Budzenie dziecka na zmianę pieluszki - czy to dobry pomysł?

Budzenie dziecka na zmianę pieluchy nie zawsze jest konieczne. Dowiedz się, kiedy nie musisz tego robić.
Budzenie dziecka na zmianę pieluszki - czy to dobry pomysł?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Skóra dziecka jest dużo bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Mocz, kupka, a nawet niektóre kosmetyki – to wszystko może spowodować podrażnienia, które dla maluszka są bardzo uciążliwe. Dlatego pielucha niemowlaka powinna być zmieniana regularnie, ale… Czy budzenie dziecka na zmianę pieluszki to dobry pomysł?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: “To zależy”. Dzieci nawet zupełnie malutkie są różne. Czasem problemy z usypianiem niemowlęcia są tak duże, że kiedy w końcu uda się ukołysać malca, żaden rodzic nie odważy się na budzenie dziecka na zmianę pieluchy i zmagania się z niezadowoleniem swojej pociechy.

Jeśli jednak maluszek ma bardzo wrażliwą skórę, w takim wypadku budzenie dziecka na zmianę pieluszki może okazać się konieczne ze względu na jego komfort i zdrowie. W innym przypadku u niemowlaka mogłoby się rozwinąć pieluszkowe zapalenie skóry.

Czy budzenie dziecka na zmianę pieluszki jest konieczne?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, dzieci są różne. To co jest dobre dla jednego dziecka, dla drugiego może okazać się fatalne w skutkach. Dlatego każdy maluch wymaga indywidualnego podejścia i nie możesz wszystkich swoich dzieci traktować jednakowo.

Budzenie dziecka na zmianę pieluchy - mama posypująca malucha talkiem

Tylko i wyłącznie rodzice, którzy spędzają z dzieckiem 24 godziny na dobę, mogą ustalić jakie są jego potrzeby. Możemy jednak wspólnie poznać czynniki, które mają ogromny wpływ na ustalenie czy budzenie dziecka na zmianę pieluchy jest konieczne.

Co jest ważniejsze – sen czy higiena?

Leżenie przez dłuższy czas w brudnej pieluszce jest fatalne dla delikatnej skóry dziecka. Z drugiej jednak strony, niczym niezakłócony, wartościowy sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju maleństwa. 

Zmiana pieluchy, kiedy dziecko nie śpi nie stanowi problemu. Jednak ustalenie, czy warto budzić drzemiącego malucha po to, żeby go przewinąć, może być już poważnym dylematem. Dlatego Wy jako rodzice powinniście ustalić: sen czy higiena?

Mama i niemowlę - budzenie dziecka na zmianę pieluchy

Niemowlaki najczęściej wypróżniają się, gdy pokarm dociera do ich żołądka. Takie zjawisko fachowo nazywa się odruchem dwunastniczym. Zrobienie kupki jest równoznaczne z koniecznością zmiany pieluchy.

Warto jednak wspomnieć, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym budzą się same co trzy godziny, właśnie w wyniku pełnej pieluchy. Dzięki temu nie musisz martwić się o niepotrzebne wybudzanie niemowlaka, aby go przewinąć.

“Ale moje dziecko śpi 6 lub więcej godzin, co robić?!

Najwięcej problemów związanym z budzeniem malucha na zmianę pieluszki mają rodzice, których dzieci śpią 6 lub 7 godzin bez przerwy. Z tego powodu wiele młodych mam szuka porad u swoich pediatrów.

Jeśli stosujesz pieluchy jednorazowe, Ty i Twoje dziecko możecie spać spokojnie. Tego rodzaju pieluszki, zwłaszcza te przeznaczone na noc, są skonstruowane w taki sposób, żeby zaabsorbować jak największą ilość płynów.

Dzięki swojej chłonności pieluszki pozostają suche nawet przez te problematyczne 6-7 godzin. To sprawia, że praktycznie do rana nie musisz martwić się o przewinięcie malucha.

Niemowlak z misiem

Natomiast pamiętaj o zmianie pieluszki przed ułożeniem go do snu oraz upewnij się, że skóra dziecka jest czysta i sucha. Zadbaj również o jego skórę; maść przeciw podrażnieniom zapobiegnie ewentualnym odparzeniom i wysypce. Możesz poprosić swojego pediatrę o poradę w wyborze kremu.

Podobnie wygląda sprawa w przypadku wybudzania dziecka na nocne karmienie. Maluch prawdopodobnie uśnie podczas karmienia piersią. Ponowne jego budzenie na zmianę pieluszki nie ma najmniejszego sensu.

 Zwłaszcza że dobrej jakości pielucha powinna pozostać sucha do rana. Postaraj się jednak przewinąć dziecko zaraz po jego przebudzeniu.

Kiedy należy obudzić dziecko na zmianę pieluszki?

W niektórych przepadkach dzieci reagują alergicznie na pieluszki przemysłowe, wówczas należy stosować jedynie pieluchy wielorazowe.Powinnaś przewijać malucha za każdym razem, kiedy pielucha jest zanieczyszczona. Jeżeli dziecko śpi, należy je obudzić na zmianę pieluchy.

Aby zminimalizować ryzyko nadmiernej wilgoci w łóżeczku, możesz stosować specjalne podkładki do łóżeczek. Tę funkcję dobrze spełni również ręcznik lub kocyk. Pamiętaj, że dziecko nie powinno być na rażone na długotrwały kontakt z mokrą powierzchnią.

Kolejnym przypadkiem, kiedy należy natychmiast przewinąć dziecko, jest biegunka. Gdy Twoje dziecko cierpi na rozwolnienie, jego kał ma kwaśniejszy odczyn, przez co może silniej podrażniać skórę malucha. 

Nawet jeśli stosujesz jednorazowe pieluchy o silnych właściwościach absornujących, w przypadku biegunki musisz je natychmiast zmienić. Przygotuj się na to, że maluch wybudzony ze snu będzie bardzo marudny i ponowne ukołysanie go do snu okaże się sporym problemem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.