Cervicalgia: czym jest i co ją powoduje?

Cervicalgia: czym jest i co ją powoduje?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Cervicalgia to ból kręgosłupa szyjnego, któremu często towarzyszą inne objawy, takie jak mrowienie palców lub osłabienie ramion. Dowiedz się o nim więcej.

Cervicalgia to nieformalny termin medyczny określający ból szyi. Obszar szyjny kręgosłupa to odcinek znajdujący się z tyłu szyi, od czaszki do kręgów piersiowych.

Jest to bardzo powszechne schorzenie, które dotyka około 70% ludzi w pewnym momencie ich życia. W rzeczywistości szacuje się, że około 14% zwolnień lekarskich jest spowodowanych bólem szyi.

W rzeczywistości cervicalgia to coś więcej niż tylko ból szyi, który często rozciąga się na głowę lub ramiona. Ma również tendencję do ograniczania ruchu we wszystkich tych obszarach.

Ból kręgosłupa szyjnego może mieć wiele przyczyn. Nie jest to zazwyczaj poważna choroba, ale ze względu na jej wpływ na życie osoby na nią cierpiącej powinieneś dowiedzieć się o niej więcej.

Czym jest cervicalgia?

Kręgosłup szyjny jest częścią kręgosłupa, która rozciąga się od podstawy czaszki do klatki piersiowej. Składa się z 7 kręgów i charakteryzuje się tym, że jest jedną z najbardziej elastycznych części kręgosłupa. Ból szyjny odnosi się do bólu w tym obszarze.

Może to być jednak bolesne uczucie, które rozciąga się na ramiona, głowę lub plecy. Czasami mogą mu towarzyszyć inne objawy, takie jak mrowienie w palcach lub zawroty głowy i nudności.

Istnieje wiele przyczyn bólu szyi. Może to być spowodowane zmianami w mięśniach lub więzadłach, urazami kręgów lub stawów, a nawet patologią nerwów. W ten sam sposób ból w odcinku szyjnym kręgosłupa jest często spowodowany złą postawą. Aby pozycja naszego ciała była prawidłowa, głowa musi być prawidłowo ułożona na szyi.

Jednak wiele osób ma głowę zbyt mocno wysuniętą do przodu, co powoduje, że mięśnie tylnej części szyi cierpią z powodu zbyt dużego napięcia. Taka postawa ma tendencję do uciskania pozostałych struktur szyjnych, co również powoduje bóle szyjne.

Cervicalgia – jakie są jej przyczyny?

Prawdą jest, że duża część przypadków jest wynikiem przeciążenia mięśni szyi. Możemy jednak podsumować przyczyny bólu szyi w następujący sposób:

Przyczyny mięśniowe

Są one najczęstsze i dotyczą mięśni z tyłu szyi. Należą do nich przeciążenia tych mięśni, przykurcze, nadwyrężenia itp.

Uraz, który dotyka szyi ma również tendencję do wpływania na mięśnie. Najczęstszym urazem jest tzw. “smagnięcie biczem”. Jest to uraz, który występuje, gdy szyja jest wyciągnięta lub zgięta gwałtownie i nadmiernie.

Zaburzenia nerwowe

Ból kręgosłupa szyjnego może być również spowodowany urazami nerwów, które z kolei mogą być spowodowane wieloma przyczynami.

Najczęściej występują one z powodu przepukliny dysku. Jest to sytuacja, w której krążek między kręgami jest przesunięty ze swojego normalnego miejsca. Uciska na nerwy i powoduje ból oraz inne objawy neurologiczne.

Ból szyjny, z drugiej strony, może być bólem przeniesionym. Oznacza to, że w rzeczywistości jest to ból pochodzący z innej części ciała. Na przykład uraz barku lub nawet przełyku może wywołać ten objaw.

Inne choroby kręgosłupa szyjnego

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele chorób, które mogą powodować ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. Jeśli chodzi o te, które bezpośrednio dotyczą kręgosłupa szyjnego, to główne z nich to stenoza szyjna i choroba zwyrodnieniowa stawów:

  • Stenoza szyjna jest patologią, w której dochodzi do zwężenia kanału w kręgosłupie. To zwężenie może skończyć się uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Zwykle pojawia się w wyniku starzenia się, ponieważ dotyczy zarówno krążków międzykręgowych, jak i kręgów oraz więzadeł. Choroba ta powoduje również utratę siły i wrażliwości w rękach, wśród innych objawów.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów jest bardzo częstą patologią stawów, która polega na zużyciu chrząstki stawowej. Ból szyjnego odcinka kręgosłupa w tej chorobie jest zwykle gorszy rano i poprawia się w ciągu dnia.

Podsumowanie

Cervicalgia jest terminem używanym w odniesieniu do bólu w obszarze szyjnym. Choć jej przyczyn jest wiele i zazwyczaj nie jest to poważna choroba, ważne jest, aby udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.