Cera po 40. roku życia - jak należy o nią dbać?
Cera po 40. roku życia zaczyna doświadczać wielu różnych zmian, głównie za sprawą spadku poziomu hormonów. Jeśli już przekroczyłaś tę granicę wieku, nie zamartwiaj się, lecz zacznij lepiej dbać o swoją urodę. Dojrzała skóra wciąż może być piękna i pełna młodzieńczego blasku.
Hormonami, które są odpowiedzialne za stan naszej skóry są estrogen i progesteron. Jednakże wraz z wiekiem ich stężenie w organizmie kobiety znacząco spada. Zmiana ta odbija się między innymi na wyglądzie i kondycji skóry. Staj się ona coraz cieńsza i bardziej podatna na przesuszenie.
Pamiętaj, że cera po 40. roku życia wymaga specjalnej troski i odpowiedniej pielęgnacji. Stąd też twoje codzienne nawyki powinny ulec zmianie. Nie możesz dbać o siebie w ten sam sposób, jak to robiłaś, gdy miałaś trzydzieści lat.
Twoja skóra nie jest już tak jędrna i gładka jak kiedyś. Musisz skupić się na kilku aspektach, aby widocznie poprawić jej stan. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
Cera po 40. roku życia – czy nadal może być piękna?
1. Oczyszczanie twarzy
Codzienne, dokładne oczyszczanie twarzy jest kluczem do zachowania młodego wyglądu cery w starszym wieku.
Pierwszym krokiem o poranku w przypadku każdej kobiety, która ma już za sobą 40. urodziny, powinno być przemywanie twarzy letnią wodą i neutralnym środkiem oczyszczającym. Następnie za pomocą płatka kosmetycznego nasączonego płynem micelarnym należy dokładnie przetrzeć cerę w celu usunięcia możliwych pozostałości po makijażu i innych zanieczyszczeń.
Ten sam rytuał należy wykonywać także wieczorami, tuż przed pójściem spać. Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj makijażu na noc. Tylko dzięki regularnemu oczyszczaniu twoja twarz będzie wyglądać młodziej i piękniej.
Przeczytaj również: Domowe oczyszczanie twarzy – 2 sposoby na detoks
2. Cera po 40. roku życia potrzebuje głębokiego nawilżenia
Innym bardzo ważnym nawykiem, który pozwoli ci utrzymać piękną skórę w dojrzałym wieku jest codzienne nawilżanie. Zaopatrz się w dobrej jakości krem na noc i stosuj go co wieczór po dokładnym oczyszczeniu twarzy.
Dobierz go odpowiednio do swojego wieku i wklepuj delikatnymi ruchami opuszków palców.
Zwróć uwagę, by wśród składników widniały: kwas hialuronowy, kolagen i witamina C – te substancje pomagają skutecznie niwelować przedwczesne starzenie się komórek skóry.
3. Ochrona przed słońcem
Jednym z pierwszych objawów starzejącej się skóry – tuż obok zmarszczek – są plamy skórne i przebarwienia. W okolicach 40. urodzin zaczynają się one nasilać. Powinnaś więc włączyć nowy nawyk do swojej pielęgnacyjnej rutyny: smarowanie skóry z filtrem UV codziennie przed nałożeniem makijażu. W letnie dni należy korzystać z filtru minimum SPF30.
Nie ma znaczenia, czy dzień jest pochmurny czy słoneczny – twoja skóra przez cały czas jest narażona na działanie szkodliwego promieniowania.
Podczas nakładania kremu skup się nie tylko na twarzy, ale także na szyi i dekolcie. To właśnie te strefy ciała zdradzają twój wiek. Zaleca się również stosowanie kosmetyków zawierających wysokie filtry.
4. Serum do twarzy
Warto zainwestować w serum dobrej jakości, gdyż tego typu kosmetyki w dojrzałym wieku są naprawdę skuteczne i pozwalają na dłużej utrzymać cerę w dobrej kondycji. Sprawiają, że skóra wygląda młodziej i jest jędrniejsza, a także opóźniają proces starzenia się komórek ciała.
Jeśli dotychczas nigdy nie stosowałaś serum do twarzy, koniecznie je wypróbuj. Należy je wklepać w skórę przed nałożeniem kremu nawilżającego. Już po pierwszym użyciu skóra jest widocznie odmłodzona i nabiera młodzieńczego blasku.
Wybierz kosmetyk wzbogacony o witaminy bądź mający właściwości naprawcze i przyspieszające regenerację skóry.
5. Cera po 40. roku życia wymaga regularnego złuszczania
Złuszczanie naskórka, czyli peeling, ma na celu oczyszczenie cery z martwych komórek, odblokowuje jej wierzchnią warstwę, opóźniając proces starzenia się oraz stymulując odbudowę skóry.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów do peelingu twarzy. Możesz zaopatrzyć się w dobry, sklepowy produkt bądź przygotować go samodzielnie w domu z naturalnych składników.
Jeśli zdecydujesz się na pierwsze rozwiązanie, wybierz kosmetyk przeznaczony do cery dojrzałej – będzie on bogatszy w olejki. Jak wspomnieliśmy już, cera po 40. roku życia wymaga znacznie głębszego nawilżenia. Regularny peeling należy jednak wykonywać bez względu na wiek.
Przeczytaj również: Naturalny peeling do twarzy – 4 najlepsze receptury
Cera po 40. roku życia – jakie nawyki ją odmłodzą?
