Bolące gardło - najlepsze napoje na ukojenie bólu

Bolące gardło - najlepsze napoje na ukojenie bólu

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bolące gardło jest objawem przeziębienia. Chociaż może to być denerwujące możliwe jest stosowanie naturalnych środków łagodzących ten ból.

Bolące gardło może pojawić się z dnia na dzień, przynosząc ból i odbierając chęci do działania. Jeśli nie wiesz, co robić w tych przypadkach w tym artykule przedstawimy Ci niektóre gorące napoje, aby złagodzić ból, a nawet sprawić, że zniknie.

Jednym z najczęstszych objawów choroby jest odczuwanie bólu gardła. Ta część ciała może dać pierwsze objawy grypy lub poważniejszych problemów. Dlatego ważne jest, aby zająć się nimi, aby uniknąć groźniejszych dla zdrowia sytuacji.

Istnieją różne leki łagodzące ból gardła. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zawsze udać się do lekarza, aby wykryć przyczyny choroby i znaleźć sposób, aby ją wyleczyć. Unikaj samoleczenia.

Na szczęście zawsze możesz skorzystać z naturalnych opcji. Istnieją gorące napoje, które możesz przygotować w domu, które pomogą złagodzić ból gardła. Co więcej mogą stać się regularnym napojem ze względu na swój pyszny smak.

Bolące gardło – przyczyny

Jeśli podczas mówienia lub śpiewania nie dbasz o struny głosowe z pewnością pojawi się u Ciebie ból gardła. Unikaj krzyczenia i podnoszenia głosu.

Razem z objawami takimi, jak gorączka i grypa występuje również bolące gardło. Jeśli doświadczasz zmian klimatycznych lub często przebywasz w towarzystwie osób cierpiących na te choroby najprawdopodobniej Ty również zachorujesz.

ból gardła

Najlepsze napoje na ukojenie bólu gardła

1. Woda

Najlepszym napojem na prawie każdą dolegliwość jest woda. Zimna lub gorąca pomoże złagodzić ból gardła i dyskomfort. Zaleca się picie co najmniej dwóch litrów lub ośmiu szklanek wody dziennie, aby zachować zdrowie i pozostać nawodnionym.

Aby picie dużej ilości wody stało się dla Ciebie nawykiem zalecamy posiadanie osobistego termosu. Dzięki temu, że jest on zawsze pełen wody i że masz go ciągle przy sobie będziesz czuć potrzebę picia, aż zamieni się to w nawyk.

2. Sok owocowy

Owoce mogą dostarczyć Ci wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Pomogą Ci być zdrowszym i utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia pomagając w ten sposób w walce z bólem gardła. Pamiętaj, aby przygotować sok w domu, aby upewnić się, że zawiera on niezbędne składniki w odpowiednich ilościach.

Soki z ananasa, pomarańczy lub cytryny są dobrym rozwiązaniem, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne. W ten sposób pomogą Ci w walce z bólem gardła.

3. Herbata i napary

Herbata jest zawsze dobrym wyborem! Dzięki ciepłu rozluźniają się mięśnie gardła. Co więcej, w zależności od rodzaju ziół może pomóc w walce z bólem. Przykładem jest szałwia, zioło o relaksujących i przeciwzapalnych właściwościach, które świetnie radzi sobie z bólem gardła.

4. Woda z miodem i cytryną

Aby szybko i skutecznie złagodzić ból gardła możemy zastosować wodę z miodem. Zauważymy jego efekty już po pierwszym kubku.

miód i cytryna na bolące gardło

Składniki

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 1 łyżka miodu (25 g)
  • 2 łyżeczki soku z cytryny (10 ml)

Przygotowanie

  • Podgrzej wodę, dodaj łyżkę miodu i sok z cytryny i dobrze wymieszaj.
  • Oprócz picia możesz także płukać nim gardło, aby uzyskać lepsze wyniki.

5. Ciepły rosół

Nie może zabraknąć w tym zestawieniu ulubionego leku wszystkich matek – ciepłego rosołu. Wypij bulion z kurczaka i warzyw i szybko zauważysz, jak ból gardła zaczyna znikać.

Podsumowanie

Spożywając te napoje szybko zauważysz poprawę zdrowia i jakości życia. Jeśli jednak dolegliwości będą się utrzymywać przez wiele dni najlepiej udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.

Oprócz spożywania tych napoi w celu poprawy stanu gardła możesz również spożywać je jako przekąskę lub do ogrzania się w zimne dni. Nie wahaj się podzielić tymi przepisami z członkami Twojej rodziny, aby zadbać również o ich zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agarwal A, Gupta D, et al. An evaluation of the efficacy of licorice gargle for attenuating postoperative sore throat: a prospective, randomized single-blind sturdy. Anesthesia and Analgesia. Julio 2009. 109 (1): 55-81.
  • Centros para el Control y la Prevención de Enfermedades. Dolor de garganta. Junio 2015. U.S. Department of Health and Human Services.
  • Clínica Mayo. Dolor de garganta. (2020). Recuperado el 9 de junio de 2020. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/sore-throat/symptoms-causes/syc-20351635.
  • Del Mar, C. B., & Glasziou, P. P. (1998). Antibiotics for sore throats? Journal of Paediatrics and Child Health. https://doi.org/10.1046/j.1440-1754.1998.00304.x.
  • Kwakman, P. H. S., te Velde, A. a, de Boer, L., Speijer, D., Vandenbroucke-Grauls, C. M. J. E., & Zaat, S. a J. (2010). How honey kills bacteria. FASEB J. https://doi.org/10.1096/fj.09-150789.
  • National Center for Complementary and Integrative Health. Licorice Root. Agosto 2020. U.S. Department of Health and Human Services.
  • Patil S. M, Ramu R, et al. A systematic review on ethnopharmacology, phytochemistry and pharmacological aspects of Thymus vulgaris Linn. Heliyon. Mayo 2021. 7 (5): e07054.
  • Quinlan, P., Lane, J., & Aspinall, L. (1997). Effects of hot tea, coffee and water ingestion on physiological responses and mood: The role of caffeine, water and beverage type. Psychopharmacology. https://doi.org/10.1007/s002130050438.
  • Rennard B. O, Ertl R. F, et al. Chicken soup inhibits neutrophil chemotaxis in vitro. Chest. Octubre 2020. 118 (4): 1150-7.
  • RxList. Thyme. Junio 2021.
  • Tanz, R. R. (2017). Sore Throat. In Nelson Pediatric Symptom-Based Diagnosis. https://doi.org/10.1016/B978-0-323-39956-2.00001-7.
  • Tosh P. K. Is it true that honey calms coughs better than cough medicine does? Mayo Clinic. Agosto 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.