Pozbądź się bólu pleców w lędźwiach - 4 sposoby

Jak pozbyć się bólu pleców? Z tymi 4 sposobami to proste! Pamiętaj jednak, że w przypadku, kiedy ból jest chroniczny, niezbędna jest wizyta u specjalisty.
Pozbądź się bólu pleców w lędźwiach - 4 sposoby
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie wiesz, jak pozbyć się bólu pleców? Nie jesteś sam! Większość dorosłych doświadczyła bólu pleców przynajmniej raz w ciągu swojego życia.

Ten ból to nic innego, jak nacisk na podstawę kręgosłupa, zwłaszcza w części pomiędzy pośladkami a talią. Warto pamiętać, że ból części lędźwiowej kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości na świecie. A pod względem częstotliwości występowania pokonuje ją tylko grypa.

Ból części lędźwiowej kręgosłupa dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Co więcej, dokucza zwłaszcza osobom prowadzącym siedzący tryb życia lub wręcz przeciwnie – zbyt intensywnie ćwiczącym.

Kobieta podnosi ciężary

Wśród młodych ludzi najczęstszą przyczyną bólu pleców jest noszenie zbyt napakowanego plecaka do szkoły, nieprawidłowa postawa podczas siedzenia lub długotrwałe stanie bez dbałości o utrzymanie prostej sylwetki.

Przyczyny bólu pleców

Oto niektóre z czynników, które mogą wywoływać ból pleców w odcinku lędźwiowym:

Dźwiganie zbyt dużych ciężarów

Jeśli próbujemy podnieść przedmiot, którego ciężar znacznie przekracza nasze fizyczne możliwości, mięśnie pleców nadmiernie się napinają, powodując ból w odcinku lędźwiowym.

Nieprawidłowe ruchy

Ból pleców w odcinku lędźwiowym wywołany nieprawidłowymi ruchami zazwyczaj znika samoczynnie po zaprzestaniu aktywności. Jego problem polega na tym, że chociaż jest krótkotrwały, w momencie pojawienia się bardzo silnie oddziałuje na nasze ciało.

Infekcja rdzenia kręgowego

Choroby takie jak zapalenie kości, zapalenie szpiku i ropnie również mogą być przyczyną dolegliwości, jaką jest ból pleców w odcinku lędźwiowym.

Przeczytaj również: Mikrowłókna, które odbudowują rdzeń kręgowy

Skolioza

Skolioza odnosi się do zniekształcenia kręgosłupa na różnych odcinkach. Czy to w kręgosłupie, szyi, czy w dolnej części pleców. Choroba ta może rozwinąć się w każdym wieku, ale jej objawy pojawiają się zwykle po osiągnięciu pełnoletności.

Przepukliny

Przepukliny są również uważane za rodzaj deformacji. Mają również tendencję do powodowania bólu w dolnej części pleców, gdy przemieszczają dyski z niższych kręgów.

Skolioza źródłem bólu pleców

W takich przypadkach mogą nawet wywierać nacisk na nerwy rdzeniowe.

  • Profesjonalnym rozwiązaniem w leczeniu tej dolegliwości w skrajnych przypadkach jest zabieg chirurgiczny.
  • Niektórzy ludzie decydują się na zabiegi fizjoterapii, rehabilitację oraz leki przeciwzapalne bez sterydów, aby zmniejszyć ból.

Jak pozbyć się bólu pleców? – Domowe zabiegi na złagodzenie objawów

Na szczęście w łagodnych przypadkach dolegliwość, ból pleców może zostać złagodzony dzięki niżej opisanym ćwiczeniom oraz kilkoma domowymi sposobami:

1. Masaż z piłką na pozbycie się bólu pleców

Sposób postępowania jest bardzo prosty:

  • Wystarczy położyć się na płaskiej powierzchni i włożyć pod pośladki zwykłą gumową piłkę (która mieści się w dłoni).
  • Następnie wykonuj powolne, głębokie ruchy z jednej strony na drugą.
  • Aby ruch oddziaływał na więcej partii, wskazane jest, by zmieniać pozycję i w miarę postępów w ćwiczeniu równoważyć nacisk na obie strony.

Ten masaż pozytywnie wpływa na odcinek pośladkowy, obszar, który podlega stałemu naciskowi ze względu na naszą postawę, zwłaszcza jeśli wykonujemy pracę siedzącą i mamy mało aktywności fizycznej w ciągu dnia.

To ćwiczenie nie tylko zapobiegnie bólowi kręgosłupa, ale także innym urazom, takim jak punkty spustowe i zespół piramidowy lub zespół mięśnia czworobocznego.

2. Samodzielny masaż pleców za pomocą kija

  1. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest znalezienie kija na tyle długiego, żebyś przy jego pomocy mógł bez problemu dosięgnąć pleców na całej ich długości. Możesz użyć kija od miotły lub od mopa.
  2. Weź kij i przesuwaj nim w górę i dół pleców, bardzo powoli i mocno dociskając.
  3. Następnie skup całą swoją siłę z po jednej stronie pleców. Przechodź od środka na zewnątrz, a następnie powtórz tę samą czynność z drugiej strony pleców.

To ćwiczenie pomoże rozluźnić mięśnie pleców. Działa kojąco na dolegliwości dolnej części pleców.

Pamiętaj, aby wykonać masaż mocno i intensywnie. Kij służy do wywierania nacisku na te obszary pleców, których nie da się dosięgnąć za pomocą dłoni.

3. Mleko z kapustą – remedium na złagodzenie bólu pleców

Jak pozbyć się bólu pleców przy użyciu kapusty?! Możesz w to wierzyć lub nie, ale kapusta pomoże rozluźnić mięśnie Twoich pleców. Warto wiedzieć, że kapusta jest “zimnym” warzywem, którego składniki służą jako środek rozluźniający mięśnie.

Kapusta pomaga pozbyć się bólu pleców
  • Aby nadać kapuście przeciwbólowe właściwości, należy umieścić warzywo w misce z mlekiem i pozwolić jej przesiąkać płynem przez co najmniej 5 minut.
  • Przed nałożeniem tej mieszanki dokładnie oczyść odcinek lędźwiowy pleców, a następnie rozłóż kapustę na całej powierzchni i pozostaw ją na 15 minut.
  • Następnie weź ciepły prysznic i zrelaksuj się.

4. Pietruszka z solą pomoże pozbyć się bólu pleców

Wiesz już, jak pozbyć się bólu pleców za pomocą kapusty, ale to nie jedyne warzywo o właściwościach przeciwbólowych. Pietruszka również może okazać się pomocna.

  • Wlej trochę letniej wody do miski i dodaj kilka gałązek pietruszki i kilka łyżeczek soli.
  • Połóż gałązki pietruszki na bolącej części pleców jeden obok drugiego i pozostaw je na 20 minut.
  • Usuń gałązki pietruszki, osusz plecy ręcznikiem, a następnie wymasuj przy użyciu alkoholu izopropylowego w celu rozluźnienia tego obszaru.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.