Brodawki na głowie: przyczyny, zagrożenia i sposoby ich usuwania

Brodawki na głowie są nieestetyczne, zwłaszcza jeśli są bardzo widoczne. Jednak w większości przypadków nie powinny być powodem do niepokoju.
Brodawki na głowie: przyczyny, zagrożenia i sposoby ich usuwania

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2022

Brodawki na głowie są zwykle zmianami łagodnymi, ale nigdy nie należy być zbyt pewnym siebie. Czasami mogą być bowiem objawem ważnej choroby podstawowej. Dlatego nie należy ich ignorować.

Prawda jest taka, że w większości przypadków brodawki na głowie same znikają i nie prowadzą do poważnych problemów. Powodują dyskomfort, ponieważ wyglądają nieprzyjemnie, a czasem są bardzo zauważalne.

Jeśli po pewnym czasie nie znikną, najlepiej udać się do dermatologa. Istnieje kilka metod ich usuwania.

Czym są brodawki na głowie?

Brodawki na głowie stanowią stosunkowo częsty problem, chociaż częściej pojawiają się na palcach i dłoniach. Mają zaokrąglony kształt i prawie zawsze brązowy kolor, ale mogą też być beżowe lub różowe.

Czasami te brodawki mają czarne kropki. W dotyku są szorstkie lub łuszczące się, ale bezbolesne.

Mierzą od 1 milimetra do kilku centymetrów. Oprócz zwykłych brodawek mogą wystąpić inne typy:

  • Brodawki płaskie: są mniej szorstkie i mniejsze. Czasami są żółtawe, a czasami brązowe. Zwykle występują po kilka na raz.
  • Brodawki nitkowate: wyglądają jak nici lub pędzle i bardzo szybko rosną.

Brodawki na głowie można pomylić z innymi rodzajami schorzeń, takimi jak:

Dlaczego występują?

Brodawki na głowie to choroba skóry wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje ponad 100 rodzajów tego wirusa, ale jeśli pojawiają się na głowie, to zwykle należą do podtypów 1, 2, 4 lub 7. Różnią się one od tych, które powodują brodawki narządów płciowych.

HPV jest bardzo zaraźliwy. Dlatego brodawki na głowie pojawiają się w kontakcie bezpośrednim lub pośrednim. Pierwszy to kontakt „skóra do skóry” z drugą osobą. Kontakt pośredni odbywa się poprzez przedmioty osobiste, takie jak szczotki do włosów czy kapelusze.

Ponadto osoba dotknięta chorobą może zarażać. Dzieje się tak, gdy brodawka znajduje się na innym obszarze ciała i dotykamy ją lub ją drapiemy. Jeśli ta osoba następnie dotknie swojej skóry głowy, może tam przenieść wirusa.

Drapanie przenosi wirusa brodawki na różne obszary ciała.

Możliwe ryzyko związane z brodawkami na głowie

Ludzie, którzy mają brodawki na głowie, często zastanawiają się, czy stanowią one jakieś ryzyko. Zazwyczaj zmiany te nie przedstawiają żadnego zagrożenia i nie powodują żadnych istotnych konsekwencji.

Zwykle znikają, gdy wirus HPV zakończy swój cykl. Zajmuje to od kilku miesięcy do nieco ponad roku. Tymczasem jedyny dyskomfort dotyczy względów kosmetycznych i estetycznych.

W każdym razie ważne jest, aby zachować czujność. W niektórych przypadkach można pomylić brodawki na głowie z innym rodzajem zmiany, która jest rzeczywiście niebezpieczna.

Najlepiej skonsultować się z dermatologiem, jeśli wystąpi którakolwiek z tych zmian:

  • Intensywne swędzenie
  • Wydzielina ropna
  • Krwawienie w miejscu zmiany
  • Osoba dotknięta chorobą cierpi na cukrzycę
  • Powiększenie brodawek
  • Zmiany w fakturze lub kolorze brodawki
  • Dyskomfort lub ból podczas czesania lub mycia głowy

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Pięć sposobów usuwania brodawek na palcach

Jak leczyć brodawki na głowie?

