Chroniczny kaszel: objawy, przyczyny i leczenie
Chroniczny kaszel to znacznie więcej niż tylko dolegliwość zdrowotna. Zwykle przerywa sen, a ponadto atak kaszlu może nastąpić w najmniej odpowiednim momencie, na przykład podczas publicznego przemawiania.
Podobnie w najcięższych przypadkach powoduje w końcu całkowite wyczerpanie osoby i może prowadzić do wymiotów, a nawet złamań.
Chroniczny kaszel to częsty objaw w praktyce klinicznej, występujący z różnych przyczyn. Jedną z najczęstszych jest palenie tytoniu. Szacuje się, że palacze są trzy razy bardziej narażeni na rozwój przewlekłego kaszlu w pewnym momencie swojego życia niż osoby niepalące lub byli palacze.
Inne czynniki związane z tym problemem to zanieczyszczenie środowiska, astma, refluks żołądkowy i nagromadzenie śluzu w gardle i w nosie. Dobra wiadomość jest taka, że po ustaleniu przyczyny i rozpoczęciu właściwego leczenia, chroniczny kaszel zwykle ustępuje.
Co to jest chroniczny kaszel?
O przewlekłym kaszlu mówimy wtedy, gdy trwa dłużej niż trzy tygodnie. Jeśli trwa dłużej niż osiem tygodni, nie obejdzie się bez konsultacji lekarskiej. Szacuje się, że aż 23% zdrowych, niepalących osób, cierpi an różne stadia przewlekłego kaszlu z różnych powodów.
Kaszel to odruchowy lub dobrowolny akt, który ma na celu wydalenie wydzielin lub obcych elementów poprzez usta. Elementy te mogą znajdować się w krtani lub drogach oddechowych. Dlatego kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu służącym do oczyszczania określonych obszarów, gdy zachodzi taka potrzeba.
Wszyscy czasami kaszlemy, ale nie stanowi to problemu zdrowotnego. Jeśli jednak zdarza się to bardzo często i utrzymuje się przez kilka tygodni, chodzi o kaszel chroniczny. Tylko sporadycznie ten rodzaj kaszlu wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Objawy
Głównym objawem jest oczywiście uporczywy, chroniczny kaszel, który utrzymuje się przez długi czas. Przewlekłemu kaszlowi często towarzyszy również obecność śluzu. Należy jak najszybciej udać się do lekarza, jeśli kaszel nie ustępuje i towarzyszą mu następujące objawy:
- Świszczący oddech lub inne dźwięki podczas oddychania.
- Bardzo gęsty lub krwawy śluz.
- Gorączka.
- Obrzęk twarzy i pokrzywka.
- Trudności w oddychaniu.
- Ból w klatce piersiowej.
- Nocne poty
- Utrata wagi bez wyraźnego powodu.
Najczęściej lekarz przeprowadza badanie fizykalne, bierze też pod uwagę historię zdrowia pacjenta. Wielu lekarzy często rozpoczyna leczenie przewlekłego kaszlu bez badań diagnostycznych.
Jeśli jednak pacjent nie zareaguje pozytywnie, specjalista może zlecić badania takie jak RTG, tomografia komputerowa, spirometr, testy laboratoryjne i badanie przy użyciu sondy.
Przeczytaj także ten przydatny materiał: Lek na kaszel z czarnego pieprzu, goździków i imbiru
Przyczyny przewlekłego kaszlu
Palenie tytoniu jest główną przyczyną przewlekłego kaszlu. Natomiast 90% osób niepalących cierpi na ten problem zasadniczo z trzech przyczyn: astmy, refluksu i nagromadzenie śluzu w gardle i w nosie. W pozostałych 10% przyczyny są bardzo zróżnicowane. Obejmują one niekorzystne działanie niektórych leków aż po poważne problemy z płucami.
Szacuje się, że 75% osób z astmą neutrofilową również cierpi na przewlekły kaszel. Podobnie, uporczywe bakteryjne zapalenie oskrzeli również powoduje ten objaw. W takich przypadkach mówimy o przewlekłym kaszlu z zajęciem dolnych dróg oddechowych (płuc).
Chroniczny kaszel jest również związany z chorobami górnych dróg oddechowych, takimi jak przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok, alergiczny nieżyt nosa, obturacyjny bezdech senny, dysfunkcja strun głosowych oraz refluks krtaniowo-gardłowy lub żołądkowo-przełykowy.
Jeśli chodzi o ten drugi, kaszel pojawia się po 50% ataków refluksu.
Odkryj również ten przydatny materiał: Kaszel związany z przeziębieniem – co o nim wiesz?
Jak leczyć chroniczny kaszel?
Leczenie zależy od przyczyny przewlekłego kaszlu. Zwykle rozpoczyna się od leczenia zachowawczego, obejmującego domowe środki i podawanie leków przeciwhistaminowych, glukokortykoidów i leków zmniejszających przekrwienie.
Jest to leczenie z wyboru w przypadku alergii i nagromadzenia śluzu w górnych drogach oddechowych.
Jeśli kaszel ma związek z astmą, zwykle stosuje się glikokortykoidy i leki rozszerzające oskrzela, wchłaniane drogą inhalacyjną. Zmniejszają one stan zapalny i umożliwiają otwarcie dróg oddechowych. Antybiotyki są stosowane tylko w przypadku infekcji bakteryjnej.
Jeśli kaszel wiąże się z atakami refluksu, najprawdopodobniej zostanie przepisany bloker kwasu żołądkowego.
Domowe środki zaradcze również są skuteczne w wielu przypadkach. Najlepiej pić dużo płynów, nawilżyć powietrze w pomieszczeniach, unikać dymu tytoniowego i ssać pastylki na kaszel. Wskazane jest również przemywanie nosa solą fizjologiczną i picie ziołowych herbat z roślin bogatych w śluz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Damiá, A. D. D., Moral, V. P., Gil, V. G., Alonso, J. I., Viña, A. L., Miret, J. M., & Vega, A. P. (2002). Tos crónica. Archivos de Bronconeumología, 38(5), 236-245.
- Pacheco, A., de Diego, A., Domingo, C., Lamas, A., Gutierrez, R., Naberan, K., … López Vime, R. (2015). Tos crónica. Archivos de Bronconeumología. https://doi.org/10.1016/j.arbres.2015.03.019
- Portillo, N. A. (2002). Estudio del paciente con tos crónica. Archivos De Bronconeumologia.