Curling: wszystko co powinieneś wiedzieć o tym sporcie zimowym

Curling to sport zimowy, niezwykle łatwy dla każdego. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o jego historii i zasadach gry.
Curling: wszystko co powinieneś wiedzieć o tym sporcie zimowym

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wraz z nadejściem zimy, jeśli sprzyjają temu temperatura i opady, zwiększają się możliwości wykonywania pewnych czynności i sportów. Należy do nich między innymi curling.

Wraz z narciarstwem, łyżwami i snowboardem, curling wchodzi w skład tak zwanych sportów zimowych. Chociaż można go również uprawiać na sztucznych torach specjalnie do tego przeznaczonych.

Curling wymaga trochę siły i umiejętności, ale znacznie bardziej wiąże się z dobrym towarzystwem, a także z precyzją i strategią. Nie bez powodu nazywany jest szachami sportów zimowych.

Należy zwrócić uwagę, że wykonywanie wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej zimą przynosi korzyści, ponieważ organizm dodatkowo zużywa kalorie. Ponadto jest to pora roku w której ludzie zwykle prowadzą siedzący tryb życia.

Curling i trochę jego historii

Nie ma zgody co do pochodzenia nazwy curling. Może być powiązane z czasownikami to curr („leczyć” w języku angielskim) lub to curl („zakręcać” lub „robić zakręty”). Nazywano go też roaring game, czyli ryczącą grą. Większość źródeł zgadza się, że uprawianie curlingu zaczęło się w Szkocji.

Chociaż nie ma dokładnej daty jego powstania, uważa się, że było to w XVI wiek. Znaleziono bowiem różne ślady i wskazówki związane z jego uprawianiem. Na przykład istnieje kamień do curlingu z wygrawerowaną datą 1511.

Pierwszy dokument, w którym jest wzmiankowany curling, pochodzi z 1540 roku. Istnieją też pewne adnotacje w języku łacińskim autorstwa Johna McQuhina. Sceny z podobnej gry można również zobaczyć na obrazach flamandzkiego malarza Pietera Brueghela Starszego.

W przeszłości gra toczyła się na zamarzniętym stawie lub jeziorze. W 1716 roku zbudowano pierwszy tor w Kilsyth Curling Club w Szkocji. Rozmiar i waga kamieni wahała się natomiast od 2 do 10 kilogramów.

W 1807 curling przybył do Ameryki, ramię w ramię ze szkockimi emigrantami, którzy założyli Royal Montreal Curling Club w tym kanadyjskim mieście. W XX wieku curling uzyskał rangę sportu olimpijskiego.

Kamień do curlingu
Kamienie używane w tym sporcie również mają swoją historię, ponieważ odkryto dawne przedmioty, które spełniały tę funkcję.

Jak się gra w curling?

Curling to sport zbiorowy lub zespołowy uprawiany na dość wąskim prostokątnym lodowisku. Ma ono około 45 metrów (145 stóp) długości i 4 cztery i pół (15 stóp) szerokości.

Dwie drużyny po 4 graczy stają naprzeciw siebie. W każdej rundzie rzuca się 8 kamieni, po 2 na gracza. Można im pomóc za pomocą szczotek, zamiatając nimi, aby zmodyfikować tor ruchu kamienia.

Zasada jest podobna do gry w kręgle, ponieważ celem jest przesunięcie kamieni przeciwnika tak, aby własne znalazły się jak najbliżej celu (tee – zwanego domem), który znajduje się na drugim końcu toru.

Członkowie każdej drużyny rzucają kamienie w kolejności, naprzemiennie z tymi z drużyny przeciwnej. Aby osiągnąć swój cel, można wykonać różne rodzaje rzutów (ściślej rzecz biorąc to pchnięć, ale zwyczajowo czynność tę nazywa się rzutem):

  • Umieścić kamień jak najbliżej pozycji domu (rzut draw).
  • Uderzanie kamieni drużyny przeciwnej, aby wybić je jak najdalej od domu (rzut take out).
  • Kamienie należy rozmieszczać w taki sposób, aby chronić własne. Chodzi o to, by drużyna przeciwna ich nie uderzała.

Jeśli chodzi o wynik, liczone są kamienie, które znajdują się najbliżej środka. Ale jeśli kamień następny po środkowym należy do drużyny przeciwnej, liczy się tylko jeden punt.

Curling rozgrywa się w określonej liczbie rund zwanych ends. Mecz może mieć od 8 do 10 rund. Oczywiście wygrywa drużyna z największą liczbą punktów. Ale jeśli na końcu przewidzianych rund jest remis, należy zagrać dodatkową rundę.

Obecnie istnieje limit czasu na rzucanie. W związku z tym każda drużyna ma maksymalnie 60 minut.

Możesz być także zainteresowany również tym tematem: Sport na świeżym powietrzu – jakie ćwiczenia uprawiać?

Jak tworzone są zespoły w curlingu?

W curlingu każdy zespół składa się z 4 osób. Jednak zawodnicy są zróżnicowani w zależności od ich konkretnej roli w grze.

