Ból szyi - 6 nawyków które go powodują

Aby uniknąć bólu szyi, spróbuj zidentyfikować złe nawyki i powstrzymaj się od nich. Zwyczaje te obejmują zwłaszcza palenie i złą postawę.
Ból szyi - 6 nawyków które go powodują
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ból szyi dotyczy około 67% populacji. Jesteś wśród tych ludzi? Czy wiesz, jakie nawyki mogą powodować bóle karku? Co można zrobić, by zapobiec, dalszemu bólowi?

Ból szyi jest zwykle spowodowany przez działania, które wymagają powtarzalnych ruchów lub przedłużonej złej postawy. Może to prowadzić do napięć, urazów więzadeł lub skurczów w mięśniach szyi.

W większości przypadków to twoje nawyki są przyczyną bólu szyi. Może nigdy o nich nie myślałaś, a może po prostu nie wiązałaś, szkodliwych czynności przez Ciebie wykonywanych właśnie z bólem tej części ciała.

Już dziś dowiesz się, jakie są te nawyki. Zwracaj na nie uwagę i zmień je, aby zwiększyć komfort swojego życia.

Ból szyi a siedzący tryb życia

Brak aktywności fizycznej jest niekorzystny dla całego ciała.

Siedzący tryb życia powoduje uszkodzenie szyi, ponieważ zakłóca metabolizm krążków międzykręgowych, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują ciągłego ruchu.

Mężczyzna w fotelu ogląda telewizję w pozycji wywołującej ból szyi

Struktura kręgosłupa pozwala Ci poruszać się z łatwością , niestety brak ruchu prowadzi do jego uszkodzeń. Efektem tego jest ból wzdłuż kręgosłupa, szczególnie uciążliwy w szyi.

Sposobem na uniknięcie tego jest ruch. Każda aktywność fizyczna jest dobra dla twojego zdrowia:

  • Spacerowanie
  • Bieganie
  • Pływanie
  • Taniec
  • Praktykowanie jogi

Pamiętaj tylko, aby nie przeforsować się na początku. Jeśli nie ćwiczysz i nagle zaczniesz bardzo intensywne treningi, to nie tylko możesz spowodować obrażenia szyi ale również kolan i kręgosłupa.

Masz złą postawę

Ból szyi doskwiera wielu ludziom i to komputer może być właśnie częścią problemu. Często bowiem fotele i krzesła nie wspierają naturalnej krzywizny kręgosłupa.

Ze względu na niewystarczające oparcie dla dolnej części pleców oraz brak wsparcia dla ramion, ludzie, którzy pracują przy komputerze, często muszą pochylać się nad biurkiem.

Zwyczaj ten jest destrukcyjny dla szyi, ponieważ tworzy w twoim kręgosłupie krzywiznę w kształcie litery “C”. Efektem jest dodatkowy nacisk na szyję i dysk lędźwiowy.

Najlepiej, aby miejsce do pracy było dostosowane do twojej postawy i nie miało negatywnego wpływu na twoje zdrowie. Możesz także ustawić alarm co każde 30, 40 minut, aby przypominał Ci o zmianie pozycji.

Ułatwi to:

  • Przepływ krwi
  • Da szansę twojemu kręgosłupowi na odpoczynek

Na twoją postawę mają wpływ także inne czynniki. Rzeczy takie jak noszenie nieodpowiedniego obuwia i przenoszenie ciężkich bagaży lub rzeczy, mogą również przyczyniać się do złej postawy.

Należy pamiętać, żeby nigdy nie podnosić większych ciężarów niż 10% masy naszego ciała. Chociaż czasami jest to trudne, staraj się mieć to na uwadze – zwłaszcza w stosunku do dzieci, które często dźwigają bardzo ciężkie plecaki do szkoły.

Palisz – narażasz się na ból szyi

Dla wielu jest to jeden z najmniej oczywistych powodów bólu szyi. Raka płuc i cukrzycę łączymy już z paleniem. Teraz możesz dodać następną rzecz do listy: przewlekły ból szyi.

tlący się papieros w ręce

Palenie papierosów powoduje odwodnienie dysków, co znacznie przyspiesza proces ich degeneracji.

Może to prowadzić do przepukliny międzykręgowej lub kompresji kręgosłupa, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie narządu ruchu.

Ten zły nawyk powoduje również blokadę naczyń krwionośnych. Problem ten z czasem prowadzi również do zmniejszenia ilości tlenu dostarczanego do kręgosłupa i dysków.

Jesteś uzależniona od smartfona?

Smsowanie nie tylko nadwyręża twoje kciuki. Gdy pochylasz się nad smartfonem, kładziesz bardzo duży nacisk na mięśnie szyi.

Wyobraź sobie piłkę lekarską zamocowaną na tyczce do golfa. Twoja głowa waży ok 4,5 kg., co oznacza, że utrzymanie jej w takiej pozycji wymaga sporo wysiłku.

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie ograniczenie spędzanego czasu przed telefonem lub podnoszenie ekranu na wysokość wzroku.

Przesadzasz z alkoholem

Nic dziwnego, że kiedy śpisz w dziwnej pozycji, następnego dnia boli Cię szyja. To może zdarzyć się od czasu do czasu, a bardzo prawdopodobne, że dzieje się tak po spożyciu alkoholu.

Oto dlaczego. Ludzie mają skłonność do zmiany swojej pozycji kilka razy w ciągu nocy, ale kiedy jesteś pod wpływem alkoholu, podczas snu poruszasz się znacznie mniej.

Oznacza to, że twoje ciało może przez dłuższy czas pozostawać w niewygodnej pozycji z napiętymi mięśniami szyi. Aby temu zapobiec, pij tylko taką ilość alkoholu, z którą możesz sobie poradzić.

Jeśli jest to w ogóle możliwe, najlepiej całkowicie unikaj spożywania napojów alkoholowych.

Masz zły materac lub poduszki – ból szyi gwarantowany

Innym czynnikiem, który może być przyczyną bólu szyi, jest spanie na zbyt wielu poduszkach lub na takich, które są byt miękkie. Wpływa to na położenie twojej głowy względem linii pleców, powodując naprężenie szyi.

łóżko w sypialni

Miękki materac jest kolejnym błędem, ponieważ tworzy on punkt nacisku na kręgosłup. Bardzo twardy też nie pomaga bo kręgosłup ma swoje własne krzywizny, do których materac musi się dostosować.

Najlepszym wyborem jest odpowiednio twardy materac z ergonomicznymi poduszkami, utrzymującymi głowę w jednej linii z grzbietem.

Unikaj nawyków, które są niekorzystne dla twojej szyi. Czy już zidentyfikowałaś swoje niezdrowe przyzwyczajenia? Nadszedł czas, aby je zmienić i wreszcie dać odpocząć szyi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.