Choroba Bürgera: przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Bürgera może powodować ból kończyn, zjawisko Raynauda, ​​a nawet prowadzić do amputacji. Wyjaśniamy bliżej, na czym polega.
Choroba Bürgera: przyczyny, objawy i leczenie
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Choroba Bürgera jest rzadką chorobą, zwaną również zakrzepowo-zarostowym zapaleniem naczyń. Polega na zapaleniu niektórych naczyń krwionośnych, takich jak tętnice i żyły średniego i małego kalibru.

W zdecydowanej większości przypadków wiąże się to z paleniem. Jego bezpośrednia przyczyna nie jest zbyt dobrze znana, ale zaobserwowano, że występuje częściej na niektórych obszarach geograficznych. Na przykład w krajach śródziemnomorskich lub Azji Południowo-Wschodniej.

Problem w tym, że choroba Bürgera może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jedną z nich może być konieczność amputacji kończyny. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz o wiedzieć o tej chorobie i jak jej uniknąć.

Co to jest choroba Bürgera?

Choroba Bürgera to patologia, która atakuje naczynia krwionośne. Nazywa się ją również zakrzepowo-zarostowym zapaleniem naczyń. Nazwa ta bierze się stąd, że choroba powoduje zapalenie naczyń krwionośnych, które zatykają się z powodu obecności skrzeplin.

Co ciekawe, istnieje patologia o bardzo podobnej nazwie, a mianowicie choroba Bergera. Nie należy ich jednak ze sobą mylić, gdyż choroba Bergera to inaczej nefropatia IgA, czyli rodzaj zapalenia nerek.

Według badań opublikowanych w Actas Dermo-Sifiliográfica, większość osób dotkniętych chorobą to młodzi mężczyźni, którzy palą tytoń. Wydaje się, że choroba powstaje na skutek mechanizmu autoimmunologicznego, który wyzwala się pod wpływem działania tytoniu.

Chociaż choroba ta występuje dość rzadko, zaobserwowano, że większość przypadków występuje w krajach śródziemnomorskich i azjatyckich.

Procesy chorobowe prowadza do zablokowania naczyń krwionośnych, na skutek czego tkanki przestają otrzymywać natlenioną krew. Dlatego kończy się to ich uszkodzeniem i pojawia się martwica. Najbardziej dotknięte części to zwykle dłonie i stopy.

Jednak w miarę postępu, choroba Bürgera może rozprzestrzeniać się również na ręce i nogi. Śmierć tkanek wiąże się z kolei z bardzo wysokim ryzykiem amputacji.

Jakie objawy daje choroba Bürgera?

Objawy, które pojawiają się w chorobie Bürgera, wynikają z zajęcia naczyń krwionośnych. Gdy dojdzie do uszkodzenia zarówno żył, jak i tętnic średniego i małego kalibru, pierwsze objawy pojawiają się zwykle na kończynach.

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Mayo, jednym z objawów jest chromanie. Zjawisko to obejmuje ból stóp, dłoni, rąk lub nóg, który pojawia się, gdy używane kończyn  przez pewien czas. Zwykle znika jednak w stanie spoczynku. Na przykład chromanie występuje często u bliźniaków podczas chodzenia.

Brak dopływu krwi prowadzi następnie do uszkodzenia skóry. Mogą pojawić się wrzody lub obszary martwicze. Może nawet dojść do zanikania paznokci.

Inną typową oznaką jest zjawisko Raynauda. Jest to sytuacja, w której palce u rąk i nóg bledną na skutek przerwania przepływu krwi po pewnych wyzwalaczach. Może wystąpić z powodu zimna lub stresu. Również podczas palenia.

Wiele osób odczuwa ponadto mrowienie lub drętwienie kończyn. W żyłach najbardziej powierzchownych występują również epizody zapalenia, które nazywa się zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych.

Tytoń: główna przyczyna choroby

Rzucanie palenia
Tytoń jest silnie powiązany z tą patologią. Różne mechanizmy wyjaśniają wynik końcowy.

Choroba Bürgera, jak wyjaśniamy w tym artykule, bezpośrednio wiąże się z używaniem tytoniu. Może do niej doprowadzić zarówno palenie tytoniu, jak i żucie. Jednak dokładna przyczyna nie jest znana. Wydaje się, że chodzi tu o reakcję układu odpornościowego na sam tytoń.

Badanie przeprowadzone przez Hiszpańską Akademię Dermatologii i Wenerologii wyjaśnia, że ​​najwyraźniej mogą istnieć pewne predyspozycje genetyczne. To wyjaśniałoby, dlaczego ta choroba rozwija się tylko u niewielkiego procentu palaczy.

Ponadto, ponieważ zaobserwowano, że jej występowanie jest wyższe w niektórych krajach (Azja i rejon Morza Śródziemnego), również ta teoria znajduje potwierdzenie. Choroba Bürgera występuje częściej u osób z haplotypem HLA-A9.

