Bolesne rozstania, które łamią nasze serca
Rozpad związku nigdy nie jest wydarzeniem przyjemnym i łatwym. Istnieją jednak tak bolesne rozstania, że trudno jest nam się po nich podnieść. Osoba, która przeszła taką traumę, czuje, że jej życie się rozpadło, a psychika i emocje są doszczętnie zniszczone. Ciężko jest jej uwierzyć, że będzie jeszcze kiedykolwiek szczęśliwa.
W takim przypadku trzeba uświadomić sobie na nowo swoją wartość oraz przezwyciężyć ból, aby iść naprzód. W tym artykule omówimy najbardziej bolesne rozstania – być może takie podsumowanie pomoże Ci przepracować Twoją stratę i ruszyć dalej.
Czytaj dalej!
Bolesne rozstania, które łamią nasze serca
Każde rozstanie przebiega inaczej. Bywa, że relacja pogarsza się stopniowo i ostatecznie para decyduje się rozejść. Jedyne co ich jeszcze łączy to przyjaźń, a nie miłość i namiętność. Ten rodzaj spokojnego rozstania jest zupełnie inny niż zakończenie związku, w którym partnerzy (lub partner) oszukują się wzajemnie, kłamią czy zdradzają.
W pierwszym przypadku rozpad uczucia następuje niemal naturalnie, w sposób zgodny i pokojowy. Więzy łączące dwoje ludzi stają się coraz bardziej kruche, aż w końcu całkowicie się przerywają.
Jednakże w drugim przypadku – obecny jest straszliwy ból i cierpienie, utrata zaufania i godności. Dlaczego dochodzi do tego, że cierpimy w taki okrutny sposób?
1.Jeden partner opuszcza drugiego
Ten typ rozstania jest niestety bardzo powszechny. Pewnego dnia partner oznajmia Ci, że chce zerwać, a Twój świat się załamuje. Nie spodziewałeś się tego nawet w najgorszych koszmarach!
Jednakże decyzja ta nie została podjęta przez naszego partnera z dnia na dzień. Choć może się nam wydawać inaczej, być może zignorowaliśmy pewne sprawy, bądź nie chcieliśmy ich dopuścić do swojej świadomości.
Powody, dla których jeden z partnerów decyduje się na opuszczenie drugiego, mogą obejmować:
- Poznanie i zakochanie się w kimś innym.
- Brak pasji i namiętności w związku. Staliście się tylko przyjaciółmi, współlokatorami.
- Inne plany na życie. Na przykład jeden partner może chcieć mieć dzieci, a drugi partner tego nie pragnie.
- Niewierność lub brak należytego szacunku dla drugiej osoby.
Jak widać istnieją różne powody, dla których dana osoba może zechcieć zakończyć związek.
Musimy jednak zaznaczyć, że takie bolesne rozstania, które mogą zrujnować nasze serce, odbywają się najczęściej z powodu spadku zainteresowania jednego z partnerów.
Chociaż jedna osoba wciąż jest zakochana i chce dalej wkładać energię i czas w rozwój związku, jej partner traci wolę walki i poddaje się.
Może się też zdarzyć, że jeden z partnerów nigdy tak naprawdę nie był zakochany w drugiej osobie. Taki związek z czasem musi się zakończyć.
Wszystkie te okoliczności powodują złamanie serca porzucanej osoby. Jednak bez względu na to jak bolesne może być zakończenie związku – jest najlepszą rzeczą jaka mogła się wydarzyć. Jest to doskonała wymówka, aby się uczyć na własnych błędach i ruszyć naprzód.
2.Kiedy pojawia się niszcząca, emocjonalna zależność
Wspomniane wcześniej rodzaje rozstań warunkowane są tym, że jedna osoba opuszcza wspólna niegdyś drugą. Jednakże istnieje także inny powód burzliwego i bolesnego zakończenia związku: uzależnienie emocjonalne.
Zależność emocjonalna może sprawić, że dana osoba będzie mieć fałszywe przekonanie o miłości. Ten rodzaj uzależnienia sprawia, że nie jesteśmy w stanie żyć samodzielnie, bez partnera. Jeden partner, zazwyczaj z niską samooceną, wchodzi w stan prawdziwej uległości.
Osoba manipulująca w związku będzie upewniać “uzależnionego” że jest jego jedynym powodem szczęścia, a sam partner, poza związkiem, jest nikim. Gdy nastąpi kres relacji- usilnie będzie szukać kogoś, kto wypełni tą pustkę.
Ciekawy artykuł: Jak nauczyć się zamykać rozdziały życiowe
Kiedy cierpisz na uzależnienie emocjonalne, nie ma w takim związku prawdziwej miłości. Istnieje natomiast potrzeba przynależności do kogoś, kto sprawia, że życie ma sens.
Tak więc, kiedy związek się kończy, osoba uzależniona odczuwa pustkę. Jej życie nie ma żadnego znaczenia i musi szukać kolejnego partnera i relacji, nawet nie przepracowując błędów popełnionych poprzednio.
Nie oznacza to, że separacja nie będzie dla takiej osoby traumatyczna. Po prostu unika ona bólu, rozpoczynając szybko nowy związek. Mimo tego, rany na długo będą obecne w jej sercu.
Podsumowanie
Nie jest istotne, czy to nasz partner nas opuścił czy też my cierpimy z powodu straszliwej zależności. Jeśli związek dwojga osób się kończy, jest to zawsze bardzo bolesne i raniące.
Jednakże chociaż czasami rozstanie sprawia, że czujemy jakby nasze życie się skończyło, prędzej czy później uświadomimy sobie, że możemy iść naprzód. Najważniejszym jest uczyć się na błędach i wyciągać wnioski z własnych doświadczeń.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Collins, T. J., & Gillath, O. (2012). Attachment, breakup strategies, and associated outcomes: The effects of security enhancement on the selection of breakup strategies. Journal of Research in Personality, 46(2), 210-222.
-
De Smet, O., Loeys, T., & Buysse, A. (2012). Post-breakup unwanted pursuit: A refined analysis of the role of romantic relationship characteristics. Journal of Family Violence, 27(5), 437-452.
-
Sprecher, S., Zimmerman, C., & Abrahams, E. M. (2010). Choosing compassionate strategies to end a relationship. Social Psychology.