Brodawki - wypróbuj ocet jabłkowy i cytrynę
Brodawki to powszechnie występujący problem – zwłaszcza wśród młodych osób. Chodzenie na basen, na siłownię czy też inne miejsca publiczne, odwiedzane przez dużą liczbę osób, sprawia, że nasze stopy często mają w kontakt z wilgotnymi powierzchniami. To z kolei zwiększa ryzyko infekcji.
Powinniśmy pamiętać o jednej kwestii: wszelkiego rodzaju brodawki mają swoje źródło w infekcji wirusem VPH, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego.
Zazwyczaj leczymy je “zamrażając” azotanem sodu. Okazuje się jednak, że – o ile nie są jeszcze w bardzo zaawansowanym stadium rozwoju – spokojnie możesz się ich pozbyć domowymi sposobami.
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą kilkoma prostymi, domowymi sposobami na to, jak w walce z brodawkami może Ci pomóc ocet jabłkowy i cytryna.
Pamiętaj jednak, że – jeśli leczenie nie okaże się skuteczne – skontaktuj się z dermatologiem.
Brodawki – wykorzystaj ocet jabłkowy
Rodzaj octu jabłkowego, którego użyjemy do naszego leczenia jest czysty i nieprzetworzony, uzyskany bezpośrednio z fermentacji owoców. Ocet ten znacznie różni się od tego, który wykorzystujemy w kuchni i zachowuje swoje właściwości lecznicze. Stosowany na skórę, działa szybciej i skuteczniej.
Zalecamy też zapoznanie się z artykułem: Idealne nogi? Mamy na to sposób
Korzyści, jakie płyną ze stosowania octu jabłkowego, aby leczyć brodawki są oparte na następujących zasadach:
Ocet jabłkowy zawiera kwas jabłkowy, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.Jest on bardzo skuteczny w leczeniu infekcji i wirusów, takich jak HPV lub wirusa brodawczaka ludzkiego.
- Ocet jabłkowy pomaga także stworzyć środowiska zasadowe, które stanowi doskonałe otoczenie do zwalczania wszelkich wirusów, bakterii lub szkodliwych i chorobotwórczych czynników na naszej skórze.
- Przywraca pH i jest bardzo skuteczny na brodawki, które pojawiają się na naszych stopach.
- Kolejnym punktem do rozważenia jest wysoka zawartość alfa-hydroksykwasów, które są w stanie skutecznie wyleczyć rany lub obszary zainfekowane przez wirusy, takie jak HPV lub ludzkiego wirusa brodawczaka skóry.
Brodawki na stopach i cytryna
Jak wiesz, kiedy pojawiają się brodawki, dermatolodzy leczą je z wykorzystaniem peelingów chemicznych lub zastrzyków w celu wypalenia lub zamrożenia wirusa wywołującego tę dolegliwość. Proces ten jest bolesny, ale skuteczny.
Okazuje się jednak, że prosty sposób, aby spróbować je wyeliminować, zwłaszcza jeśli są dopiero w początkowej fazie; (kiedy to mają postać tylko brodawki, ale jeszcze nie rozprzestrzeniły się na większą powierzchnię stopy), warto wypróbować prezentowane w naszym artykule naturalne środki zaradcze.
- Sok z cytryny jest to opcja, która może nam pomóc pozbyć się brodawek stopy już zaledwie w kilka tygodni. Powodem jest to, że kwas cytrynowy wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.
- Korzystanie z cytryny należy uzupełnić wykorzystywaniem naturalnego octu jabłkowego. Używanie produktów ekologicznych zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego i szybszego leczenia.
Jak przeprowadzić zabieg zwalczający brodawki podeszwowe
Pierwszą kwestią, o jakiej musisz pamiętać to fakt, że że leczenie potrwa średnio około dwóch tygodni lub nawet dłużej. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość.
Aby skutecznie pozbyć się brodawek, musimy być konsekwentni i utrzymywać ścisłą higienę podczas całego leczenia ponieważ zazwyczaj wirus jest zaraźliwy.
Zobacz także artykuł: Grzybica stóp? Są na to sposoby!
Znaczenie higieny
Leczenie należy przeprowadzać codziennie rano i wieczorem. Wacikiem zwilżonym octem jabłkowym przetrzemy dokładnie miejsca, gdzie na naszych stopach występują brodawki. Pozostaw tak na około 15 minut, aż ocet dobrze się wchłonie.
Zastosowanie cytryny
Gdy brodawki podeszwowe są już dobrze zwilżone octem, zastosuj cienki plasterek cytryny. Pozostaw na jakiś czas, żeby zadziałały aktywne składniki. Postaraj się pokryć cały zainfekowany obszar.
- Niech cytryna pozostanie na brodawce przez co najmniej 5 minut, a następnie pozostaw stopę do wyschnięcia. Tę poranną kurację będziemy kończyć stosując na stopy olejek z drzewa herbacianego.
Olejek z drzewa herbacianego jest doskonałym naturalnym środkiem wykazującym działanie antybakteryjne, która może służyć do leczenia brodawek i zapobiec ich rozprzestrzenianiu się.
- W razie potrzeby, innym wariantem zapobiegawczym jest impregnowanie wnętrza butów za pomocą kilku kropli tego olejku.
Kuracja wieczorna
Po powrocie do domu, weź prysznic i dokładnie umyj stopy. Upewnij się, że stopy są dokładnie osuszone, gdyż wilgoć sprzyja pojawianiu się bakterii, wirusów i grzybów.
Może zainteresuje Cię też artykuł: Miękkie stopy dzięki 2 naturalnym składnikom
Przed samym snem, ponownie nałóż na zainfekowane brodawkami partie stóp ocet jabłkowy. Następnym krokiem jeszcze przed pójściem do łóżka, jest zastosowanie kawałka cytryny na miejsce, gdzie pojawiły się brodawki.
Przymocuj owoc plastrem lub bandażem. Włóż skarpetki i pozostaw na całą noc.
Zalecana alternatywa dla cytryny to ząbek czosnku. Czosnek również wykazuje naturalne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, które są najczęściej używane w leczeniu, gdy pojawiają się uciążliwe brodawki podeszwowe.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Concha R, Marcela. (2007). Diagnosis and treatment of human papilloma virus. Revista chilena de infectología, 24(3), 209-214. https://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182007000300006
- Escobar Arellano, E. 2010. Elaboración de una bebida adelgazante con sabor a manzana a base
de apio (apium graveolens) y vinagre de manzana en diferentes concentraciones y endulzando con stevia (stevia rebaudiana bertoni) y miel de abeja. Universidad Técnica de Cotopaxi. http://repositorio.utc.edu.ec/bitstream/27000/897/1/T-UTC-1213.pdf - Li He, Zhou Guo-ying, Zhang Huai-yun and Liu Jun-ang. 2011. Research progress on the health function of tea oil. Journal of Medicinal Plants Research. http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.918.2468&rep=rep1&type=pdf
- Ankri S, Mirelman D. 1999. Antimicrobial properties of allicin from garlic. Microbes and Infection. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10594976