Czynniki ryzyka

Jak już wspomniano, tytoń stanowi najważniejszy czynnik ryzyka. Nie trzeba go nawet palić. Ponadto im większą ilość tytoniu wypala dana osoba, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej patologii.

Podobnie, płeć może odgrywać rolę, ponieważ choroba Bürgera występuje częściej u mężczyzn niż kobiet. Jednak może się to wiązać z tym, że do niedawna mężczyźni palili więcej niż kobiety. Większość przypadków wykrywa się u młodych ludzi poniżej 45 roku życia.

Choroba Bürgera – diagnoza

Według badań opublikowanych w Integral Medicine, diagnoza choroby Bürgera przebiega w warunkach klinicznych. Gdy wymienione wyżej objawy pojawiają się u młodego pacjenta, palacza i bez innych czynników ryzyka, należy zacząć podejrzewać te patologię.

Ważne jest również, aby wykluczyć inne choroby autoimmunologiczne lub specyficzną przyczynę zatoru. Istnieje jednak wiele badań, które mogą pomóc w potwierdzeniu diagnozy. Pierwszym i podstawowym jest badanie krwi. Dzięki niemu można wykluczyć niektóre patologie, takie jak twardzina skóry lub zaburzenia krzepnięcia.

Angiografia to kolejny bardzo przydatny test diagnostyczny. Umożliwia sprawdzenie stanu żył i tętnic, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte chorobą. Test Allena to z kolei badanie, za pomocą którego obserwuje się przepływ krwi tętniczej w dłoni.

Może cie również zainteresować ten temat: Choroba moyamoya – dowiedz się czegoś więcej!

Jak się ją leczy?

Ponieważ jak dotąd nie poznano dokładnej przyczyny choroby Bürgera, nie znaleziono również idealnego leczenia tego schorzenia. Jedyne, co wiadomo na pewno, to konieczność rzucenia palenia.

Ponadto często podaje się leki przeciwzakrzepowe. Na przykład aspirynę, heparynę i acenokumarol. Te dwa ostatnie są wskazane, gdy występuje zakrzepica żylna lub tętnicza.

Pomocne mogą być również leki będące antagonistami wapnia. Z drugiej strony niektórzy lekarze zalecają wykonanie sympatektomii pnia współczulnego. Jest to operacja polegająca na usunięciu określonych nerwów współczulnego układu nerwowego w celu uniknięcia skurczu naczyń.

Natomiast w przypadku długotrwałego przerwania przepływu krwi i uszkodzenia tkanek, pod uwagę bierze się amputację. Może dotyczyć jednego palca lub może wymagać usunięcia całej dłoni lub stopy.

Amputacja
Amputacja stanowi najbardziej dramatyczny skutek tej choroby. Zaleca się ją, gdy występuje martwica tkanek.

Możliwe powikłania, jakie powoduje choroba Bürgera

Jednym z najpoważniejszych powikłań tej choroby, jak widzieliśmy w poprzednim rozdziale, jest amputacja kończyny. Zabieg ten staje się niezbędny, gdy tkanki w dłoniach lub stopach obumierają i pojawia się gangrena.

Gangrena, czyli zgorzel ma miejsce, gdy tkanka umiera z powodu braku dopływu krwi lub poważnej infekcji bakteryjnej. Objawy często obejmują czarne lub niebieskawe przebarwienie skóry, nieprzyjemny zapach i utratę czucia.

Amputacja to jedyne i niezbędne rozwiązanie w tym przypadku. Jeśli bowiem  do niej nie dojdzie, infekcja może rozprzestrzenić się na resztę ciała. W zależności od tego, która część została amputowana, cierpi na tym niestety funkcjonalność i niezależność tej osoby.

Może cię również zainteresować ten artykuł: Na czym polega choroba niedokrwienna serca?

Choroba Bürgera jest prawie zawsze możliwa do uniknięcia

Prawda jest taka, że ​​dokładna przyczyna tej choroby nie jest znana. Wiadomo jednak, że głównym wyzwalaczem jest tytoń. Niezależnie od tego, czy go palimy, żujemy, stanowi on największy czynnik ryzyka.

Ponadto tytoń jest szkodliwy dla wielu innych aspektów naszego zdrowia. Wiąże się z wieloma nowotworami, takimi jak rak płuc czy wargi. Dlatego ważne jest, aby unikać palenia lub jak najszybciej rzucić palenie.

To normalne, że jeśli od lat używasz tytoniu, trudno jest rzucić ten nałóg. Jednak obecnie istnieje wiele metod i sposobów, które pomogą Ci wykonać ten krok. Z pomocą mogą też przyjść na przykład leki i terapie psychologiczne. Spróbuj poprosić lekarza o pomoc, aby to zrobić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.