524-6175.2006.05939.x
- National High Blood Pressure Education Program. The Seventh Report of the Joint National Committee on Prevention, Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure. Bethesda (MD): National Heart, Lung, and Blood Institute (US); 2004 Aug. Drugs and Other Agents Affecting Blood Pressure. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK9635/
- Mukamal KJ. The effects of smoking and drinking on cardiovascular disease and risk factors. Alcohol Res Health. 2006;29(3):199‐202.