1. Kontrola masy ciała
Wraz z wiekiem nasz metabolizm zwalnia. Proces ten zaczyna się już w okolicy 30. roku życia. Jeśli nie zaczniesz regularnie się ruszać, możesz każdego miesiąca zyskiwać nawet jeden dodatkowy kilogram, jedząc dokładnie to samo, co kiedyś.
Jednak po ukończeniu 40. roku życia tempo przemiany materii jeszcze bardziej spowalnia. Właśnie w tym okresie u wielu kobiet następuje niekontrolowany wzrost masy ciała i pojawia się nadwaga. Pamiętaj, że nadmiar kilogramów nie służy kondycji skóry.
2. Zwiększenie spożycia witamin C i E
Kiedy kobieta przekracza pewną granicę wieku – generalnie między 30. a 40. rokiem życia – w jej organizmie następuje spadek produkcji kolagenu. Substancja ta odpowiada za młody wygląd skóry. Aby pobudzić jej wytwarzanie, należy zwiększyć spożycie witaminy C.
Z kolei witamina E, zwana też witaminą młodości, również pomaga utrzymać zdrowie i jędrność starzejącej się skóry. Chociaż obydwie substancje odżywcze powinny stanowić ważny element codziennej diety człowieka przez całe życie, to właśnie w tym okresie mają one kluczowe znaczenie dla utrzymania młodego wyglądu cery.
- Witamina C ma silne działanie utleniające, które hamuje szkodliwy wpływ wolnych rodników na tkanki skóry. Ponadto wspomaga syntezę kolagenu, a także poprawia jędrność cery.
- Witamina E jest naturalnym środkiem chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym i toksynami pochodzącymi ze środowiska naturalnego. Co więcej, pobudza krążenie krwi w skórze oraz ułatwia regenerację komórek.
3. Dobór odpowiedniej fryzury do odcienia cery
Większość kobiet w wieku 40 lat ma już sporo siwych włosów. Jeśli dotychczas samodzielnie farbowałaś włosy, czas wybrać się do fryzjera. Jaśniejszy kolor i odpowiednie pasemka sprawią, że białe odrosty nie będą aż tak widoczne.
Co więcej, jaśniejszy kolor włosów odmładza twarz. Zasięgnij więc rady specjalisty i wspólnie wybierzcie kolor włosów i rodzaj fryzury do odcienia twojej cery. Taka zmiana z pewnością wyjdzie ci na dobre!
4. Dobry podkład pod makijaż
Im starsza cera, tym trudniej jest wykonać piękny makijaż. Pamiętaj, że “ciężkie” podkłady gromadzą się w szczelinach zmarszczek i sprawiają, że wyglądasz na znacznie starszą. Wybieraj więc lekkie podkłady o jasnym tonie. Ciemne, opalone odcienie również postarzają dojrzałą cerę.
Ta sama zasada tyczy się cieni do powiek i szminki. Jaśniejsze kolory dodadzą ci młodzieńczego blasku i zatuszują wszelkiego rodzaju niedoskonałości i najbardziej problematyczne obszary twarzy. Zanim nałożysz podkład, zaaplikuj bardzo dobry krem nawilżający – wówczas zmarszczki będą mniej widoczne.
5. Piękna cera po 40. potrzebuje dużo wody
O nawilżaniu skóry kosmetykami od zewnątrz już mówiliśmy. Warto jednak stawiać także na nawadnianie komórek ciała od środka, czyli po prostu pić duże ilości wody.
Chociaż nawyk ten powinien towarzyszyć nam przez całe życie, wraz z wiekiem powinniśmy traktować go coraz poważniej, zwłaszcza jeśli sporo kosztuje nas wprowadzenie go do codziennej rutyny.
Pamiętaj, że dobrze nawodniony organizm sprawniej przeprowadza wszystkie funkcje życiowe, włącznie z regeneracją komórek skóry. A ponadto nawilżona skóra wygląda piękniej, młodziej i zdrowiej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ganceviciene R, Liakou AI, Theodoridis A, Makrantonaki E, Zouboulis CC. Skin anti-aging strategies. Dermatoendocrinol. 2012;4(3):308–319. doi:10.4161/derm.22804
- Inoue, S. (2017). Skin Aging. In Cosmetic Science and Technology: Theoretical Principles and Applications. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-802005-0.00043-4
- Tobin, D. J. (2017). Introduction to skin aging. Journal of Tissue Viability. https://doi.org/10.1016/j.jtv.2016.03.002
- Draelos, Z. D. (2018). The science behind skin care: Moisturizers. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/jocd.12490
- Garre A, Narda M, Valderas-Martinez P, Piquero J, Granger C. Antiaging effects of a novel facial serum containing L-Ascorbic acid, proteoglycans, and proteoglycan-stimulating tripeptide: ex vivo skin explant studies and in vivo clinical studies in women. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2018;11:253–263. Published 2018 May 29. doi:10.2147/CCID.S161352
- Burke, K. E. (2007). Interaction of vitamins C and E as better cosmeceuticals. Dermatologic Therapy. https://doi.org/10.1111/j.1529-8019.2007.00145.x
- Palma L, Marques LT, Bujan J, Rodrigues LM. Dietary water affects human skin hydration and biomechanics. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015;8:413–421. Published 2015 Aug 3. doi:10.2147/CCID.S86822