Ból szczęki spowodowany stresem: jak sobie z nim poradzić
Ból szczęki spowodowany stresem jest bardzo częstym problemem w populacji. Częstość jego występowania stopniowo wzrasta ze względu na gorączkowy tryb życia, który prowadzi większość ludzi.
Szczęka jest kością, która umożliwia żucie. W ten sposób spełnia podstawową funkcję w trawieniu i odżywianiu. Problem polega na tym, że stres może mieć wpływ na jej stan. Tak więc, podczas epizodów dużego napięcia, ma tendencję do prezentowania zaburzeń. Jednym z nich jest bruksizm. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Ból szczęki spowodowany stresem
Ból szczęki spowodowany stresem jest bardzo częstym zjawiskiem. Wiele osób dziwi się relacji między tymi dwoma podmiotami, a niektórzy nie czują się nawet zestresowani. Jednak w badaniach naukowych zaobserwowano związek między stresem a zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi.
W związku z tym zgłaszano inne towarzyszące objawy, takie jak ból głowy, klikanie lub blokowanie szczęki i trudności w otwieraniu ust. Zwykle objawiają się one po epizodach stresu lub gdy dana osoba nie zapewnia sobie odpowiedniego odpoczynku.
Według artykułu opublikowanego przez IMED Dental szczęka stanowi jedno z miejsc, w których stres objawia się najbardziej. Dlatego w sytuacjach, które go wyzwalają, wiele osób ma tendencję do mimowolnego i mocnego zaciskania zębów.
W efekcie zęby ocierają się o siebie, a mięśnie żuchwy poddawane są ciągłemu napięciu. W medycynie nazywa się to bruksizmem. Szacuje się, że prawie 70% populacji Hiszpanii cierpi lub cierpiało z powodu tej choroby w pewnym momencie swojego życia.
Jest to stan, który może przekształcić się w coś poważnego, ponieważ ciągłe napięcie może powodować rozprzestrzenianie się bólu na inne obszary, takie jak szyja i plecy. Ponadto zgrzytanie zębami powoduje ich osłabienie i erozję.
Przeczytaj również: Zgrzytanie zębami czyli bruksizm – jak rozluźnić szczękę?
O bruksizmie
Bruksizm może wystąpić o każdej porze dnia, chociaż najczęściej pojawia się w nocy, kiedy osoba śpi. Dużą wadą jest to, że jest to działanie całkowicie nieświadome.
Zwykle powoduje ból szczęki, ale także nadwrażliwość zębów i dyskomfort w uszach. Jedzenie bardzo zimnych lub gorących potraw jest często dość niewygodne. I chociaż stres jest główną przyczyną, ból szczęki może występuje również w stanach depresyjnych.
Najczęściej występuje u osób mających duży poziom stresu zawodowego lub u tych, które mają bardzo długi dzień pracy lub przez długi czas muszą pozostawać skoncentrowane.
W okresach stresu często traci się percepcję ciała, zęby zaczynają się zaciskać i pojawia się ból szczęki. Gdy nie ma szybkiej interwencji, a stresująca sytuacja przeciąga się w czasie, mogą wystąpić dalsze komplikacje.
Jak walczyć z bólem szczęki związanym ze stresem
Częstość występowania bólu szczęki związanego ze stresem wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach. Powód jest prosty: pojawia się coraz więcej okoliczności i środowisk, które wywołują wysoki poziom stresu, zwłaszcza w pracy.
Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tym objawem, ale najpierw należy skonsultować się z dentystą, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny. Często zalecana jest szyna odciążająca, którą dopasowuje się do zębów. Jej funkcją jest zapobieganie zderzaniu się zębów w celu zmniejszenia lub zapobieżenia ich erozji.
Pozwala również na rozluźnienie szczęki podczas snu, aby zmniejszyć nawroty bruksizmu w danym okresie. W niektórych przypadkach wskazane jest stosowanie jej również w ciągu dnia. Co jeszcze pomaga w leczeniu? Spójrzmy na kilka dodatkowych wskazówek.
Zadbaj o jakość snu
Na ból szczęki duży wpływ ma jakość snu. Większość epizodów bruksizmu występuje przez całą noc. Ponadto często wiąże się to ze złym odpoczynkiem, częstymi przebudzeniami, koszmarami sennymi i innymi problemami ze snem.
Dlatego jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest poprawa nawyków związanych ze snem. Niektóre zachowania przed snem przyczyniają się do pójścia do łóżka w stanie pobudzenia. Obejmuje to na przykład jedzenie kolacji tuż przed snem, oglądanie telewizji lub korzystanie z telefonu komórkowego.
Dlatego konieczne jest angażowanie się w działania, które pomagają się zrelaksować. Czytanie przed snem, ciepły prysznic i medytacja to tylko niektóre przykłady.
Radzenie sobie ze stresem
Biorąc pod uwagę, że ból szczęki jest związany ze stresem, musimy nauczyć się radzić sobie z tym problemem. Aby to zrobić, pewne nawyki związane ze zdrowym stylem życia mogą być bardzo korzystne.
Spędzanie czasu i angażowanie się w ruch na świeżym powietrzu – spacery, zwiedzanie parków, spacery po plaży, wyjazdy w góry itp. – znacznie łagodzą poziom stresu.
Coś podobnego dzieje się z na skutek praktykowania ćwiczeń fizycznych. Zarówno sport, jak i inne formy aktywności fizycznej mają pozytywny wpływ na redukcję stresu.
Unikaj używek
Używki są jedną z głównych przyczyn nerwowości i zaburzeń snu. Tytoń, alkohol, a nawet inne silniejsze narkotyki (amfetamina lub kokaina) są ściśle związane z tym problemem.
