Choroba Crohna - 9 naturalnych lekarstw

W celu zminimalizowania objawów choroby Leśniowskiego - Crohna powinieneś ustalić po których produktach czujesz się lepiej, a które Ci szkodzą. To bardzo ważne, ponieważ każdy organizm reaguje odmiennie.
Choroba Crohna - 9 naturalnych lekarstw
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Choroba Crohna, znana również jako choroba Leśniowskiego – Crohna to chroniczna dolegliwość, która może dotknąć jakąkolwiek część układu pokarmowego, wywołując w niej poważny stan zapalny. Chorobę mogą powodować czynniki środowiskowe, genetyczne, a także rozmaite bakterie. Choroba Crohna może być również skutkiem nieżytu żołądka.

Na szczęście istnieje wiele naturalnych remediów, dzięki którym można poczuć ulgę i zminimalizować objawy tej choroby. W dalszej części artykułu dowiesz się po jakie produkty warto sięgać regularnie, aby zmniejszyć intensywność objawów.

Aloes

Aloes zaleca się do leczenia wielu zaburzeń układu pokarmowego, a wszystko dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym. Choroba Leśniowskiego-Crohna wywołuje stany zapalne, dlatego właściwości aloesu mają na nią silny wpływ.

Ponadto, zawarte w aloesie przeciwutleniacze pomagają zmniejszyć nie tylko stan zapalny, lecz także nieprzyjemne dolegliwości.

aloes na chorobę crohna

Pijąc sok z aloesu ukoisz swój przewód pokarmowy i pobudzisz układ odpornościowy do pracy. Sok możesz pić sam lub w formie smacznego smoothie. Wystarczy, że dodasz łyżeczkę lub dwie do swoich codziennych posiłków.

Zalecamy Ci pić wyłącznie świeży sok. Jeśli zdecydujesz się kupić go w sklepie, koniecznie przeczytaj etykietę, aby upewnić się, że nie zawiera jakichkolwiek konserwantów i związków chemicznych.

Przeczytaj również artykuł: Jak wyhodować aloes w domu?

Mięta pieprzowa i mięta ogrodowa

Te dwie rośliny zawierają dużo antyoksydantów i bardzo skutecznie zwalczają stany zapalne. Oznacza to, że picie naparu z którejkolwiek z nich przyniesie Ci liczne korzyści.

Takie napary mogą przyspieszyć proces gojenia i zapobiec zaostrzaniu się występujących stanów zapalnych. Jeśli cierpisz na chorobę Leśniowskiego-Crohna na pewno wiesz, że ból może być tak silny, że wykonywanie codziennych czynności staje się niemal niemożliwe.

Spróbuj naparu z mięty pieprzowej lub mięty ogrodowej. Mięta pomoże Ci ukoić ból i walczyć z objawami choroby Crohna. Zobaczysz, że środek ten szybko stanie się jednym z Twoich najlepszych przyjaciół.

Wiąz

Herbata przyrządzona z wiązu przynosi wiele korzyści dla układu pokarmowego i poprawia pracę żołądka.

Ponadto, zatrzymuje krwawienie oraz pomaga radzić sobie z niedokrwistością i innymi objawy tej choroby.

Jogurt

jogurt łagodzi objawy choroby Crohna

Powszechnie wiadomo, że jogurt jest wielkim sprzymierzeńcem zdrowia, jeśli chodzi o problemy trawienne. Zawarte w nim kultury bakterii, znane również jako probiotyki, są niezbędne do regeneracji flory bakteryjnej wyścielającej żołądek i przewód pokarmowy.

Dzięki bakteriom zawartym w jogurcie można pozbyć się takich objawów jak gwałtowna biegunka, krwawienie i obrzęk.

Spożywaj jogurt na śniadanie, aby Twój żołądek przez resztę dnia mógł kontrolować nieprzyjemne objawy choroby Crohna.

Świeże owoce

Wiele osób mówi, że świeże owoce pomagają w kontrolowaniu choroby Leśniowskiego-Crohna, podczas gdy inni uważają, że owocami można pogorszyć sobie sytuację.

Jak się okazuje, nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków na ten temat, ponieważ każdy organizm inaczej reaguje na niektóre owoce.

Powinieneś nauczyć się rozpoznawać, które  owoce dobrze wpływają na Twoje ciało, aby wiedzieć co jeść, a czego unikać.

Marchew

zupa marchwiowa idealna dla osób z chorobą Crohna

To smaczne warzywo dostarcza wielu przeciwutleniaczy i witamin. Co więcej, marchew jest lekkostrawna, dzięki czemu jej strawienie nie jest problemem dla żołądka i jelita grubego.

Pamiętaj, aby ją ugotować. W ten sposób dostarczysz więcej składników odżywczych, niż gdybyś jadł ją surową.

Żywność o niskiej zawartości błonnika

Bez wątpienia błonnik przyczynia się do optymalizacji pracy układu trawiennego. Problem polega jednak na tym, że dieta bogata w błonnik może u osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna wywoływać nieprzyjemne dolegliwości.

Najlepiej wybierać zboża ubogie w błonnik. Pamiętaj, że przed dokonaniem poważnych zmian w diecie, należy skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji.

Joga

joga na odstresowanie

Nie tylko zmiany w diecie, lecz także w stylu życia pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie. Dzięki zmianie stylu życia pozbędziesz się różnych dolegliwości.

Praktykowanie jogi obniża poziom odczuwanego niepokoju i stresu. Dla osób z chorobą Crohna pozbycie się napięcia psychicznego i emocjonalnego to najlepszy sposób, aby uniknąć dalszych komplikacji.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł: Joga – walcz z depresją przy jej pomocy

Choroba Crohna a akupunktura

Bóle stawów są kolejnym z najczęstszych objawów u osób zmagających się z chorobą Crohna. Akupunktura to jeden z najbardziej skutecznych środków w celu zmniejszenia stanu zapalnego w objętych zapaleniem stawach.

Cotygodniowe lub comiesięczne sesje akupunktury poprawiają jakość życia i pomagają złagodzić wiele objawów wywołanych przez tę chorobę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moreira Alonso, M. del C. (2009). 08.-Colitis ulcerosa & enfermedad de Crohn. Máster Universitario En Medicina Evaluadora.
  • Chaparro, M., & Gisbert, J. P. (2016). Actualización del diagnóstico y tratamiento de la enfermedad de Crohn. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2016.02.018
  • Ciga Lozano, M. Á., Oteiza, F., Marzo, J., Armendáriz, P., De Miguel, M., & Ortiz, H. (2006). Tratamiento de la enfermedad de Crohn perianal. Anales Del Sistema Sanitario de Navarra. https://doi.org/10.1016/S0210-5705(02)70313-0
  • Martínez Gómez, M. J., Melián Fernández, C., & Romeo Donlo, M. (2016). Nutrición en enfermedad inflamatoria intestinal. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.20960/nh.348

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.