Ból ucha: domowe sposoby leczenia
Ból ucha to jeden z najgorszych, najbardziej dokuczliwych rodzajów bólu, jakiego człowiek może doświadczyć. Osoby, które znają ten rodzaj dolegliwości wspominają o uczuciu ciśnienia wywnątrz ucha oraz o nieprzyjemnych doznaniach sensorycznych, takich jak brzęczenie, dzwonienie i podwójne słyszenie.
Mówiąc ogólnie, ból ucha towarzyszy infekcji i jest bardzo często jej oznaką. Może jednakże oznaczać też, że kanał uszny jest zatkany nadmiarem woskowiny. Kolejna możliwość to uraz mechaniczny.
Objawy te, tak jak stojące za nimi problemy, mogą być łagodne bądź poważne, ale niemalże za każdym razem mijają samoczynnie po kilku godzinach lub dniach – ból ucha zwykle nie wymaga leczenia. Można natomiast złagodzić symptomy i zapewnić sobie ulgę. Oto domowe, naturalne środki przeciwbólowe które wesprą Cię w walce z bólem.
Co jest przyczyną bólu ucha?
Ból ucha może pojawić się z wielu różnych powodów. Zazwyczaj jest objawem infekcji w kanale usznym lub jego okolicy. Infekcja powoduje zatkanie trąbki Eustachiusza, która odprowadza płyny gromadzące się w uchu środkowym.
Kiedy płyny te nie są sprawnie odprowadzane, infekcja się pogłębia. W efekcie, pacjenci odczuwają często nieznaczny ucisk w objętym zmianami obszarze. Sama ta sytuacja nie powoduje zwykle żadnych poważnych komplikacji, ale dyskomfort sprawia, że pacjenci zgłaszają się na tym etapie do lekarza.
Oto główne czynniki wywołujące ból ucha:
- Infekcja zatok
- Nagłe zmiany ciśnienia
- Infekcja gardła
- Zapalenie stawów w obrębie szczęki
- Infekcja w jamie ustnej (na przykład zapalenie dziąseł czy choroby przyzębia)
- Naruszenie bębenka usznego
- Infekcja ucha
- Zbyt duża ilość zalegającej woskowiny
Ból ucha: objawy towarzyszące
Bólowi w obrębie ucha mogą towarzyszyć różnorodne inne objawy takie jak:
- Ból gardła
- Umiarkowana gorączka
- Dzwonienie lub brzęczenie w uszach
- Problemy ze słuchem
- Ból głowy
- Problemy z koncentracją
Naturalne sposoby na ból ucha
Jeżeli ból ucha bardzo Ci dokucza i zaczynasz obawiać się, że jest związany z poważnym stanem, koniecznie udaj się do lekarza. Specjalista zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie leczenie.
Natomiast jeśli ból jest łagodny, naturalne, domowe sposoby leczenia i działania przeciwbólowego z pewnością sprawią, że poczujesz się lepiej.
Dowiedz się więcej: Jakich zmysłów używasz? Wzrokowiec, słuchowiec czy kinestetyk?
Gorący okład
Wykorzystanie gorącego kompresu to tradycyjny zabieg leczniczy, który pomoże stymulować krążenie krwi i ukoi podrażnioną okolicę.
- Nasącz ręcznik lub niewielki kawałek tkaniny w gorącej wodzie. Przyłóż go do ucha na 5 minut.
- Możesz również użyć poduszki elektrycznej lub suszarki, aby ogrzać okolicę ucha.
Uwaga: przed przyłożeniem kompresu sprawdź ostrożnie jego temperaturę aby nie poparzyć delikatnej skóry w okolicach ucha i policzka.
Czosnek
Dzięki zawartości składników antybakteryjnych i antywirusowych, surowy czosnek to jeden z najskuteczniejszych środków łagodzących ból ucha powodowany infekcją.
- Przeciśnij ząbek czosnku przez praskę lub zetrzyj na drobnych oczkach tarki a następnie wyciśnij z niego sok.
- Wkraplaj ostrożnie 1-2 krople do ucha.
- Powtarzaj zabieg dwa razy na dzień do czasu, aż ból ustąpi.
Polecamy: Dieta łagodząca bóle głowy: 11 produktów
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek nie wyleczy przyczyn bólu, ale jej wartość leży w efekcie natłuszczania. To właśnie tego typu działanie umożliwia rozluźnienie zalegającego wosku, który może blokować Twoje kanały uszne i tym samym powodować ból.
- Podgrzej odrobinę oliwy z oliwek i zaaplikuj 3 krople do bolącego ucha.
- Utrzymuj głowę w przechylonej na bok pozycji przez 3 minuty a następnie delikatnie usuń nadmiar wosku. Uważaj, by nie wepchnąć go głębiej.
Cebula
Właściwości cebuli przypominają właściwości czosnku. Cebula działa antybakteryjnie i zabija mikroorganizmy, które mogą powodować problemy wewnątrz ucha.
- Pokrój niewielką świeżą cebulę na drobne kawałki i owiń ją w ręcznik.
- Przyłóż tak przygotowany kompres do ucha i pozostaw na 5 minut.
- Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie, do chwili aż ból ustąpi.
Imbir
Imbir wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki temu ma zdolność skutecznego oczyszczania kanału usznego. Ponadto przyspiesza leczenie infekcji powodującej ból i dyskomfort.
- Zetrzyj nieco imbiru i wyciśnij z niego sok.
- Wlej do ucha 3 krople soku i włóż delikatnie kawałek waty.
- Stosuj imbir codziennie co czasu, aż ból ustąpi.
Pamiętaj, że naturalne sposoby leczenia bólu ucha faktycznie uśmierzą dyskomfort, ale są jedynie tymczasowe i sprawdzą się w łagodnych przypadkach. Jeżeli rozwija się u Ciebie poważna infekcja, konieczne będzie zastosowanie odpowiednio dobranej terapii farmakologicznej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- García Vera C.. Otitis media aguda. Rev Pediatr Aten Primaria [Internet]. 2013 Jun [citado 2018 Dic 17] ; 15( Suppl 23 ): 49-59. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322013000300006&lng=es. http://dx.doi.org/10.4321/S1139-76322013000300006.
- Jung Eun Kim, Yeong Ji Oh, Mee Yeon Won, Kwang-Sik Lee, Sea C. Min, Microbial decontamination of onion powder using microwave-powered cold plasma treatments, Food Microbiology, Volume 62,
2017, Pages 112-123, ISSN 0740-0020, https://doi.org/10.1016/j.fm.2016.10.006.
(http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0740002015301908) - Otunola, G. A., Afolayan, A. J., Ajayi, E. O., & Odeyemi, S. W. (2017). Characterization, Antibacterial and Antioxidant Properties of Silver Nanoparticles Synthesized from Aqueous Extracts of Allium sativum, Zingiber officinale, and Capsicum frutescens. Pharmacognosy magazine, 13(Suppl 2), S201-S208.
- Pavez Ulloa Francisco Josué. Compresas húmedo calientes como intervención para reducir el dolor musculoesquelético: Análisis de la evidencia. Rev. Soc. Esp. Dolor [Internet]. 2008 Jul [citado 2018 Dic 17] ; 15( 5 ): 335-339. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1134-80462008000500007&lng=es.