Otwierający

To on rzuca w pierwszej turze, czyli pierwszym i drugim kamieniem. Z tego powodu można powiedzieć, że jego zagranie jest łatwiejsze, ponieważ nie ma innych kamieni. Jednak od ich rozmieszczenia będzie zależało, jak potoczy się reszta gry.

Gdy zawodnik otwierający zakończy swoje rzuty, musi pomóc swoim kolegom z drużyny, szczotkując lód miotłą, aby ułatwić poślizg kolejnym kamieniom.

Drugi

Jak sama nazwa wskazuje, to ten, który zagrywa w drugiej turze, więc rzuca trzecim i czwartym kamieniem. Następnie szczotkuje lub pomaga szczotkować boiska członków drużyny, którzy za nim podążają.

Trzeci lub vice skip

Oprócz rzucania piątego i szóstego kamienia oraz szczotkowaniu dla pierwszego gracza, zaznacza on zagrania i uczestniczy w projektowaniu strategii.

Zwykle pełni rolę wicekapitana drużyny. W rzeczywistości, kiedy nadchodzi czas na zagranie skipa, to vice skip pełni funkcję kapitana, prowadząc tych, którzy szczotkują.

Skip

Jest kapitanem i głównym graczem. Ogólnie rzecz biorąc, jest to zwykle najbardziej doświadczony zawodnik. W trakcie rund definiuje strategię z drużyną, wskazując zagrania i kierunek szczotkowania.

Ponieważ dwa ostatnie kamienie przypadają jemu, musi wykonać najtrudniejsze rzuty, ponieważ tor jest już zajęty i musi zachować dużą ostrożność.

Jakie przyrządy się wykorzystuje, żeby uprawiać curling

W praktyce curlingu oprócz kamieni i szczotek używa się pewnych dodatkowych narzędzi:

  • Kamienie: używa się kamieni ważących około dwudziestu kilogramów. Istnieją 2 zestawy po 8 kamieni w innym kolorze. Zrobione są z litego granitu. U góry mają zagięty uchwyt lub rączkę.
  • Szczotka: służy do zamiatania powierzchni, po której ślizgają się kamienie, pomagając w ich ruchu, szybkości i kierunku.
  • Slider: to słowo można przetłumaczyć jako „suwak”. Jest to specjalna warstwa teflonu, którą umieszcza się pod butami gracza w celu łatwego przesuwania po lodzie.

W oficjalnych zasadach nie ma reguł ani wskazówek dotyczących tego, w co musi się ubrać każdy gracz. Tylko na zawodach powinna być pewna jednolitość w drużynie.

Pole do curlingu
Dom to środek pola, do którego kierowane są kamienie w curlingu.

Czy istnieją przeciwwskazania do jego uprawiania?

Curling to przede wszystkim gra strategiczna. W rzeczywistości istnieją badania, w których analizuje się proces decyzyjny jako ważny czynnik tego sportu.

Nie ma ograniczeń co do wieku ani formy fizycznej zawodników. Jest to gra, z której każdy może się cieszyć nie tylko fizycznym aspektem, ale także psychologicznymi korzyściami, jakie daje ten sport.

Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich zajęć sportowych, należy przedsięwziąć środki ostrożności, aby uniknąć kontuzji. W takim przypadku mogą wystąpić upadki, ponieważ gra odbywa się na śliskiej powierzchni. Ponadto zawodnicy muszą uważać na kamienie.

W kilku sytuacjach curling jest jednak przeciwwskazany. Jednym z takich przypadków jest ostry ból krzyża, ponieważ schylanie się w celu szczotkowania toru kamieni może wywołać dolegliwości na poziomie lędźwi.

Wreszcie, według różnych badań, astmatycy i alergicy powinni zachować ostrożność podczas uprawiania sportów zimą, gdyż może to dla nich stanowić większe ryzyko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alcaraz-Ibáñez M, Pérez-Romero A, Aguilar-Parra J, Trigueros R. Deportes de invierno adaptados: salud, diversión y competición sin barreras. En Gallego J, Alcaraz-Ibáñez M, Aguilar-Parra H, Cangas A. IV Congreso internacional de Deporte Inclusivo. Almería: Universidad de Almería, 2015.
  • Bradley JL. The sports science of curling: a practical review. J Sports Sci Med. 2009; 8(4): 495-500.
  • Drobnic F. Asma y actividad deportiva. Apuntes: Educación física y deportes. 1994; 38(4): 100-103.
  • Real Federación Española de Deportes de Hielo [En línea]. España: En el Top 10 mundial de la modalidad mixta de curling; 2020. [Fecha de   acceso: 24 de febrero de 2021]. URL disponible en: https://www.rfedh.es/espana-en-el-top-10-mundial-de-la-modalidad-mixta-de-curling/
  • Reeser J, Berg R. Self reported injury patterns among competitive curlers in the United States: a preliminary investigation into the epidemiology of curling injuries. British Journal of Sports Medicine. 2004; 38(5): http://dx.doi.org/10.1136/bjsm.2003.010298
  • Wieting S, Lamoureux D. Curling in Canada. Sport in Society. 2001; 4(2): 140-156.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.