Ciekawostki na temat snu - poznaj je już dziś!

Marzenia senne fascynowały mężczyzn i kobiety na całym świecie już od zarania ludzkości. Poznaj te interesujące ciekawostki na temat snu!
Ciekawostki na temat snu - poznaj je już dziś!

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie mają barwne, realistyczne i kolorowe sny, a inni nie? Albo jak długo śnimy każdej nocy i jakie fazy snu przechodzimy? W poniższym artykule ujawnimy wszystkie interesujące fakty na temat snu, które powinieneś znać. Nie przegap okazji!

Czy jesteś gotowy, aby poznać tych piętnaście ciekawostek na temat snu?

15 interesujących faktów na temat snu

Marzenia senne fascynowały mężczyzn i kobiety na całym świecie już od zarania ludzkości. Znaczenie snów wzbudzało wiele wątpliwości i często było traktowane jako przepowiednie czy sposób na kontakt ze zmarłymi. Z tego powodu chcemy opowiedzieć Ci kilka interesujących faktów na temat snów, które z pewnością sprawią, że inaczej spojrzysz na ten temat.

1. Wszyscy bez wyjątku śnimy

Ciekawostki na temat snu

Czy wiesz, że człowiek śni każdej nocy? (Z wyjątkiem osób, które cierpią na pewne zaburzenia, takie jak zaburzenie fazy snu zwanej fazą szybkich ruchów gałek ocznych REM).
Nie ma znaczenia, czy pamiętasz swój sen rano, czy nie – wszyscy śnimy każdej nocy!

Jednak różnica polega na możliwości zapamiętywania snów- niektórzy ludzie mogą zapamiętać jeden, dwa lub nawet więcej snów, inni nie potrafią sobie przypomnieć żadnego snu.

Uwaga: tylko osoby z zaburzeniem fazy REM nie śnią w nocy, ale odsetek osób z tym zaburzeniem jest bardzo mały.

2. Istnieje zjawisko, które nazywa się „paraliżem sennym”

Choć nie jest to koszmar, ale potrafi napędzić strachu niejednej osobie. Ten stan, na który cierpią tysiące ludzi na całym świecie zwie się “paraliż senny“. Objawia się całkowitym unieruchomieniem danej osoby.

Porażenie to jest czasowe i uniemożliwia jej wykonywanie, przez kilka do kilkudziesięciu minut, jakichkolwiek dobrowolnych ruchów. Paraliż ten pojawia się zwykle między stanem snu a czuwaniem.

3. Człowiek spędza około 6 lat ze swojego życia śniąc

Oczywiście bez dodawania czasu, który spędzamy na samym śnie – od zaśnięcia do pobudki. Mowa tu o samych marzeniach sennych.

Każdej nocy kilka razy śnimy przez okres od 5 do 20 minut. Jeśli obliczymy podstawową oczekiwaną długość życia, możemy wywnioskować, że ludzie przez całe życie śnią średnio około sześciu lat.

4. Ciekawostki o śnie: zapominamy o większości snów do kilku minut po przebudzeniu

W większości przypadków sny łatwo się zapomina. Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że próbujesz komuś opowiedzieć o ciekawym śnie, ale informacje po prostu wymykają się Ci z głowy?

Dzieje się tak, ponieważ sposób w jaki przetwarzamy informacje i przechowujemy je w pamięci, nie jest taki sam dla snu i innych informacji zapisywanych na jawie.

5. Niektórzy ludzie śnią o rzeczach, które w rzeczywistości się wydarzą – moc przeczucia

Przeczucia pokazują sytuacje, o których myślimy, a te ostatecznie zdarzają się w prawdziwym życiu.

Tak, mówimy o przeczuciach, pewnego rodzaju snach proroczych. Nadal nie ma na to naukowego wyjaśnienia, ale znane są przypadki ludzi, którzy śnili o sytuacjach, które na prawdę się wydarzyły później. Znane są przypadki:

  • Abraham Lincoln śnił o zamachu na samego siebie.
  • Niektóre osoby biorące udział w rejsie Titanica miały sny o katastrofie.
  • Mówi się, że niektóre ofiary ataku na Bliźniacze Wieże w Stanach Zjednoczonych miały sny o ataku.

6. Niektóre z najsłynniejszych wynalazków historii powstały na podstawie snów i marzeń sennych

Wielu znanych odkrywców czy naukowców wpadło na swoje genialne pomysły pod wpływem snu. Wynalazki i odkrycia, które zmieniły ludzkość pojawiły się w ich marzeniach sennych – a oni wiedzieli jak je zrealizować.

Tak było na przykład w przypadku: Larry’ego Page’a, twórcy Google, Jamesa Watsona, jednego z odkrywców podwójnej helisy DNA i Eliasa Howe’a, wynalazcy maszyny do szycia!

Oczywiście, sny są tylko odzwierciedleniem procesów zachodzących w mózgu- i oznacza to, że gdy śpimy- nasze głowy dalej ciężko pracują.

7. Sny mężczyzn i kobiet mogą być inne

Niektóre badania wykazały, że statystycznie częściej kobiety śnią o rodzinie i przyjaciołach, rozwiązywaniu problemów. Natomiast  mężczyźni mają tendencję do bardziej agresywnych snów, dotyczących ucieczki, walki czy kłótni.

