Ciekawe zabawy offline dla dzieci
Zabawy offline dla dzieci odgrywają ważną rolę w ich rozwoju i nauce. Nie pozwól, aby nadmierne korzystanie z Internetu pochłonęło te cenne chwile!
Dzieci mogą wykonywać wiele czynności bez Internetu, od kolorowania po układanie puzzli, ubieranie się, granie w zagadki, chodzenie do parku i nie tylko. Alternatywy te są ponadto bardzo zdrowe, a dzieci cieszą się nimi znacznie bardziej niż oglądaniem ekranu.
Jak wiemy, technologia będzie z nami zawsze, za to dzieciństwo jest krótkie. Faktem jest natomiast, że tablety, komputery, telefony, telewizory i inne inteligentne urządzenia są powszechnymi metodami rozpraszania uwagi.
Tak naprawdę jednak nie pobudzają kreatywności ani nie zapewniają dzieciom pewnych doświadczeń, edukacji oraz rozwoju poznawczego.
20 zajęć offline dla dzieci
Po pierwsze, zaznaczmy, że korzystanie z Internetu jako formy rozrywki bywa rozsądne. Niemniej może okazać się znacznym problemem, gdy dziecko staje się zależne od tego rodzaju rozproszenia uwagi.
Jak wynika z badania opublikowanego przez „Journal of the Institute of Legal Research”, wiąże się to również z ryzykiem spotkania w sieci niebezpiecznych osób i innymi formami niewłaściwego użytkowania.
Przeczytaj o niektórych pomysłach na zabawę i zabawę z noworodkiem
1. Oddzielanie czy porządkowanie przedmiotów to przyjemna dynamika dla jedno- lub dwulatków. W ten sposób nauczysz dzieci klasyfikować rzeczy, zamiast podawać im tablet, aby zabawiać je filmami. Świetnie nadają się do tego poduszki, pluszaki czy plastikowe klocki, które można uporządkować według koloru, rozmiaru lub typu.
2. Ćwicz celowanie na pustej tubie po papierze toaletowym, którą możesz ozdobić razem z dzieckiem. Wrzucajcie kulki papieru do jednego z otworów rolki. Co więcej, stymuluje to zdrową rywalizację. Ten, kto zdobędzie najwięcej trafień, wygrywa!
3. Szukasz prostej i przyjemnej gry? Tutaj pomysł na jedną z nich! Wymaga ona papieru i słomek, ilość będzie zależeć od liczby uczestników. Uformuj kilka kulek z papieru i zaznacz linię startu i mety innymi zabawkami czy butami.
Celem gry jest wydmuchanie papierowej kulki przez słomkę do mety. Kto pierwszy dotknie miejsca mety, wygrywa. Zaprojektuj tor wyścigowy i tocz wokół niego kulki, aby zapewnić więcej emocji.
4. Zaprojektuj mapę skarbów i ukryj nagrodę gdzieś w swoim domu. Celem jest odnalezienie go przez dziecko zgodnie ze wskazówkami. Odwracanie ról również może okazać się ekscytujące: rodzice mogą polować na skarb przygotowany przez dzieci.
5. Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Ciencias de la Educación z Universidad de Carabobo” origami świetnie nadaje się do nauki podstawowych umiejętności.
Oprócz samouczków online istnieją książki, dzięki którym można nauczyć się technik składania papieru w celu tworzenia zwierząt, samolotów, samochodów, serc i wielu innych kształtów. Do tej czynności nie potrzebujesz nawet nożyczek ani kleju, po prostu uważaj i bądź cierpliwy.
6. Wymyśl zabawę w ciekawostki z faktami rodzinnymi, aby dzieci lepiej się poznały.
Zapisz pytania i odpowiedzi na kartach, potasuj je i na zmianę zadawaj pytania. Wygrywa ten, kto otrzyma najbardziej poprawne odpowiedzi. Alternatywnie możesz wybrać interesujący wszystkich temat.
7. Każda rodzina ma jednego lub więcej członków o skłonnościach artystycznych. Wydobądź artystyczny potencjał dzieci, organizując małe pokazy, które obejmują taniec, aktorstwo, lalki, magię itp. To nie tylko okazja do ćwiczenia kreatywności, ale także do pracy nad opanowywaniem tremy.
8. Wymyśl przepisy, wykorzystując składniki ze spiżarni lub coś, co lubisz i ty, i maluch. Może to być pieczenie ciasteczek czy dekorowanie ciasta. To szczególna zabawa offline dla dzieci, którą pokochają.
9. Stop to gra, która polega na losowym wybieraniu rozpoczynającej litery i wpisywaniu słowa dla każdej z 5 różnych kategorii, które zaczyna się od tej litery.
Każde oryginalne słowo daje 100 punktów, a jeśli użyje go dwóch uczestników, jego wartość spada do 50. Jak możesz sobie wyobrazić, wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej poprawnych słów w jak najkrótszym czasie!
Więcej zabaw dla dzieci!
10. Gry planszowe to klasyka, jeśli chodzi o zabawy offline dla dzieci, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto Twoje pociechy mogą zaprosić swoich przyjaciół i spędzić całe popołudnie na zabawie.
