Bóle przebijające: objawy i leczenie
Bóle przebijające wpływają na nastrój i samopoczucie psychologiczne chorego. Dowiedz się więcej na ich temat czytając dzisiejszy artykuł.
Bóle przebijające to termin, który powstał niedawno. Odnosi się do schorzenia, które pojawia się u pacjentów cierpiących na raka. To krótki i przejściowy ból, który pojawia się nagle u osób cierpiących już na inne bolesne schorzenia.
Innymi słowy, bóle przemijające pojawiają się u osób, które cierpią już na bóle podstawowe i które zazwyczaj przyjmują już leki, aby je zmniejszyć. Jednak taki ból przebijający jest na tyle intensywny, że przekracza skuteczność takiego leczenia i jest nie do zniesienia dla osób, które go odczuwają.
Tego rodzaju ból dotykają osoby z chorobami przewlekłymi. Specjaliści oceniają, że 2 na 3 pacjentów, którzy doświadczają bólów nowotworowych, cierpi również na bóle przebijające. Poza tym są one całkowicie niemożliwe do przewidzenia.
To bardzo intensywne doświadczenie, które odbija się na jakości życia i dobrym samopoczuciu osób, które cierpią już z powodu bolesnych schorzeń. Dlatego też w dzisiejszym artykule pragniemy wytłumaczyć wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.
Czym są bóle przebijające?
Definicja bólu przebijającego podawana przez Hiszpańskie Towarzystwo Onkologii Medycznej jest odrobinę bardziej dokładna. Jest on określany jako przemijające, napadowe i bardzo intensywne nasilenie, które pojawia się w przypadku obecnych bólów podstawowych.
Oznacza to, że taki ból pojawia się u osób, które przyjmują już leki w celu kontrolowania bólu, na który cierpią. Poza tym ból przebijający można podzielić na różne rodzaje:
- Incydentalny, który może być przewidywalny lub nieprzewidywalny. Incydentalny ból przebijający to ból związany z ruchem mięśni, na przykład z kichaniem lub kasłaniem.
- Idiopatyczny, którego nie można powiązać z żadną określoną przyczyną.
- Ból przebijający, który pojawia się w wyniku zmniejszenia poziomu leków przeciwbólowych. Występuje zazwyczaj w momencie, w którym dawka leku przeciwbólowego, który kontroluje ból, była przyjmowana przez dłuższy czas. Często pojawia się również gdy okres między przyjęciem kolejnych dawek leków przeciwbólowych jest zbyt długi.
Jakie są ich objawy?
Ból przebijający może objawiać się inaczej u każdego pacjenta. Jego symptomy są głównie zależne od bólu podstawowego. Na przykład w przypadku mięsaka kolana ból przebijający może przyjmować postać nagłego i ostrego bólu w nodze.
Osoba dotknięta bólami przebijającymi może, podobnie jak dzieje się przy każdym innym bólu, pocić się, mieć przyspieszony oddech i częstoskurcz. Jej skóra staje się często bledsza, a wszystkie mięśnie napinają się.
Może Cię również zainteresować: Bóle mięśni: naturalne składniki na ich złagodzenie
Leczenie bólów przebijających
Aby dobrać właściwy sposób leczenia, należy przede wszystkim zrozumieć, że natura takiego bólu nie ogranicza się jedynie do sfery fizycznej. Ból przebijający to sytuacja, która komplikuje życie pacjenta i odbija się także na jego psychice.
Dlatego też leczenie powinno być zarówno farmakologiczne, jak i wykraczać poza nie. Osoby cierpiące na bóle tego rodzaju często potrzebują wsparcia psychologicznego oraz powinny stosować techniki relaksacyjne i inne metody radzenia sobie z bólem.
Najlepiej byłoby, gdyby lekarz postarał się również leczyć bodziec, który wywołuje ból, a przynajmniej postarał się chronić pacjenta przed wystąpieniem punktów szczytowych w bólach przebijających.
Poza tym leczenie medyczne powinno być prowadzone zgodnie z serią strategii terapeutycznych dopasowanych do rodzaju i intensywności bólu.
Jeśli chodzi o leki, to najczęściej wykorzystuje się opiody, a zwłaszcza fentanyl oraz morfinę. Niestety kiedy ból jest już obecny, bardzo trudno jest złagodzić go stosują powszechnie dostępne leki przeciwbólowe. To samo dotyczy opioidów przyjmowanych drogą doustną.
Z tego powodu najczęściej sięga się po substancje, które cechuje “wchłanianie przezśluzówkowe”. Dzięki temu leki przedostają się przez błony śluzowe i docierają bezpośrednio do krwiobiegu. To sprawia, że o wiele szybciej przynoszą ulgę i są bardziej skuteczne. Można podawać je na przykład pod język.
Przeczytaj również: Zaburzenia nerwowo-mięśniowe: oznaki i objawy
Podsumowując
Osoba, która zmaga się z bolesnymi procesami nowotworowymi lub chorobą przewlekłą, może cierpieć z powodu nagłych natężeń bólu, które są nazywane bólami przebijającymi.
Aby pomóc pacjentom, którzy na nie cierpią i zadbać o ich dobrostan fizyczny oraz psychiczny, musimy pojąć złożoność takiej sytuacji. Pamiętaj jednak, że w każdym przypadku leczenie powinno zostać dobrane przez lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Guía práctica para el manejo del dolor irruptivo. (n.d.). Retrieved from http://www.academia.cat/files/204-5902-FITXER/GUIACastellanov1.pdf
- Escobar Álvarez, Y., Biete i Solà, A., Camba Rodríguez, M., Gálvez Mateos, R., Mañas Rueda, A., Rodríguez Sánchez, C. A., … Tuca i Rodríguez, A. (2013). Diagnóstico y tratamiento del dolor irruptivo oncológico: recomendaciones de consenso. Revista de La Sociedad Española Del Dolor, 20(2), 61–68. https://doi.org/10.4321/S1134-80462013000200005
- Dolor irruptivo | Blogs Quirónsalud. (n.d.). Retrieved October 8, 2019, from https://www.quironsalud.es/blogs/es/doloralia/dolor-irruptivo
- Sociedad Española del Dolor., L., Rodríguez Rodríguez, A. B., Castro Bande, M., Pérez Arviza, L., López Soto, C., & Román Nuñez, R. (2012). Revista de la Sociedad Española del Dolor. Revista de la Sociedad Española del Dolor (Vol. 19). Editorial Garsi. Retrieved from http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1134-80462012000600006