Brak przyjaciół szkodzi Twojemu zdrowiu!

W przyjaźni chodzi nie tylko o dobrą zabawę. Najważniejsze jest to, że masz osoby na które zawsze możesz liczyć. I możesz w to wierzyć lub nie, ale fakty są takie, że brak przyjaźni szkodzi naszemu zdrowiu.
Brak przyjaciół szkodzi Twojemu zdrowiu!

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

W dzisiejszych czasach nasze profile w mediach społecznościowych zawierają listę setek przyjaciół. Ale jednak w rzeczywistości wcale nie mamy wokół siebie zbyt wielu osób, którym możemy naprawdę zaufać. Ma to swoje konsekwencje. Czy wiesz, że brak przyjaciół szkodzi zdrowiu i wpływa źle na nasze samopoczucie?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak brak przyjaciół wpływa na nasze zdrowie psychiczne, i dlaczego naprawdę warto otaczać się bliskimi osobami. Podpowiemy Ci, jak odwrócić negatywne skutki braku dobrych relacji w życiu.

Brak przyjaciół: czy to problem XXI wieku?

Ludzie nie są stworzeni do życia w samotności. Jednakże jest coraz więcej osób, które przyznają wprost, że nie mają żadnych “prawdziwych” przyjaciół.

Nie, nie mówimy teraz o osobach żyjących z wyboru w odosobnieniu i oddaleniu od innych. Mamy na myśli osoby mieszkające w wielkich miastach. Niezależenie od miejsca zamieszkania czy wieku – samotność może dotknąć każdego z nas.

Brak przyjaciół ma wiele negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia psychicznego. Najgorszą konsekwencją zbytniej samotności jest depresja.

Choć może Ci się wydawać, że więzami łączącymi Cię ze społeczeństwem jest rodzina, i że to krewni zapewniają Ci poczucie przynależności, prawda jest taka, że potrzebujesz przyjaciół. To właśnie oni sprawiają, że czujesz się dobrze.

Znajomi z którymi mamy kontakt w mediach społecznościowych to nie to samo, co przyjaciele.

Co dzieje się w sytuacji, kiedy ktoś nie ma przyjaciół? Jak wpływa na nas świadomość tego, że nie mamy nikogo na kim moglibyśmy polegać, nikogo kto wysłucha nas i wesprze kiedy najbardziej tego potrzebujemy?

Cóż, odczuwamy wtedy przede wszystkim napięcie i niepokój. Nasza samoocena szybuje w dół. Możemy czuć się rozpaczliwie samotni choć jesteśmy otoczeni ludźmi – sąsiadami, współpracownikami, współpasażerami w pociągu.

To normalne, że osoby które nie mają przyjaciół odczuwają złość. Typowa jest też intensywna samokrytyka. Widzimy nierzadko problem braku przyjaciół, jako osobistą porażkę. Z jednej strony to często prawda. Z drugiej zaś – możemy zmienić ten stan!

Jak brak przyjaciół wpływa na zdrowie?

Od zawsze mówi się o korzyściach, jakie daje posiadanie przyjaciół. To, że mamy w życiu osoby którym możemy zaufać jest bardzo ważne.

Ale jak wygląda wpływ braku przyjaciół na zdrowie fizyczne i emocjonalne człowieka? Według wyników badań naukowych opublikowanych w 2010 roku, osoby które mają w życiu zdrowe, pozytywne relacje z innymi żyją nawet o 50% dłużej!

Brak przyjaciół może nawet powodować depresję.

Dzieje się tak ponieważ życie w odosobnieniu i brak dzielenia się przeżyciami i opiniami z innymi jest tak szkodliwy dla zdrowia, jak palenie 15 papierosów dziennie albo uzależnienie od alkoholu.

Badania te przeprowadzono w stanie Utah w USA. Naukowcy przebadali ponad 300,000 osób na przestrzeni 7 lat.

Testy mierzyły jakość i ilość związków międzyludzkich w różnych formach. Badacze sprawdzali wielkość kręgów towarzyskich respondentów, to, czy dana osoba posiada stałego partnera, to ile razy widzi się z przyjaciółmi w miesiącu, w jakich sytuacjach może na przyjaciół liczyć itd.

Niezależnie od wieku lub stanu zdrowia uczestników badania, wyciągnięto wnioski dowodzące, że osoby posiadające silniejsze relacje żyją dłużej.

Skarb przyjaźni

Jedna z autorek badania, Julianne Holt Lunstad,  powiedziała że relacje międzyludzkie mają wpływ na nasze zdrowie. Co za tym idzie, decydują o tym, jak długo będziemy żyli.

