Czy całowanie jest ryzykowne? Pocałunek to akt przykładania ust do ust drugiej osoby. Oczywiste jest że, jest to akt okazywania uczuć, które są między dwiema osobami. Wymiana śliny jest jednym z głównych elementów całowania.
Innymi słowy, zarazki zostają przeniesione. W dzisiejszym artykule, przedstawimy aspekt emocjonalny i społeczny całowania. Mimo że, mało kto zwraca uwagę na niekorzyści płynące z całowania się, nie oznacza to, że nie istnieją.
Przekazywanie chorób i zarazków dzieje się poprzez naszą ślinę. Generalnie całowanie się posiada więcej zalet niż wad. Jednakże, nigdy nie jest złym pomysłem zastosować środki ostrożności i uniknąć tak zwanego „niebezpiecznego pocałunku”. Zapoznaj się z naszą listą poniżej.
1. Zakaźna mononukleoza
Popularnie jest nazywana chorobą pocałunków, ponieważ jest to wirus, który przenosi się przez wymianę śliny.
Jak można ją rozpoznać?
Jest spowodowana przez rozprzestrzenianie się wirusa Epstein Barr poprzez wymianę śliny.
Ten wirus popularnie występuje u osób młodych. Mimo tego, nie ma określonego wieku na zarażenie się tym wirusem.
Najważniejsze z symptomów to: gorączka, podrażnione gardło i powiększone węzły chłonne.
Po zauważeniu wymienionych symptomów, lekarz może zalecić badanie krwi by zbadać ją na obecność wirusa, a potem przepisać lekarstwa.
2. Wirus cytomegalii
Ten wirus występuje dużo częściej niż nam się wydaje. Kiedy organizm raz się z nim zarazi, zawsze w nim pozostanie. Wirus cytomegalii jest przenoszony bezpośrednio przez płyny ustrojowe, transfuzję krwi oraz przez kontakt seksualny.
Zaskakujące jest to że, większość ludzi którzy są zakażeni wirusem, nie są tego świadomi, ponieważ zdrowy układ immunologiczny broni ich przed wieloma objawami.
Jednakże, w przypadku noworodków, powinno stosować się dodatkowe środki ostrożności. Zarażenie wirusem może skutkować problemami ciągnącymi się przez całe życie.
Jak można ją rozpoznać?
Podobnie jak w przypadku wcześniej omawianego wirusa, wykrycie następuje poprzez badanie krwi. Większość ludzi nie potrzebuje leczenia. Leki przepisywane są tylko w niektórych przypadkach, zalecane jest przestrzeganie higieny osobistej.
3. Całowanie się a Zapalenie dziąseł
Zapalenie dziąseł jest infekcją, która przyczynia się do ciągłej produkcji bakterii w jamie ustnej. Przyczyną zapalenia jest kamień nazębny. Niektóre z symptomów zapalenia dziąseł to między innymi: krwawienie oraz stałe zaczerwienienie.
Jak ją rozpoznać?
Po zauważeniu jednego z symptomów, natychmiast umów się na wizytę z lekarzem. Zapalenie dziąseł może również doprowadzić do pojawienia nieświeżego oddechu i również może tworzyć dziury w zębach.
4. Streptococcal pharyngitis
Streptococcal pharyngitis, to ostre zapalenie gardła. Bakteria z grupy streptococcus, bezpośrednio atakuje gardło. Ta infekcja rozprzestrzenia się, gdy zdrowa osoba nawiąże kontakt z osobą zarażoną, na przykład poprzez całowanie się.
Może się rozprzestrzenić poprzez prosty akt kichnięcia czy nawet wydmuchanie przez kogoś nosa.
Aby potwierdzić diagnozę, lekarz powinien pobrać wymaz z gardła. Jeśli rezultaty są wciąż niejasne, lekarz może zalecić dalsze badania.
5. Opryszczka
Ten wirus najczęściej rozprzestrzenia się poprzez całowanie. Opryszczka jest infekcją, która może pojawić się na ustach, w jamie ustnej oraz na dziąsłach. Jej przyczyną jest bardzo zaraźliwy wirus opryszczki inaczej zwany HSV.
Jak ją rozpoznać?
Symptomy występują 1 lub 2 tygodnie po zakażeniu wirusem. Opryszczka powoduje bolesne zapalenie gardła. Dodatkowo mogą występować następujące symptomy:
Gorączka, trwająca dłużej niż 3 dni
Bolące gardło
Zapalenie węzłów chłonnych
Zazwyczaj symptomy znikają do dwóch tygodni. Specjalista może przepisać leki przeciwwirusowe oraz specjalne zalecenia jak postępować w takiej sytuacji.
Co zrobić zanim kogoś pocałujesz?
Zdrowo się odżywiaj aby utrzymać układ immunologiczny w dobrej kondycji.
Port, A. D., Orlin, A., Kiss, S., Patel, S., D’Amico, D. J., & Gupta, M. P. (2017). Cytomegalovirus Retinitis: A Review. Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics. https://doi.org/10.1089/jop.2016.0140
Norfloksacyna jest antybiotykiem należącym do grupy fluorowanych chinolonów. Posiada szerokie spektrum działania bakteriobójczego przeciwko drobnoustrojom gram-dodatnim i gram-ujemnym patogenicznym drobnoustrojom tlenowym. Poznaj jej działanie, zastosowanie i potencjalne skutki uboczne. Antybiotyk ten przede wszystkim hamuje bakteryjną syntezę kwasu dezoksyrybonukleinowego. Ze względu…
Grypa żołądkowa u dzieci to schorzenie, które wymaga otoczenia dziecka opieką i uważnej obserwacji jego stanu w celu uniknięcia ewentualnych komplikacji. Grypa żołądkowa u dzieci to choroba, która może prowadzić do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego należy ją szybko…
Atrezja dróg żółciowych jest przewlekłą i postępującą chorobą wątroby. Można ją stwierdzić wkrótce po urodzeniu. Wątroba jest narządem, który w swojej budowie wewnętrznej zawiera rodzaj rurek zwanych przewodami żółciowymi. Funkcją tych struktur jest odprowadzanie płynu wątrobowego zwanego żółcią. Filtrat przechodzi…
Nieżyt nosa i gardła u dzieci jest bardzo częstą chorobą. Jest to główny powód wizyt u lekarza wśród dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat. Z tego tylko powodu przychodnię odwiedza się średnio sześć razy w roku. Można…
Wulwodynia to dyskomfort lub przewlekły ból sromu, lub obszaru wokół otworu pochwy. Wulwodynia nie ma określonej i znanej przyczyny. Ten stan może się jednak utrzymywać od miesięcy do lat.
Zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej, SARS, to groźna choroba zakaźna, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Wpływa na układ oddechowy, powodując objawy podobne do początkowych stadiów grypy. Chociaż jest to choroba o zasięgu ogólnoświatowym, szczególnie często występuje jednak w niektórych regionach…