Bóle głowy spowodowane zmianami pogody

Wiosna i zima to okres, w którym zwykle występują nagłe zmiany temperatury i światła, które są związane z bólami głowy. Migreny należą do typu dolegliwości, na które pogoda ma największy wpływ.
Bóle głowy spowodowane zmianami pogody
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Bóle głowy to bardzo częsty dyskomfort o wielu różnych przyczynach. W rzeczywistości stanowią jeden z najczęstszych niespecyficznych objawów, jakich doświadczamy. Co ciekawe, są ludzie, którzy twierdzą, że cierpią na bóle głowy spowodowane zmianami pogody. Dowiedz się w tym artykule, czy jest to możliwe i dlaczego tak się dzieje.

Zmiany pogody, o których mówimy, to nagłe zmiany temperatury, ciśnienia atmosferycznego, a nawet światła. Każdy z tych stanów wiąże się z dyskomfortem. Dlatego na przykład wiosną często spotyka się wiele osób cierpiących na różne dolegliwości.

Ponadto bóle głowy obejmują migreny. Ten rodzaj ma szereg cech, które je identyfikują jako bardziej intensywne i obezwładniające. Wykazano, że na migreny również mają wpływ zmiany pogody.

Jaki jest jednak powód, że tak się dzieje? W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego bóle głowy są związane ze zmianami pogody, a także co z nimi zrobić.

Bóle głowy spowodowane zmianami pogody: dlaczego występują?

Jest całkiem prawdopodobne, że w pewnym momencie doświadczyłeś bólu głowy po nagłym zachmurzeniu lub w obliczu nagłych zmian temperatury. Jak już wspomnieliśmy, na taką sytuację może wpływać wiele czynników meteorologicznych.

W rzeczywistości nie tylko warunki środowiskowe wywołują bóle głowy, ale czasami mogą je nasilać. Chociaż jest to bardzo powszechne, nie stanowi poważnego problemu. Jest to ból, który zwykle ustępuje po przyjęciu środków przeciwbólowych i nie powoduje dalszych obaw.

Mimo to naukowcy nie wiedzą dokładnie dlaczego występują bóle głowy spowodowane zmianami pogody. Uważa się, że przy niestabilnej pogodzie dochodzi do zmian w stężeniu serotoniny w naszym mózgu. Te zmiany są konsekwencją pogody modyfikującej nasz nastrój.

Serotonina to substancja obecna w naszych neuronach, która umożliwia przekazywanie impulsów nerwowych między nimi. To neuroprzekaźnik najbardziej związany z nastrojem, a także z bólami głowy.

Bóle głowy spowodowane zmianami pogody.

Inna teoria głosi, że bóle głowy pochodzą z kręgów szyjnych. Jak zawsze mówiono, starsi ludzie mogą być w stanie zauważyć zmiany pogody w swoich kościach. To samo ma dotyczyć kręgów: ból zaczynałby się w tym obszarze i wyrażałby się w postaci bólów głowy.

Możesz być zainteresowany: Transformowana migrena: co to jest?

A co z migrenami?

Migreny charakteryzują się pulsującym i zlokalizowanym bólem głowy. Są dość intensywne, a ponadto towarzyszą im inne objawy, takie jak nudności, wymioty i zawroty głowy. Epizody migreny mogą trwać do 3 dni z rzędu.

Większość osób cierpiących na migrenę to kobiety. Ponadto ten rodzaj bólu objawia się zwykle dużą wrażliwością na światło i hałas. Dlatego zmiany pogody mogą pogorszyć sytuację. Bardzo jasne światło słoneczne, wiatr, suche powietrze lub ekstremalne temperatury są z nimi ściśle powiązane.

Migreny częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, a ich nasilenie wiąże się z określonymi warunkami pogodowymi.

Co zrobić z bólami głowy związanymi z pogodą?

W przypadku każdego problemu zdrowotnego lub uporczywego dyskomfortu najważniejsze jest, aby zawsze udać się do lekarza. Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, te bóle zazwyczaj ustępują samoistnie lub po zażyciu środków przeciwbólowych.

Większość lekarzy zaleca przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen lub paracetamol. Trzeba jednak mieć świadomość, że żadnego rodzaju leków nie należy nadużywać.

Wskazane jest również, aby odpowiednio odpoczywać i trzymać się z dala od bardzo silnych bodźców świetlnych lub hałasu, na przykład powodowanego przez wiatr. Chociaż jest to frustrująca sytuacja, ważne jest, aby zachować spokój.

Przydatne może być zapisywanie czasu, kiedy bóle głowy spowodowane zmianami pogody się nasilają lub pojawiają, a także odnotowywanie, czy towarzyszą im inne objawy. Pomoże ci to powiązać ból z przyczyną i złagodzić go, zanim się pogorszy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.