Choroba Pageta kości - co musisz o niej wiedzieć?
Choroba Pageta kości to schorzenie, które jak można zgadywać na podstawie nazwy, atakuje ludzkie kości. Zmienia ich cechy charakterystyczne i funkcjonalne. A to oznacza, że struktura kości dotknięta tą chorobą może się różnić pod względem konsystencji, gęstości, a nawet wielkości od prawidłowej postaci tkanki kostnej.
Z tego też względu choroba Pageta kości określana jest także niekiedy jako deformujące zapalenie kości.
W ostatnich latach naukowcy udowodnili, że choroba Pageta kości częściej wpływa na niektóre kości. Należą do nich między innymi kręgosłup, czaszka, miednica i kość udowa.
Choroba Pageta kości – czyli jak funkcjonuje tkanka kostna i jakie ma zadania?
Ogólnie można znaleźć pewne charakterystyczne komórki w tkance kostnej. Są to osteoklasty i osteoblasty. Osteoklasty są w pewnym uproszczeniu odpowiedzialne za niszczenie starej lub zużytej tkanki kostnej, podczas gdy osteoblasty regenerują odpowiednie obszary. W ten sposób nasze kości odnawiają się w sposób ciągły dzięki skoordynowanym funkcjom realizowanym przez te dwie grupy komórek.
Jednak choroba Pageta kości cechuje się tym, że osteoklasty i osteoblasty działają szybciej, niż normalnie. W rzeczywistości przechodzą w stan hiperaktywności. To powoduje, że kości w niektórych miejscach rosną nienormalnie szybko i w efekcie tego stają się nadmiernie kruche.
Zobacz także: Osteoporoza – jak z nią walczyć?
Choroba Pageta kości i jej typowe objawy
Wysoki odsetek przypadków klinicznych tej choroby przebiega w sposób zupełnie bezobjawowy. To znaczy, że pacjenci nie mają żadnych istotnych objawów. Możliwe jest jednak, że zauważą u siebie pewne symptomy lub zmiany wskazujące na to, że dopadła ich choroba Pageta kości.
Najczęściej spotykane symptomy tego schorzenia to przede wszystkim:
- Intensywny ból kości, który pozostaje stały na przestrzeni czasu. Zarówno podczas odpoczynku, jak i podczas ruchu.
- Typowe poczucie dyskomfortu, które może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów. Z reguły pojawia się ono częściej w niektórych obszarach, takich jak biodra, kolana lub ramiona.
- Bóle głowy, które mogą pojawiać się wraz z tymczasową utratą słuchu.
- Kifoza lub drętwienie kręgosłupa.
- Czaszka pagetyczna: zwiększone rozmiary tego zestawu kości czaszki.
- Powstawanie innych deformacji kości, takich jak dysplazja włóknista lub podudzia szablaste (w przypadku piszczeli).
- Podwyższona temperatura skóry w pobliżu miejsc zmienionych chorobowo.
- Podwyższona podatność na złamania.
Przeczytaj również: Złamanie kości — jak przyspieszyć kurację?
Choroba Pageta kości i jej główne przyczyny
Naukowcy nie wiedzą jeszcze (według stanu wiedzy na chwilę obecną), co konkretnie powoduje rozwój tej choroby. Jednak według ich badań może być ona spowodowane infekcją wirusową, taką jak odra.
Wpływ czynników genetycznych (historia występowania choroby Pageta kości w bliższej lub dalszej rodzinie) i środowiskowych (jak narażenie na niektóre substancje chemiczne) jest również uważnie badany pod kątem bycia potencjalnym czynnikiem sprawczym.
Metody diagnozowania tej choroby
Zasadniczo zespół medyczny przeprowadza serię odpowiednich badań medycznych, które pozwalają zidentyfikować tę chorobę. A przy okazji wyeliminować potencjalnie obecne inne schorzenia cechujące się podobnymi lub identycznymi objawami. Dlatego właśnie lekarze podejmują takie działania jak na przykład:
- Badania fizyczne – sprawdzają ewentualne objawy wraz z historią choroby pacjenta i przeprowadzają przy tym dokładny wywiad medyczny.
- Zdjęcia rentgenowskie, na których można obserwować obszary hiperaktywnej generacji tkanki kostnej i/ lub przyśpieszonego niszczenia kości.
- Tomografia komputerowa lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI).
- Scyntygrafia kości.
- Biopsja kości.
- Inne rutynowe procedury, takie jak badania krwi i moczu.
Choroba Pageta kości – jak wygląda metoda jej leczenia
Zwykle dana osoba nie wymaga specjalnego leczenia w razie wystąpienia tej choroby, ponieważ większość przypadków przebiega bezobjawowo. Zespół medyczny może jednak zalecić zastosowanie niektórych terapii wspomagających w najpoważniejszych sytuacjach. Najpopularniejsze metody leczenia to przede wszystkim:
- Stosowanie leków, takich jak oparte o związki bisfosfonianowe i kalcytoninę. Ale lekarze mogą również zalecić środki przeciwzapalne w celu zmniejszenia stanu zapalnego i leki przeciwbólowe, aby złagodzić odczuwany przez pacjenta ból lub dyskomfort.
- Zabiegi chirurgiczne w przypadku złamania, silnego bólu lub ciężkiej deformacji kości.
Zapobieganie tej chorobie
Nie znaleziono jeszcze odpowiedniej liczby różnego rodzaju środków zapobiegawczych, które mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby. Jednak niezależnie od tego zawsze ważne będzie to, aby dbać o swoje zdrowie. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się odpowiednią jakością życia.
Aby uzyskać ten efekt, musimy wykonywać umiarkowaną aktywność fizyczną wraz ze stosowaniem zrównoważonej, odpowiedniej i zdrowej diety. Wskazane jest również unikanie niezdrowych nawyków, takich jak picie alkoholu, palenie papierosów lub zażywanie różnego rodzaju toksycznych substancji, takich jak narkotyki.
Na koniec zauważmy także, że choroba Pageta kości ma związek z wariantami genetycznymi, które predysponują daną osobę do chorowania na zmiany w metabolizmie kości. Z tego powodu ważne jest, aby stwierdzić na własną rękę, czy w Twojej rodzinie zdarzają się lub zdarzał przypadki zachorowania na chorobę Pageta kości.
Możesz także utworzyć pełną historię medyczną, która oprócz dotkniętych nią krewnych, obejmuje stopień jej wpływu i ograniczenia ich zdrowia. Następnie przedstaw tę dokumentację lekarzowi, z pewnością pomoże mu ona w opracowaniu optymalnej dla Twojego przypadku metody leczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fishlock, A., & Patel, N. (2018). Paget’s disease of bone. Orthopaedics and Trauma. https://doi.org/10.1016/j.mporth.2018.05.009
- Siris, E. S., Roodman, G. D., & Ralston, S. H. (2013). Paget ’ s Disease of Bone. Primer on the Metabolic Bone Diseases and Disorders of Mineral Metabolism. https://doi.org/10.1002/9781118453926.ch80
- Consiglieri, G. D., & Sonntag, V. K. H. (2014). Paget’s Disease. In Encyclopedia of the Neurological Sciences. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-385157-4.00771-5
- Ralston, S. H., Langston, A. L., & Reid, I. R. (2008). Pathogenesis and management of Paget’s disease of bone. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(08)61035-1
- Klein, G. R. (2006). Surgical Manifestations of Paget ’ s Disease. October. https://doi.org/10.1038/sj.hdy.6801015