Brodawki na głowie mogą się jakiś czas utrzymywać, zanim znikną. Dlatego jeśli nie powodują dyskomfortu, nie zachodzą zmiany i osoba dobrze je toleruje, najlepiej poczekać, aż same nikną.

Jeśli nie chcesz czekać lub czujesz się niekomfortowo z takimi zmianami, istnieje kilka zabiegów, które pozwalają na usunięcie tego typu brodawek. Najważniejsze z nich opisujemy poniżej.

Produkty przeciw brodawkom

Istnieje kilka kremów, które stymulują układ odpornościowy i wywołują podrażnienie. Następnie ta sama metoda eliminuje komórki zawierające wirusa brodawczaka ludzkiego.

Kwas salicylowy

Jest to lek dostępny bez recepty w postaci płynu lub żelu. Należy go nakładać codziennie przy pomocy wacika bezpośrednio na brodawkę. Lek stopniowo rozpuszcza warstwy zmiany, ale może to potrwać kilka tygodni.

Krioterapia

W tym przypadku brodawki na głowie są zamrażane za pomocą ciekłego azotu. Po osiągnięciu całkowitego zamrożenia można je usunąć. Jest to zabieg, który musi wykonać lekarz i zwykle jest bardzo skuteczny.

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja polega na przyłożeniu prądu elektrycznego do brodawki w celu jej spalenia. Następnie wykonuje się skrobanie. To również bardzo skuteczny zabieg, który natychmiastowo usuwa brodawki.

Leczenie laserowe

Ten rodzaj zabiegu stosuje się często, gdy brodawki na głowie trudno poddają się leczeniu lub powracają. Metoda wykorzystuje CO2 lub barwnik pulsacyjny. Jest to bezpieczny zabieg, który zazwyczaj daje bardzo dobre rezultaty.

Wycięcie chirurgiczne

Podczas tego zabiegu brodawkę wycina się skalpelem. Czas gojenia rany wynosi zwykle do 3 tygodni. Może pozostać blizna, ale jest to bardzo praktyczne rozwiązanie problemu.

Tratamiento quirúrgico para las verrugas.
Podejście chirurgiczne jest zwykle stosowane u pacjentów, którzy mają kilka brodawek w różnych obszarach ciała.

Domowe środki zaradcze

Istnieje kilka domowych środków, które mogą skutecznie usuwać brodawki na głowie. Podobnie niektóre z nich pomagają w walce z wirusem, a jeśli nie usuwają całkowicie zmian, powodują ich kurczenie się. Są to:

  • Ocet jabłkowy: nałóż go na brodawkę i zostaw na noc. Jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym i antyseptycznym.
  • Aloe vera: nałóż żel roślinny w taki sam sposób, jak opisano w przypadku octu jabłkowego. Regeneruje i odnawia komórki skóry. Naprawia również uszkodzone tkanki.
  • Olejek z drzewa herbacianego: należy rozcieńczyć olejek w niewielkiej ilości wody i nałożyć niewielką ilość na zmianę.

Nie próbuj odrywać ich w domu

Nie zaleca się samodzielnego usuwania brodawek na głowie poprzez ich wycinanie lub odrywanie. Może to prowadzić nie tylko do infekcji, ale także rozprowadza infekcję na inne partie ciała. Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas szczotkowania lub mycia włosów.

Wskazane jest, aby skóra głowy była sucha, ponieważ brodawki rozprzestrzeniają się bardziej w wilgotnych miejscach. Po dotknięciu tych zmian konieczne jest umycie rąk. Nie zaleca się też wspólnego używania rzeczy osobistych, takich jak grzebienie, ręczniki czy czepki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mendez Mathey, V. E. (2017). Queratosis seborreica. Revista Médica Herediana, 28(4), 266-266.
  • González Martínez, G., & Núñez Troconis, J. (2015). Tratamiento de las verrugas genitales: una actualización. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 80(1), 76-83.
  • Espino Otero, S., Romero Rodrígez, J., Boza Mejías, Y., Acevedo Sierra, O., Quintana Hijano, I., & Selme, P. (2009). Concordancia clínico-histopatológica en lesiones de cabeza y cuello. Medisur, 7(1), 25-29.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.