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że mężczyźni są w wielu społeczeństwach dalej wychowywani na “twardzieli” oraz często oglądają filmy akcji, co może sprzyjać takim snom.

Ciekawostki na temat snu – ciąg dalszy!

8. Interesujące fakty dotyczące snów: Twój mózg w nocy nie śpi, ale ciężko pracuje

Zwykle kojarzymy sen z chwilą odpoczynku i spokoju oraz wyobrażamy sobie, że nasz mózg „wyłącza się”. Jednak, jak pewnie się domyślasz, to nieprawda: mózg jest bardzo aktywny, kiedy śpimy. To wtedy “oczyszcza” się, przepracowuje wydarzenia i plany, prowadzi procesy pamięciowe i o wiele więcej.

9. Niektórzy ludzie śnią tylko w czerni i bieli

Najczęściej śnimy w kolorze, ale niektórzy robią to w czerni i bieli. W rzeczywistości w pojedynczych przypadkach możesz również śnić w czerni i bieli. Czy to ci się przydarzyło?

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Cztery najlepsze kolory do pokoju Twojego dziecka

10. Większość ludzi nie potrafi czytać napisów we śnie

Czytanie we śnie to coś, co nie jest tak łatwe jak się wydaje i nie każdy może zrobić.

Czy kiedykolwiek miałeś sen, w którym czytałeś książkę lub napisy? Albo gdzie miałeś zdawać egzamin? Czytanie z kartki papieru we śnie nie jest prostym zadaniem i tak naprawdę wiele osób nie może tego zrobić. Dlatego mamy tak wiele marzeń o niezaliczonych egzaminach!

To samo dotyczy odczytywania czasu z zegarka i liczenia.

11. Ciekawostki na temat snu: zwierzęta też mogą śnić

Choć dalej trwają badania nad marzeniami sennymi zwierząt, wiemy że na pewno wiele zwierząt takich jak ssaki i naczelne śnią. Nie zostało to udowodnione (wiemy, że w rzeczywistości jest to bardzo trudne do udowodnienia).

Podejrzewa się jednak, że zwierzęta też śnią. Czy widziałeś, jak twój pies potrząsa łapami i piszczy podczas snu? Najprostszym wyjaśnieniem jest to, że śni- często o tym że biegnie, goni inne zwierzę lub je przekąskę.

12. Niektórzy mogą pokierować i zmienić swoje marzenia senne

Informacje o śnie

Świadome sny bardzo rzadkie. Występują one wtedy, gdy jesteśmy świadomi tego, o czym śnimy i w jakiś sposób możemy je dowolnie zmieniać. Osoby ich doświadczające mogą dowolnie sterować sytuacjami lub czynnościami podczas snu.

13. Śnimy częściej o problemach i rzeczach negatywnych niż o pozytywnych

Naukowcy są bezradni w tym temacie – do dziś nie wiadomo czemu częściej zdarzają nam się sny o porażkach ośmieszeniu, walce czy kłótniach. Jednakże według badań i ankiet- negatywne sny występują zwykle częściej niż pozytywne.

Emocje takie jak niepokój, strach i rozpacz pojawiają się częściej podczas snu niż szczęście i miłość. Być może wynika to z faktu, że mózg chce przepracować pewne nasze obawy i problemy. Często też myślimy o zmartwieniach tuż przed zaśnięciem.

14. Ciekawostki na temat snu: osoby niewidome też śnią

Problem ślepoty czy niedowidzenia nie powstrzymuje niewidomych od śnienia i posiadania marzeń sennych. W rzeczywistości wielu śni o obrazach, kształtach czy kolorach, podczas gdy inni śnią poprzez inne zmysły, takie jak dotyk, węch, smak lub słuch.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Tysiące kwiatów z miłości do niewidomej żony

15. Śnimy tylko o twarzach, które już widzieliśmy

Teraz już wiesz: jeśli kiedykolwiek śnisz o pościgu, walce lub ataku i widzisz twarz napastnika, to musi to być ktoś, kogo znasz lub gdzieś widziałeś! Często pojawiają się również postaci z filmów, gazet czy dalsi znajomi.

Ciekawostki na temat snu- podsumowanie

Czy zaskoczyliśmy Cię tymi interesującymi faktami na temat snów? Z pewnością dziś wieczorem, kiedy pójdziesz spać, przypomnisz sobie niektóre z tych zabawnych informacji. Słodkich snów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martin Dresler, Stefan P. Koch, Renate Wehrle, Victor I. Spoormaker, Florian Holsboer, Axel Steiger, Philipp G. Sämann, Hellmuth Obrig, Michael Czisch; “Dreamed Movement Elicits Activation in the Sensorimotor Cortex”, Current Biology, 21, (1-5) November 8, 2011, DOI:10.1016/j.cub.2011.09.029
  • Empson, J. (2002). Sleep and dreaming (3rd ed.). New York: Palgrave/St. Martin’s Press. Hall, C., & Van de Castle, R. (1966). The Content Analysis of Dreams. New York: Appleton-Century-Crofts.
  • Schredl, M., Ciric, P., Götz, S., & Wittmann, L. (2004). Typical dreams: Stability and gender differences. The Journal of Psychology 138 (6): 485.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.