Ciąża molarna (trzonowa) – podstawowe informacje na temat tej choroby

Ciąża molarna jest niezwykle rzadkim powikłaniem ciąży. Aby można było postawić wczesną i prawidłową diagnozę, należy koniecznie zastosować ultradźwięki.
Ciąża molarna (trzonowa) – podstawowe informacje na temat tej choroby
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

W okresie ciąży może wystąpić wiele różnych zmian i objawów, które wymagają natychmiastowego podjęcia działań i leczenia. Jednym z tych powikłań, choć może rzadkim, jest ciąża molarna.

Poniżej wyjaśnimy Wam, czym tak naprawdę jest ciąża molarna i przedstawimy techniki, których lekarze używają do jej diagnozowania i leczenia.

Czym jest ciąża molarna?

Ciąża trzonowa (molarna) jest terminem często znanym pod skrótem GTD. Polega ona na nienaturalnej proliferacji tkanki, która składa się na trofoblast (jedna z warstw komórkowych zaangażowanych w tworzenie zarodka).

Ogólnie wyróżniamy kilka kategorii ciąży molarnej w zależności od charakteru i źródła problemu.

USG

Z jednej strony może występować łagodna zmiana chorobowa tkanek. W takim przypadku nie ma ryzyka rozwoju powstania złośliwych zmian nowotworowych. Może to skutkować częściową lub całkowitą chorobą trofoblastyczną.

Z drugiej strony może pojawić się również szereg chorób związanych z ciążą trzonową, znanych jako Geoporotyczna Neoplazja Trofoblastyczna. Obejmuje złośliwe zmiany wewnątrzkomórkowe. Z tego powodu może się rozwijać nowotwór kosmówki i guzy nabłonkowe, które mogą wpływać na otaczające tkanki.

Ciąża molarna – objawy i niepokojące sygnały

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że choroba może nie dawać żadnych objawów i pozostawać niezauważona w pierwszych tygodniach ciąży.

Jednak wraz z postępem ciąży z pewnością pojawi się seria objawów klinicznych, które pomogą w diagnozie. Są to głównie:

  • Krwotok z macicy. Krwawienie z pochwy jest objawem, który występuje u prawie wszystkich kobiet w ciąży trzonowej. Wynika to z faktu, że powstała tkanka trofoblastyczna jest bardzo inwazyjna, a dodatkowo znajduje się między warstwami innych tkanek. Kumuluje się przez to krew z powodu niemożności jej prawidłowego przepływu. Gdy objętość krwi przekracza pewien próg, następuje nagłe krwawienie.
  • Toksemia. Jest to powszechny objaw u wielu pacjentek. Mogą jednak wystąpić przypadki, w których się nie pojawia. Toksemia polega na nadciśnieniu związanym z ciążą i jest poważnym stanem chorobowym, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, aby zapobiec potencjalnym następstwom.
  • Nieprawidłowa wysokość podstawy. Głębokość macicy rośnie około czterech centymetrów każdego miesiąca ciąży. W przeszłości lekarze używali tej głębokości do oszacowania wieku ciążowego. Dzisiaj ta technika nie jest już używana dzięki wynalezieniu ultradźwięków. W każdym razie wysokość podstawy macicy powyżej normy jest oznaką, która często wiąże się z ciążą molarną.
  • Zmiany hormonalne. W czasie trwania ciąży przeprowadza się kilka kontroli poziomu hormonów w celu sprawdzenia, czy wszystkie są prawidłowe. Kiedy dochodzi do proliferacji tkanki trofoblastycznej, poziomy hormonów zmieniają się z powodu powstania dodatkowej warstwy komórkowej.

Ciąża molarna – diagnoza

Po pierwsze, musi istnieć podejrzenie kliniczne. Zmiany hormonalne w analizie krwi są ważnym testem w przypadku ciąży molarnej.

Nie oznacza to jednak problemu. Może to być również oznaka innych komplikacji. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli pacjentka jest w ciąży po raz pierwszy, jednocześnie będąc w wieku średnim lub jeśli występują u niej nieprawidłowości genetyczne.

Jednak bez wątpienia najlepszą i najskuteczniejszą techniką diagnozowania ciąży trzonowej jest badanie ultrasonograficzne.

Ciąża molarna (trzonowa)

Dzięki zastosowaniu ultradźwięków możemy bezpośrednio wizualizować worek ciążowy i torbiele, które często pojawiają się w jego okolicy. Ponadto w przypadku jakichkolwiek podejrzeń lekarze mogą zdecydować się na pobranie próbek do dalszej analizy.

Jeśli w momencie diagnozy istnieje podejrzenie choroby nowotworowej, konieczne będzie również wykonanie testu obrazowania, takiego jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub USG.

Konieczne jest całkowite usunięcie torbieli, aby zapobiec późniejszym powikłaniom, szczególnie w przypadku przerzutów. Konieczne jest zatem wdrożenie leczenia chirurgicznego i w razie potrzeby też chemioterapii.

Jeśli pacjentka nie planuje mieć większej liczby dzieci lub ryzyko powikłań jest bardzo wysokie, należy podjąć się bardziej inwazyjnego leczenia. Jednak zawsze najlepiej jest stosować bardziej konserwatywne podejście, w szczególności w przypadku młodych pacjentek.

Istnieje wiele metod diagnostycznych i sposobów leczenia ciąży molarnej. Jednak badania analityczne i techniki obrazowania z pewnością bardzo pomagają zdiagnozować problem i ustalić prawidłowe leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.