11. Domowa gra w kręgle wymaga pustych plastikowych butelek i kuli, aby je strącić. Określ, ile wyznaczacie tur wraz z systemem punktacji. Zasady zależą od Ciebie i dzieci.
12. Przygotuj obwód do przysiadów, pajacyków i innych prostych ćwiczeń. Pomoże ci to bawić się z dala od Internetu i faktycznie będzie promować zdrowie.
13. Eksperymenty naukowe zachęcą dziecko do tworzenia w zabawny sposób przy użyciu zasad chemii i fizyki. Po pierwsze, wymyśl projekt naukowy, który możesz wykonać w domu. W sieci znajdziesz dużo inspirujących pomysłów.
14. Wyjaśnij znaczenie recyklingu i zmotywuj dzieci do ponownego wykorzystania niektórych materiałów odpadowych do produkcji prostych zabawek.
15. Fundacion Ayuda en Acción podkreśla korzyści płynące ze stosowania językowych łamańców dla dzieci, takie jak przyczynianie się do wokalizacji, poprawy słownictwa, pamięci i rozbudzania zainteresowania językiem, a także innych korzyści. Zrób więc zabawną listę trudnych słówek i przećwicz je.
16. Joga i medytacja mogą pomóc dzieciom ukierunkować energię. Pomagają w tym metody oddychania i relaksacji, które bardzo korzystnie wpływają na zdrowie i poprawiają nastrój.
17. Czytanie jest jedną z najważniejszych aktywności offline, do której możesz zachęcać znacznie bardziej niż wszystkich innych. Na przemian opowiadaj historie i polecaj książki na określone tematy, które mogą wzbudzić zainteresowanie dzieci.
18. Gry słowne! W tej grze pierwszy gracz wypowiada słowo, a następny dodaje kolejne słowo, które zaczyna się od ostatniej sylaby poprzedniego. Runy nie powinny trwać zbyt długo, ale nie pozwól nikomu na pominięcie kolejki!
19. Twórz tory przeszkód z meblami, poduszkami i zabawkami, dodaj kilka specjalnych wyzwań. Zwycięzcą jest ten, kto ukończy go w najkrótszym czasie.
20. I ostatnie: zaangażuj dzieci w organizację domu. To ważne dlatego, że od najmłodszych lat powinny być częścią domowych obowiązków.
W praktyce możesz delegować takie im obowiązki jak mycie podłóg, zmywanie naczyń, składanie prania lub wynoszenie śmieci. Ponadto przyzwyczaj ich do sprawdzania od czasu do czasu, których zabawek już nie używają, i przekazania ich innym. To dla nich świetny sposób na współpracę przy robieniu miejsca na inne rzeczy w domu.
Przeczytaj o nadmiernej ekspozycji na ekrany u dzieci
Znaczenie gier i zajęć rekreacyjnych dla najmłodszych
Zabawy offline dla dzieci świetnie nadają się do nauki i rozwijania zdolności fizycznych oraz umiejętności emocjonalnych i społecznych. Daj im więc swobodę eksploracji na świeżym powietrzu i kontaktu z naturą oraz innymi osobami w ich otoczeniu. Oto kilka powodów, dla jakich warto to robić:
- po pierwsze dlatego, że zajęcia offline pomagają dzieciom przezwyciężyć lęki;
- również dlatego, że dzięki nim uczą się nawiązywać relacje i dzielić się;
- dodatkowo stymulują współpracę i przywództwo;
- pozwalają też na użycie wyobraźni;
- wreszcie sprawiają, że dzieci stają się bardziej niezależne.
Alternatywne metody zabawy offline dla dzieci
Kompatybilność świata z technologią sprawia, że prawie niemożliwe jest trzymanie dzieci z dala od ekranów — zwłaszcza gdy dostępnych jest tak wiele treści.
Nie chodzi zatem o trzymanie ich całkowicie z dala od Internetu, tylko o ograniczenie czasu, który tam spędzają i nadzorowanie tego, co robią.
Pamiętaj, aby zapewnić im rozsądną ilość czasu na przebywanie online i planowanie zajęć z rodziną, przyjaciółmi lub spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez tabletu, komputera lub telefonu. Ponadto pokaż im, jak wiele mogą się nauczyć i jak cieszyć się życiem offline!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Acuña I, Pérez K. La papiroflexia como herramienta útil para el aprendizaje en niños: a propósito de una experiencia. Revista Ciencias de La Educación. Universidad de Carabobo. Venezuela; 2009. https://www.mendeley.com/catalogue/75ef2041-704d-3a29-9d4e-31464687393f/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7Bdd83674b-1cc2-4d18-aa3d-604c2d8b6408%7D
- Zúñiga Becerra O. Educación y prevención en materia de protección de datos personales de niños, niñas y adolescentes en Internet. Estudios en Derecho a La Información, 1(5), 59. México; 2018. https://doi.org/10.22201/iij.25940082e.2018.5.12122
- Trabalenguas infantiles para niños (cortos y fáciles). Fundación Ayuda en Acción. España; 2018. https://ayudaenaccion.org/ong/blog/educacion/trabalenguas-para-ninos/
- Museo de la Ciencia de Valladolid. Revista Menuda Ciencia. España. https://www.museocienciavalladolid.es/sala-de-prensa/revistas