Budezonid: co to jest i jakie powoduje skutki

Aktywność budezonidu, mierzona powinowactwem do receptorów glukokortykosteroidowych, jest około 15 razy większa niż prednizolonu, jednego z pierwszych odkrytych kortykosteroidów.
Budezonid: co to jest i jakie powoduje skutki

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Budezonid jest lekiem glukokortykoidowym należącym do rodziny kortykosteroidów. Sprzedaje się go w różnych formach przeznaczonych do podawania w różnych patologiach.

W związku z tym na rynku możemy znaleźć budezonid pod różnymi postaciami. Najczęstsze z nich to:

  • Inhalator: wskazany w długotrwałym leczeniu astmy i POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).
  • Pigułka: stosowana w leczeniu nieswoistego zapalenia jelit, choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i mikroskopowego zapalenia jelita grubego.
  • Aerozol do nosa: ta forma podawania jest wskazana w leczeniu alergicznego nieżytu nosa i polipów nosa.
  • Postacie doodbytnicze: stosowane w leczeniu nieswoistego zapalenia jelit, choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i mikroskopowego zapalenia jelita grubego.

Budezonid – trochę historii

Badania laboratoryjne

Patent na ten lek pojawił się w 1973 roku, a jego sprzedaż rozpoczęła się w 1981 roku. W tamtym okresie sprzedawano go jako lek na astmę. Ponieważ jego patent już wygasł, dziś możemy go znaleźć jako lek generyczny lub pod różnymi markami towarowymi.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) umieściła budezonid na liście tak zwanych leków podstawowych. Ta lista zawiera szereg leków, którymi powinien dysponować każdy podstawowy system opieki zdrowotnej.

Jak budezonid wpływa na organizm?

Jak już powiedzieliśmy, budezonid należy do glukokortykoidów i jako taki ma bardzo silne miejscowe działanie przeciwzapalne.

Glukokortykoidy to rodzina leków, które wywołują różne skutki w organizmie, takie jak przeciwzapalne, immunosupresyjne lub prowadzą do zmian metabolizmu.

Jednak jak dotychczas nie zbadano dokładnego mechanizmu działania, dzięki któremu lek ten wywiera wpływ na leczenie nieżytu nosa. Uważa się ponadto, że w procesie leczenia bierze udział kilka mechanizmów, w tym:

  • Działanie przeciwzapalne.
  • Hamowanie uwalniania mediatorów przeciwzapalnych.
  • Hamowanie odpowiedzi immunologicznej.

Z drugiej strony aktywność budezonidu, mierzona powinowactwem do receptorów glukokortykosteroidowych, jest około 15 razy większa niż prednizolonu, jednego z pierwszych odkrytych kortykosteroidów.

Jak już wspomnieliśmy, lek ten wykazuje silne miejscowe działanie przeciwzapalne poprzez zmniejszenie syntezy mediatorów stanu zapalnego i wynaczynienia mikronaczyniowego w drogach oddechowych. Ponadto hamuje napływ komórek zapalnych do płuc po ekspozycji na alergen.

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Astma – jakich produktów należy unikać

Niekorzystne skutki

Leki na stole

Jak każdy lek, budezonid ma również szereg działań niepożądanych, o których należy pamiętać. Ponieważ lek można podawać różnymi drogami, zobaczymy niekorzystne skutki związane z podawaniem przez inhalację i nebulizację.

Droga wziewna

Kiedy ten lek podaje się drogą wziewną, mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Zaburzenia układu oddechowego: wśród nich znajdziemy na przykład lekkie podrażnienie gardła, kaszel i chrypkę. Dotychczas opisano również ryzyko paradoksalnego skurczu oskrzeli ze zwiększonym świszczącym oddechem. W takim przypadku należy przerwać leczenie i podać lek beta-2-adrenergiczny, aby odwrócić sytuację.
  • Infekcje i połknięcie: takie jak na przykład rozwój kandydozy w jamie ustnej i gardle.
  • Zaburzenia psychiczne: niektóre z reakcji to nerwowość, niepokój i depresja a także zaburzenia zachowania u dzieci.
  • Zaburzenia w układzie odpornościowym: wysypka, pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy i skurcz oskrzeli.
  • Zmiany na skórze i w tkance podskórnej: są to rzadkie reakcje, ale mogą wystąpić. Przykładem jest zasinienie skóry.

Możesz być także zainteresowany lekturą tego materiału: Astma: czy można ją kontrolować i zmniejszyć objawy?

Nebulizacja

Budezonid

W przypadku podawania tego leku przez maskę nałożoną na twarz, pacjent może odczuwać podrażnienie skóry twarzy. Jednak objaw ten można szybko odwrócić, myjąc dokładnie twarz po zdjęciu maski do nebulizacji.

W innych przypadkach, które zwykle występują minimalne, budezonid może również wywołać działania niepożądane będące konsekwencją ogólnoustrojowego działania tego leku.

Podsumowanie

Budezonid jest lekiem glukokortykoidowym o silnym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W zależności od formy podania przepisuje się go przy różnych patologiach, a ponadto różne postacie powodują też różne skutki uboczne.

Podobnie jak w przypadku innych kortykosteroidów, zaprzestanie długotrwałego leczenia tym lekiem powinno odbywać się stopniowo. Nagłe przerwanie leczenia może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Unterhalt, B., & Sanatgar, A. (1989). GLUCOCORTICOIDE. Deutsche Apotheker Zeitung.
  • Galofré, J. C. (2009). Manejo de los corticoides en la práctica clínica. Revista Medica Universidad de Navarra.
  • Peces-Barba Romero, G., & Villar Álvarez, F. (2010). Budesónida/formoterol en el tratamiento de la EPOC TT – Budesonide/formoterol in the treatment of COPD. Arch Bronconeumol.
  • Calvo Corbella, E., & del Peso, R. (2011). Budesonida inhalada en la enfermedad pulmonar obstructiva crónica: aún es pronto para olvidarse de la neumonía. FMC – Formación Médica Continuada En Atención Primaria. https://doi.org/10.1016/s1134-2072(10)70293-0

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.