Brimonidyna: czy niewinne krople do oczu mogą Ci zaszkodzić?
Substancja czynna, jaką zawiera brimonidyna, stosowana jest w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Przepisuje się ją więc pacjentom, którzy cierpią na wysokie ciśnienie wewnątrz oka w oraz w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania.
Jaskra to główny czynnikiem ryzyka nadciśnienia wewnątrz gałki oka. Ciśnienie w gałce ocznej osiąga tak wysoki poziom, że może uszkodzić nerw wzrokowy i spowodować nieodwracalną i poważną utratę wzroku. Jak w takiej sytuacji może pomóc brimonidyna?
Jak działa brimonidyna?
Brimonidyna należy do klasy leków zwanych agonistami alfa-adrenergicznymi i działa poprzez zmniejszenie ilości płynu obecnego w oczach.
Agonista adrenergiczny natomiast to nazwa odnosząca się do substancji, która wywiera działanie podobne lub identyczne z adrenaliną. Ponadto są one również znane jako sympatykomimetyki, to znaczy działają naśladując współczulny układ nerwowy.
Z drugiej strony, współczulny układ nerwowy stanowi jedną z gałęzi autonomicznego układu nerwowego. Jego działanie odpowiada za wykonywanie funkcji mimowolnych, takich jak:
- Rozszerzenie źrenicy oka
- Spadek produkcji śliny.
- Wzrost częstości akcji serca.
- Hamowanie aktywności narządów trawiennych.
Jak stosować brimonidynę?
Brimonidyna występuje w postaci kropli do oczu i jest podawana bezpośrednio do oka.
U dorosłych a także u pacjentów w podeszłym wieku zalecana dawka to jedna kropla do każdego chorego oka dwa razy dziennie. Należy jednak zachować przybliżony odstęp między dawkami wynoszący 12 godzin.
Brimonidyna – instrukcje i zalecenia dotyczące stosowania:
Uwaga: nie powinniśmy stosować leku, jeśli uszczelka korka uległa uszkodzeniu, zanim jeszcze zaczęliśmy go używać. Ważne jest również, aby bardzo dokładnie umyć ręce przed otwarciem butelki. Jak zaaplikować prawidłowo krople?
- Na początek odchyl głowę do tyłu i spójrz na sufit.
- Delikatnie pociągnij dolną powiekę w dół.
- Następnie odwróć butelkę otworem w dół i ściśnij, aż jedna kropla płynnego lekarstwa dostanie się do każdego chorego oka.
- Po aplikacji na chwilę zamknij oczy.
- W celu optymalnego użycia i uniknięcia możliwego wchłaniania ogólnoustrojowego zaleca się naciśnięcie worka łzowego przez jedną minutę, zaraz po zaaplikowaniu każdej kropli. Ponadto, jeśli stosuje się więcej niż jeden lek oftalmiczny, należy wykonać wkraplanie w odstępie od 5 do 15 minut między jednym a drugim lekiem.
- Po otwarciu butelki lek należy zużyć w ciągu 28 dni.
Zobacz także: Jaskra – naturalne sposoby na jej zapobieganie
Jakie negatywne skutki może wywoływać brimonidyna?
Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi są:
- Suchość w ustach
- Przekrwienie oka
- Piekące i swędzące oczy.
- Ból głowy
- Senność
Są to jednak na ogół przemijające działania niepożądane, które nie osiągają takiego ciężkości, aby było konieczne zawieszenie leczenia brimonidyną.
Ponadto, do rzadkich działań niepożądanych należą również:
- Przebarwienie rogówki
- Światłowstręt lub wrażliwość na światło.
- Obrzęk powiek
- Astenia
- Rzadko mogą wystąpić również kołatania serca lub arytmia.
Jeśli natomiast pojawią się następujące objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:
- Wysypka
- Duszność
- Omdlenia
- Zawroty głowy
- Nudności
Przeczytaj również: Oczy to odbicie zdrowia – co można zauważyć?
Jakie są przeciwwskazania do stosowania tych kropli do oczu?
Brimonidyna jest przeciwwskazana w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawarta w leku.
- Brimonidyny nie można stosować u noworodków i dzieci poniżej 2 lat.
- Nie powinni jej również stosować pacjenci leczeni lekami przeciwdepresyjnymi z inhibitorem monoaminooksydazy (IMAO).
- Przeciwwskazanie dotyczy też pacjentów leczonych lekami przeciwdepresyjnymi, które wpływają na przenoszenie noradrenergiczne (na przykład trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne).
Czy mogę stosować brimonidynę, jeśli jestem w ciąży?
Istnieją badania na zwierzętach, które potwierdzają, że brimonidyna nie powoduje działania teratogennego. Oznacza to więc, że nie powoduje nieprawidłowości w rozwoju płodu. Jednak przeprowadzone pewne badania na królikach, w których wykryto wyższe poziomy brymonidyny, niż te osiągnięte podczas leczenia u ludzi. Wyniki tych badań wykazały zmniejszenie wzrostu poporodowego.
Chociaż do tej pory stopień ryzyka stosowania tego leku u kobiet w ciąży nie został jednoznacznie ustalony, nie zaleca się stosowania brymonidyny w czasie ciąży.
Można to jednakże rozważyć tylko wtedy, gdy ewentualna korzyść dla matki uzasadnia podjęcie ryzyka dla płodu. Stosowanie brimonidyny nie jest również zalecane w okresie karmienia piersią.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Agencia Española del Medicamento y Productos Sanitarios (AEMPS). CIMA. Ficha técnica brimonidina. https://cima.aemps.es/cima/dochtml/p/70471/P_70471.html
- McLaurin E, Cavet ME, Gomes PJ, Ciolino JB. Brimonidine Ophthalmic Solution 0.025% for Reduction of Ocular Redness: A Randomized Clinical Trial. Optom Vis Sci. 2018;95(3):264–271. doi:10.1097/OPX.0000000000001182
- Cantor LB. Brimonidine in the treatment of glaucoma and ocular hypertension. Ther Clin Risk Manag. 2006;2(4):337–346. doi:10.2147/tcrm.2006.2.4.337
- Acces medicina. Brimonidina: oftálmicos. https://accessmedicina.mhmedical.com/content.aspx?bookid=1552§ionid=90367797
- Sethi HS, Naik M, Gupta VS. Management of glaucoma in pregnancy: risks or choices, a dilemma?. Int J Ophthalmol. 2016;9(11):1684–1690. Published 2016 Nov 18. doi:10.18240/ijo.2016.11.24