Churros bez glutenu - 2 przepisy dla chorych na celiakię
Celiakia jest chorobą, która mocno upośledza układ odpornościowy, jeśli chory spożywa pokarmy zawierające gluten i pokrewne prolaminy. Dlatego nie jest łatwo przygotowywać dania dla osób, które na nią cierpią. A co dopiero mówić o churros, które zazwyczaj przygotowuje się z mąki pszennej.
Wiemy, że produkty bezglutenowe nie są ani tak popularne ani tak powszechnie dostępne, jak pozostałe. Jednak nie powinno to stanowić przeszkody, żebyś Ty sama stworzyła przepisy, na które masz ochotę i kiedykolwiek zechcesz.
Samo churros robi się normalnie z ciasta wytworzonego z mąki pszennej i smaży w oleju roślinnym. Ich składniki to zazwyczaj woda, mąka pszenna, sól i olej, ale dziś można znaleźć wiele odmian tego przepisu, na szczęście również w wersji bezglutenowej.
Wiemy, że pszenica jest głównym źródłem glutenu, dlatego musisz nauczyć się gotować bez tego składnika. Ponadto masz wiele opcji, aby go zastąpić: mąkę ryżową, kukurydzianą, z komosy ryżowej, a nawet z soczewicy. Bez dalszych ceregieli, poznaj 2 sposoby na przygotowanie bezglutenowych churros specjalnie dla osób chorujących na celiakię.
2 bezglutenowe przepisy na churros
Przepis 1
W tym przepisie użyjesz mąki ryżowej, ponieważ jest to jedna z najczęściej używanych, żeby zastąpić mąkę pszenną. Ma neutralny smak i jest najlepszym rozwiązaniem do przygotowywania deserów. Ponadto nadaje chrupiącą konsystencję każdemu daniu, w którym się ją stosuje. A zatem doskonale się sprawdzi w przypadku churros!.
Składniki
- 2 szklanki mąki ryżowej (240 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 2 łyżki miodu (50 g)
- 3 łyżki masła (60 g)
- 1 łyżka soli (15 g)
- 1 łyżka bezglutenowego proszku do pieczenia (15 g)
- ½ szklanki oliwy z oliwek (125 ml)
Przygotowanie
- Najpierw umieść na średnim ogniu dużą patelnię, na którą wlej wodę z dodatkiem masła.
- Następnie dodaj sól i bardzo dobrze wymieszaj.
- Teraz w osobnej misce wymieszaj miód z bezglutenowym proszkiem do pieczenia i mąką ryżową.
- Następnie wlej mieszankę masła z wodą do miski i dobrze wymieszaj, aby składniki dobrze się połączyły.
- Gotowe ciasto pozostaw na co najmniej 5 minut. To sprawi, że będzie łatwiejsze w obróbce.
- Następnie podgrzej na patelni oliwę z oliwek na średnim ogniu.
- Przełóż ciasto do rękawa cukierniczego a potem formuj churros wylewając ciasto bezpośrednio na patelnię. Musisz je usmażyć, aż będą złote ze wszystkich stron.
- Na koniec przełóż na papier do odsączenia i posyp je odrobinę brązowego cukru. Możesz również użyć sosu z ciemnej czekolady, aby nadać im dodatkowy smak i zmniejszyć ich kaloryczność.
Przepis 2
Do tego przepisu można użyć mąki gryczanej, która jest dobrym źródłem błonnika i białka. Jednak musisz połączyć ją z odrobiną mąki kukurydzianej, aby masa Twoich bezglutenowych churros nie wyszła zbyt twarda. Jesteśmy pewni, że spodoba Ci się ten przepis!
Składniki
- 1 szklanka mąki gryczanej (120 g)
- ½ szklanki mąki kukurydzianej (60 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
- ½ łyżeczki ekstraktu waniliowego (7,5 ml)
- 1 łyżka soli (15 g)
- 2 łyżki brązowego cukru 8 (30 g)
- ½ szklanki startej gorzkiej czekolady (75 g)
- ½ szklanki oliwy z oliwek (125 ml)
Przygotowanie
- Najpierw należy wymieszać wszystkie suche składniki w dużej misce.
- Następnie umieść garnek z wodą do zagotowania na ogniu. Kiedy osiągnie punkt wrzenia, zdejmij go z ognia i pozostaw, żeby woda lekko ostygła.
- Teraz wlej wodę do miski z mieszanką suchych składników, aby uzyskać bardzo gęste ciasto.
- Następnie dodaj czekoladę i waniliowy ekstrakt i bardzo dobrze wyrób ciasto. Konsystencja będzie nieco bardziej twarda niż w poprzednim przepisie, ale pomoże Ci to w stworzeniu kształtu churros.
- Następnie zacznij formować churros, nadając im pożądaną grubość i długość. Tutaj możesz również użyć rękawa cukierniczego.
- Rozgrzej oliwę na patelni na średnim ogniu, a gdy będzie już bardzo gorąca, wrzuć churros i poczekaj aż się zrumienią po obu stronach.
- Na koniec, pozostaw je chwilę do osuszenia na papierowej serwetce i udekoruj syropem z cukru lub ciemnej czekolady. Oto gotowe, pyszne churros bez glutenu! Ale za to jak wspaniale smakują!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Nehra, V., Marietta, E. V., & Murray, J. A. (2012). Celiac Disease. In Encyclopedia of Human Nutrition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375083-9.00046-5
- Wijngaard, H. H., & Arendt, E. K. (2006). Buckwheat. Cereal Chemistry. https://doi.org/10.1094/CC-83-0391
- El Khoury D, Balfour-Ducharme S, Joye IJ. A Review on the Gluten-Free Diet: Technological and Nutritional Challenges. Nutrients. 2018;10(10):1410. Published 2018 Oct 2. doi:10.3390/nu10101410
- Parzanese I, Qehajaj D, Patrinicola F, et al. Celiac disease: From pathophysiology to treatment. World J Gastrointest Pathophysiol. 2017;8(2):27–38. doi:10.4291/wjgp.v8.i2.27
- Ballesteros López, A. C., Guimarães Pereira, A. J., & Junqueira, R. G. (2004). Flour mixture of rice flour, corn and cassava starch in the production of gluten-free white bread. Brazilian Archives of Biology and Technology. https://doi.org/10.1590/S1516-89132004000100009