Nowy start pomoże ci pójść naprzód

Wielu ludzi boi się pożegnać z przeszłością i zacząć od nowa, ponieważ wygodnie im w codziennej rutynie, nawet jeśli powstrzymuje ich ona przed osiągnięciem szczęścia.

W naszym życiu podejmujemy wiele decyzji i niektóre z nich wymagają byśmy zdecydowali się na nowy startNowy start, zaczynanie życia od nowa – wcale nie jest łatwe. Dzisiaj w naszym artykule pokażemy ci kilka podstawowych strategi, które możesz wykorzystać by radzić sobie z tymi złożonymi problemami osobistymi.

Kiedy nowy start oznacza zostawianie wszystkiego w tyle

Nikt nie lubi zmian, tym bardziej, gdy są one drastyczne i powodują, że zostawiamy za sobą wszystko co definiowało nas do tej pory. Czasami zaczynanie wszystkiego od początku –oznacza stawianie czoła innym związanym z tym problemom:

 • Szukanie nowych dróg do szczęścia.
 • Zaczynanie od nowa oznacza konieczność przejęcia kontroli nad swoim życiem: każda decyzja, jaką podejmujemy powoduje dany rezultat, ale zawsze jesteśmy architektami własnej rzeczywistości.
 • Nowa ścieżka w życiu powinna być witana entuzjazmem i zdolnością docenienie teraźniejszości, „naszego tu i teraz”.

Jeśli kiedyś przechodziłeś przez trudny okres w życiu, to rozumiesz emocjonalną złożoność zaangażowaną w stawianie czoła przeciwnościom losu. Wszystkie zmiany, nawet nowy osobisty start odbywa się etapami.

Przeczytaj też: Wychowanie dzieci – 5 kluczowych pojęć

Motylki

Chwila, w której zdajesz sobie sprawę, że musisz zapomnieć o czymś lub o kimś

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, każda zmiana wymaga aktu odwagi, którą nie każdy w sobie posiada. Dla wielu, tego rodzaju stany są chroniczne:

 • Oczekiwanie aż rzeczy same się zmienią.
 • Strach przed porażką powstrzymuje ich od próbowania. Nie są pewni siebie i nie wierzą w siebie jako aktywnych agentów zmian, zdolnych brania życia na barki.
 • Inni postrzegają siebie jako zbyt zależnych od otaczających ich ludzi, ale nie są w stanie wyobrazić sobie wyjścia z sytuacji. Pomimo ich nieszczęścia, tylko to znają i nigdy nie decydują się na wykonanie zmian.

Chwila, w której w pełni zdasz sobie sprawę z konieczności rozpoczęcia od nowa jest aktem wolnej woli, z którego możesz być dumny. Ci którzy wiedzą, że zasługują na szczęście idą własną ścieżką, zostawiając za sobą to co niezdrowe i co powstrzymuje ich od wzrostu.

Oderwij się od przeszłości – podejmij nowy start w sprytny sposób

Czy możesz uwolnić się od przeszłości bez bólu? Odpowiedź brzmi nie. Każda zmiana implikuje pewną ilość cierpienia, wewnętrzne przełamanie, które do tej pory było obiektem naszych nadziei, marzeń i planów.

 • By iść dalej, musisz zrobić to bez rozgoryczenia i żalu. Wszyscy wiemy, że przebaczenie nie jest proste, ale trzeba się uwolnić.
 • Jeśli pozwolisz sobie na rozgoryczenie z powodu rzeczy, które ci się przydarzyły, błędów jakie popełniłeś lub chwil kiedy zostałeś oszukany, jedyna rzecz jaką osiągniesz to targanie ze sobą bólu z przeszłości w teraźniejszość.
 • Rozpocznij swoją zmianę bez trzymania się rozgoryczenia lub nienawiści do innych, a w szczególności do siebie. Nienawiść i gorycz uczynią cię swoimi więźniami i nie jest to tego warte.

Odkryj też: Twoja miłość – Ty zasługujesz na nią najbardziej

Chroń swoją przyszłość nowymi marzeniami

Jedną sprawę powinniśmy postawić jasno: w życiu doświadczysz więcej niż jednej zmiany. Mogą być one małe, jak poznawanie nowych ludzi, znajdowanie nowej pracy lub rozpoczęcie diety. Wszystko to są powszechne zmiany i mogą być one dla ciebie dobre.

Czasami jednak są chwile, kiedy to co musisz zrobić, to rozpocząć od nowa. Być może twój związek źle się układa lub może musisz przeprowadzić się do innego miasta by rozpocząć nową karierę.

Nie będziesz pierwszą osobą, która przez to przechodzi, ani też ostatnią.

 • Nowy start oznacza zamykanie poprzedniego rozdziału. Nie oznacza ucieczki od przeszłości.
 • Ogłaszanie twojej decyzji da ci nieco ulgi, pozwalając na zamknięcie rozdziału w życiu w zdrowy sposób.
 • Nie bój się tego co myślą inni, ani jak zareagują. Jeśli wolisz, możesz spróbować przewidzieć ich reakcje i wymyślić odpowiednie odpowiedzi.

Jednakże, jeśli jesteś pewny swojej decyzji, zdanie innych się nie liczy: już zadecydowałeś o swoim losie i podejmujesz nowy start.

Polecamy przeczytać: Problemy w związku – 4 podstawowe błędy

Koliber

Życie to nie prosta linia bez przeszkód. Czasami zmiany są konieczne dla twojego szczęścia i zachowania balansu.

Każdy odgrywa ważną rolę w swoim przeznaczeniu i każda decyzja ma znaczenie. Musimy stawać przed życiem z wysoką samooceną, determinacją i marzeniami.

WIĘCEJ DLA CIEBIE