To, że mamy wokół siebie osoby na które możemy liczyć w chwilach stresujących i w trudnych czasach może wydawać się normalne i oczywiste. Ale dla wielu z nas wcale takie nie jest.

Przyjaciel może zasugerować wizytę u lekarza kiedy nie czujesz się dobrze. Może zachęcić Cię do zdrowszego trybu życia, jeśli widzi, że przybierasz na wadze. Może też zmotywować Cię do ćwiczeń.

Dla bliskiej osoby jesteśmy gotowi do poświęceń. Możemy iść z przyjacielem do restauracji serwującej zdrowe jedzenie. Zaczniemy chodzić z nim na siłownię. Przestaniemy w jego obecności palić.

Relacje z ludźmi są bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Przyjaciele działają skuteczniej niż jakakolwiek terapia, metoda leczenia czy tabletki.

Jak zawierać nowe przyjaźnie?

Teraz gdy znasz już podstawowe fakty, nadszedł czas na poszukanie prawdziwych przyjaciół (nie znajomych obecnych jedynie w mediach społecznościowych). Bezpośredni kontakt jest często trudniejszy, ale jest też znacznie korzystniejszy.

To ważne by mieć kogoś, z kim możemy dzielić dobre chwile.

Jeśli nie lubisz przebywać w dużym towarzystwie, jesteś osobą nieśmiałą lub introwertyczną, lub jeśli Twoja praca polega na wykonywaniu zadań w samotności, oto proste wskazówki, które pomogą Ci znaleźć nowe, bliskie i wartościowe znajomości.

Brak przyjaciół nie będzie Ci już uniemożliwiał cieszenia się życiem w pełni!

1. Pokonaj swoje obawy

Zapomnij o swoich bezpodstawnych obawach. Nie krytykuj się. Nie powtarzaj sobie, że nikt nie chce z Tobą przebywać. To tylko sprawi, że będziesz się czuć coraz gorzej. Ludzie mogą wtedy faktycznie nie chcieć z Tobą przebywać.

Zamiast polegać na samospełniającej się przepowiedni, przekonaj się że jesteś osobą otwartą, przyjazną, ciekawą. Spójrz realnie na fakty! Masz mnóstwo pozytywnych cech, które sprawią, że spełnisz świetnie rolę przyjaciela czy przyjaciółki.

2. Nie oceniaj innych

Być może brak przyjaciół wynika w Twoim przypadku z uprzedzeń? Jeśli każda osoba którą spotykasz wydaje Ci się niewystarczająca, może musisz obniżyć nieco poziom wymagań.

Na przyjaciół zawsze możesz liczyć.

Daj ludziom szansę, poznaj ich i dopiero wtedy formułuj opinie.

3. Więcej rozmawiaj

Nigdy nie wiesz gdzie możesz spotkać nowego przyjaciela. Na wakacjach, w sklepie, w pociągu… Na pewno codziennie mijasz mnóstwo osób, które mają z Tobą wiele wspólnego. A może by tak zacząć rozmowę? Powiedzieć coś dobrego o pogodzie lub o bieżących wydarzeniach? Nie czekaj na to, aż inni zrobią pierwszy krok!

4. Pokonaj brak przyjaciół znajdując osoby, które podzielają Twoje zainteresowania

Dobrym sposobem na zawarcie nowych znajomości jest chodzenie na wydarzenia związane z zainteresowaniami. Może być to koncert, wystawa sztuki, warsztaty szycia albo targi roślin ogrodowych.

Brak przyjaciół pokonasz bardzo szybko jeśli otworzysz się na ludzi.

Ważne jest to, by otaczać się osobami, z którymi możesz dzielić dobre chwile!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González, M. D. P., & Rey Yedra, L. (2006). La escuela y los amigos: Factores que pueden proteger a los adolescentes del uso de sustancias adictivas. Enseñanza e Investigación en Psicología11(1).
  • Lahuerta, Carol, Borrell, Carme, Rodríguez-Sanz, Maica, Pérez, Katherine, & Nebot, Manel. (2004). La influencia de la red social en la salud mental de la población anciana. Gaceta Sanitaria18(2), 83-91. Recuperado en 04 de febrero de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0213-91112004000200003&lng=es&tlng=es.
  • López, C. B., & Cárdenas, D. E. R. (2014). Percepción de amistad en adolescentes: el papel de las redes sociales. Revista colombiana de psicología23(2), 9.
  • Martínez González, A. E., Inglés Saura, C. J., Piqueras Rodríguez, J. A., & Ramos Linares, V. (2010). Importancia de los amigos y los padres en la salud y el rendimiento escolar.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.