Bóle pleców - uwaga na emocje!

Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednia postawa ciała. Przeciążenie kręgosłupa powoduje bóle pleców i może wpłynąć na dolegliwości żołądkowe.
Bóle pleców - uwaga na emocje!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jak już zapewne wiesz, czynniki, takie jak osłabiony układ kostny lub uszkodzone stawy wraz z nieodpowiednią postawą ciała wielokrotnie wpływają na bóle pleców. Ale uwaga! Równie istotne znaczenie mają nasze emocje!

Emocje oddziaływują nie tylko na nasz stan emocjonalny, ale również na nasze ciało. Stres i ciągłe zmartwienia powodują przeciążenie i bóle pleców. 16 października to coroczny Światowy Dzień Kręgosłupa. Wtedy też organizuje się panele dyskusyjne i konferencje, żeby podzielić się najnowszymi odkryciami w tej dziedzinie.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam najważniejsze informacje i wskazówki.

Ciężar emocji a bóle pleców

Niejednokrotnie, po dłuższym okresie ciągłego stresu wywołanego sytuacją w pracy lub w domu, zauważamy u siebie najróżniejsze dolegliwości, takie jak na przykład zespół jelita drażliwego lub bóle pleców.

Pewnie zastanawiasz się jak to możliwe i jak coś, co generalnie istnieje w naszym umyśle, może wpływać na kręgosłup… Otóż może. Słowo “kręgosłup” składa się ze słowa “słup” – który utrzymuje ciężar naszego ciała – i słowa “kręgi”, które reprezentują bardzo skomplikowany układ kości.

Nasze plecy to, w rzeczywistości, najważniejsza oś naszego ciała. To swego rodzaju pilar złożony z kości i mięśni, dzięki któremu możemy się poruszać i funkcjonować. Czasem jednak nakładamy na niego dodatkowy ciężar w postaci negatywnych emocji.

Negatywne emocje wpływają na podstawowe czynności naszego organizmu: na hormony, na neuroprzekaźniki, na rytm serca… Wszystko to ma odzwierciedlenie w naszej codzienności. Stres i uczucie rozdrażnienia przeistaczają się w ucisk mięśni, co – z kolei – powoduje problemy z nerwami i ścięgnami.

Podobnie jest w przypadku kręgosłupa. Bóle emocjonalne mogą wywoływać bóle pleców, zwłaszcza w obrębie szyi i lędźwi. Poniżej przeczytasz, jak to wygląda w praktyce.

Obolałe kręgi szyjne

Bóle pleców to nie tylko lędźwie. Bardzo często występują w okolicy szyi.

Kręgi szyjne a bóle pleców
  • Kręgi od C1 do C7 – pierwszy z nich to ten, który utrzymuje ciężar naszej głowy i gwarantuje równowagę.
  • Żeby uniknąć dolegliwości zdrowotnych, zawsze należy dbać o płynność ruchów. Konieczna jest też rozciągliwość mięśni.
  • Kręgi szyjne najbardziej cierpią ze względu na stres i zmartwienia. Bóle pojawiają się wraz z problemami w domu lub w pracy.
  • Staraj się wstawać rano z pozytywnym podejściem do życia, z dystansem do problemów i uśmiechem na twarzy.

Możesz też wykonać okrężne, harmoniczne ruchy głową – bardzo delikatnie – i ramionami. Na pewno złagodzą dolegliwości.

Bóle w części piersiowej

Tak zwana część piersiowa, która składa się z kręgów od Th1 do Th12, to bardzo duży odcinek kręgosłupa. Jest ściśle związany z naszymi emocjami. W jaki sposób? Wyjaśniamy:

  • Osoba zdeprymowana lub smutna zazwyczaj patrzy w dół, garbiąc się.
  • Ze względu na stan emocjonalny, ograniczamy aktywność fizyczną i prowadzimy siedzący tryb życia.
  • Wszystko nam ciąży, proces oddychania staje się wolniejszy, podobnie jak krążenie krwi. Pojawiają się  bóle głowy, bóle brzucha i ucisk w piersi.

Bóle pleców wiążą się z nieprawidłową postawą ciała i przeciążeniem kręgosłupa. Koniecznie trzeba zadbać o aktywność: spacery, bieganie itp. I odpowiednie zarządzanie negatywnymi emocjami! Musisz sobie z nimi radzić!

Bóle pleców w części lędźwiowej

Strefa lędźwiowa kręgosłupa to kręgi od L1 do L5, ma tendencję do stanów zapalnych, co może powodować bóle pleców, rwę kulszową , a nawet wpływać na nerki i pęcherz moczowy.

Bóle pleców w okolicy lędźwiowej
  • Ta część naszego ciała jest wrażliwa na nieodpowiednią postawę, emocje, takie jak lęk i depresję.
  • Najczęściej dotyczy osób, które przejmują się bardziej innymi, niż sobą samym; u osób, które spędzają dużo czasu na stojąco, które są w ciągłym biegu i nie mają czasu dla siebie…

Czują się tak, jakby ich plecy były pęknięte w połowie. Można z tym walczyć. Przede wszystkim relaks i ustalenie priorytetów. Warto też odwiedzić specjalistę, który pomoże nam zadbać o naszą sferę emocjonalną.

Istnieje wiele ćwiczeń i rozciągnięć, które złagodzą bóle pleców i poprawią komfort naszego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lumley MA, Cohen JL, Borszcz GS, et al. Pain and emotion: a biopsychosocial review of recent research. J Clin Psychol. 2011;67(9):942–968. doi:10.1002/jclp.20816
  • Bushnell, M. C., Čeko, M., & Low, L. A. (2013, July). Cognitive and emotional control of pain and its disruption in chronic pain. Nature Reviews Neuroscience. https://doi.org/10.1038/nrn3516
  • Esteves, J. E., Wheatley, L., Mayall, C., & Abbey, H. (2013). Emotional processing and its relationship to chronic low back pain: Results from a case-control study. Manual Therapy18(6), 541–546. https://doi.org/10.1016/j.math.2013.05.008

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.