Całowanie się - 5 najczęstszych infekcji
Czy całowanie jest ryzykowne? Pocałunek to akt przykładania ust do ust drugiej osoby. Oczywiste jest że, jest to akt okazywania uczuć, które są między dwiema osobami. Wymiana śliny jest jednym z głównych elementów całowania.
Innymi słowy, zarazki zostają przeniesione. W dzisiejszym artykule, przedstawimy aspekt emocjonalny i społeczny całowania. Mimo że, mało kto zwraca uwagę na niekorzyści płynące z całowania się, nie oznacza to, że nie istnieją.
Przekazywanie chorób i zarazków dzieje się poprzez naszą ślinę. Generalnie całowanie się posiada więcej zalet niż wad. Jednakże, nigdy nie jest złym pomysłem zastosować środki ostrożności i uniknąć tak zwanego “niebezpiecznego pocałunku”. Zapoznaj się z naszą listą poniżej.
1. Zakaźna mononukleoza
Popularnie jest nazywana chorobą pocałunków, ponieważ jest to wirus, który przenosi się przez wymianę śliny.
Jak można ją rozpoznać?
- Jest spowodowana przez rozprzestrzenianie się wirusa Epstein Barr poprzez wymianę śliny.
- Ten wirus popularnie występuje u osób młodych. Mimo tego, nie ma określonego wieku na zarażenie się tym wirusem.
- Najważniejsze z symptomów to: gorączka, podrażnione gardło i powiększone węzły chłonne.
Po zauważeniu wymienionych symptomów, lekarz może zalecić badanie krwi by zbadać ją na obecność wirusa, a potem przepisać lekarstwa.
2. Wirus cytomegalii
Ten wirus występuje dużo częściej niż nam się wydaje. Kiedy organizm raz się z nim zarazi, zawsze w nim pozostanie. Wirus cytomegalii jest przenoszony bezpośrednio przez płyny ustrojowe, transfuzję krwi oraz przez kontakt seksualny.
- Zaskakujące jest to że, większość ludzi którzy są zakażeni wirusem, nie są tego świadomi, ponieważ zdrowy układ immunologiczny broni ich przed wieloma objawami.
- Jednakże, w przypadku noworodków, powinno stosować się dodatkowe środki ostrożności. Zarażenie wirusem może skutkować problemami ciągnącymi się przez całe życie.
Jak można ją rozpoznać?
3. Całowanie się a Zapalenie dziąseł
Zapalenie dziąseł jest infekcją, która przyczynia się do ciągłej produkcji bakterii w jamie ustnej. Przyczyną zapalenia jest kamień nazębny. Niektóre z symptomów zapalenia dziąseł to między innymi: krwawienie oraz stałe zaczerwienienie.
Jak ją rozpoznać?
Po zauważeniu jednego z symptomów, natychmiast umów się na wizytę z lekarzem. Zapalenie dziąseł może również doprowadzić do pojawienia nieświeżego oddechu i również może tworzyć dziury w zębach.
4. Streptococcal pharyngitis
Streptococcal pharyngitis, to ostre zapalenie gardła. Bakteria z grupy streptococcus, bezpośrednio atakuje gardło. Ta infekcja rozprzestrzenia się, gdy zdrowa osoba nawiąże kontakt z osobą zarażoną, na przykład poprzez całowanie się.
Może się rozprzestrzenić poprzez prosty akt kichnięcia czy nawet wydmuchanie przez kogoś nosa.
Jak ją rozpoznać?
Najczęściej występujące symptomy to:
- Bolące gardło i podrażnienie
- Białe plamy z tyłu gardła
- Opuchlizna
- Ból głowy
- Gorączka
Aby potwierdzić diagnozę, lekarz powinien pobrać wymaz z gardła. Jeśli rezultaty są wciąż niejasne, lekarz może zalecić dalsze badania.
5. Opryszczka
Ten wirus najczęściej rozprzestrzenia się poprzez całowanie. Opryszczka jest infekcją, która może pojawić się na ustach, w jamie ustnej oraz na dziąsłach. Jej przyczyną jest bardzo zaraźliwy wirus opryszczki inaczej zwany HSV.
Jak ją rozpoznać?
Symptomy występują 1 lub 2 tygodnie po zakażeniu wirusem. Opryszczka powoduje bolesne zapalenie gardła. Dodatkowo mogą występować następujące symptomy:
- Gorączka, trwająca dłużej niż 3 dni
- Bolące gardło
- Zapalenie węzłów chłonnych
Zazwyczaj symptomy znikają do dwóch tygodni. Specjalista może przepisać leki przeciwwirusowe oraz specjalne zalecenia jak postępować w takiej sytuacji.
Co zrobić zanim kogoś pocałujesz?
- Zdrowo się odżywiaj aby utrzymać układ immunologiczny w dobrej kondycji.
- Przestrzegaj instrukcji jak poprawnie szczotkować zęby.
- Nie zapominaj o używaniu nici dentystycznej.
- Badaj się regularnie, co najmniej raz w roku.
- Zmieniaj szczoteczkę co trzy miesiące.
- Używaj płynu do płukania ust, pomaga zwalczyć bakterie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Port, A. D., Orlin, A., Kiss, S., Patel, S., D’Amico, D. J., & Gupta, M. P. (2017). Cytomegalovirus Retinitis: A Review. Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics. https://doi.org/10.1089/jop.2016.0140
- De Vries, K. (2015). Gingivitis. Australian Journal of Pharmacy. https://doi.org/10.1111/j.1600-051X.1986.tb01471.x
- Birkmann, A., & Zimmermann, H. (2016). HSV antivirals – Current and future treatment options. Current Opinion in Virology. https://doi.org/10.1016/j.coviro.2016.01.013