To samo dzieje się z kofeiną czy teiną. U osób cierpiących na ból szczęki spowodowany stresem wskazane jest wyeliminowanie z użytku wszystkich tych substancji. Bruksizm może się zmniejszyć po zmniejszeniu ich spożycia.
Zobacz też: Ból szczęki – 5 sposobów na jego złagodzenie
Masaże na ból szczęki
Ból szczęki zwykle dotyka w szczególny sposób okolicy stawu skroniowo-żuchwowego. Masaż tego obszaru lub innego obszaru, w którym odczuwa się napięcie, może pomóc zmniejszyć dyskomfort.
Aby to zrobić, umieść dwa palce w bolącym miejscu. Przy lekko uchylonych ustach należy wykonywać okrężne ruchy tymi palcami przez kilka minut.
Inne zalecenia
Aby zapobiec nasilaniu się bólu szczęki, można zastosować inne środki.
- Przede wszystkim należy unikać obgryzania paznokci i żucia gumy. Te nawyki powodują jeszcze większe zmęczenie mięśni szczęki.
- Wskazane jest również ograniczenie spożycia twardych pokarmów.
- Zaleca się również dbanie o postawę, zarówno w ciągu dnia, jak i przed snem. Podczas spania twarzą w dół możliwe jest przeciążenie szyi, a ból szczęki może się rozprzestrzeniać.
Ból szczęki spowodowany stresem – zalecenia
Istnieje kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę, aby uniknąć pojawienia się bólu szczęki. Pierwszą kwestią jest uświadomienie sobie tego problemu i jego związku ze stresem. Dlatego konieczne jest, aby spróbować go kontrolować i nauczyć się nim zarządzać.
Ponadto możesz spróbować rozluźnić szczękę w momencie, gdy zauważysz napięcie w tym obszarze. Aby to zrobić, czubek języka należy umieścić na podniebieniu, dotykając zębów. Sesje rozciągania, zarówno szyi, jak i reszty ciała, mogą pomóc wyeliminować nagromadzone napięcie.
Co należy pamiętać o bólu szczęki spowodowanym stresem
Stresowy ból szczęki jest zwykle spowodowany bruksizmem. Jest to tendencja do nieświadomego zaciskania lub zgrzytania zębami. Może to prowadzić do poważnych powikłań, takich jak dyskomfort w uszach, ból karku lub pleców, zaburzenia snu itp.
Dlatego wskazane jest rozpoznawanie sytuacji wywołujących stres, a przede wszystkim nauka radzenia sobie z nimi. Na szczęście istnieje coraz więcej terapii i specjalistów, którzy podpowiadają, jak leczyć ten stan. Jeśli masz ten problem, nie wahaj się poprosić o konsultację.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ahuja V, Ranjan V, Passi D, Jaiswal R. Study of stress-induced temporomandibular disorders among dental students: An institutional study. Natl J Maxillofac Surg. 2018 Jul-Dec;9(2):147-154. doi: 10.4103/njms.NJMS_20_18. PMID: 30546228; PMCID: PMC6251286.
- Bertazzo-Silveira E, Kruger CM, Porto De Toledo I, Porporatti AL, Dick B, Flores-Mir C, De Luca Canto G. Association between sleep bruxism and alcohol, caffeine, tobacco, and drug abuse: A systematic review. J Am Dent Assoc. 2016 Nov;147(11):859-866.e4. doi: 10.1016/j.adaj.2016.06.014. Epub 2016 Aug 10. PMID: 27522154.
- Bortoletto, C. C., Salgueiro, M. da C. C., Valio, R., Fragoso, Y. D., Motta, P. de B., Motta, L. J., Kobayashi, F. Y., Fernandes, K. P. S., Mesquita-Ferrari, R. A., Deana, A., & Bussadori, S. K. (2017). The relationship between bruxism, sleep quality, and headaches in schoolchildren. In Journal of Physical Therapy Science (Vol. 29, Issue 11, pp. 1889–1892). Society of Physical Therapy Science. https://doi.org/10.1589/jpts.29.1889
- Chemelo VDS, Né YGS, Frazão DR, de Souza-Rodrigues RD, Fagundes NCF, Magno MB, da Silva CMT, Maia LC, Lima RR. Is There Association Between Stress and Bruxism? A Systematic Review and Meta-Analysis. Front Neurol. 2020 Dec 7;11:590779. doi: 10.3389/fneur.2020.590779. PMID: 33424744; PMCID: PMC7793806.
-
Herrera-Valencia A, Ruiz-Muñoz M, Martin-Martin J, Cuesta-Vargas A, González-Sánchez M. Effcacy of Manual Therapy in TemporomandibularJoint Disorders and Its Medium-and Long-TermEffects on Pain and Maximum Mouth Opening:A Systematic Review and Meta-Analysis. J Clin Med. 2020 Oct 23;9(11):3404. doi: 10.3390/jcm9113404. PMID: 33114236; PMCID: PMC7690916.
-
Khan F, Young WG, Daley TJ. Dental erosion and bruxism. A tooth wear analysis from south east Queensland. Aust Dent J. 1998 Apr;43(2):117-27. doi: 10.1111/j.1834-7819.1998.tb06100.x. PMID: 9612986.
- ¿Puede causar el estrés dolor en la mandíbula? – IMED Dental. (n.d.). Retrieved May 31, 2021, from https://dental.imedhospitales.com/articulos/puede-causar-el-estres-dolor-en-la-mandibula/.
-
Staniszewski K, Lygre H, Bifulco E, Kvinnsland S, Willassen L, Helgeland E, Berge T, Rosén A. Temporomandibular Disorders Related to Stress and HPA-Axis Regulation. Pain Res Manag. 2018 May 2;2018:7020751. doi: 10.1155/2018/7020751. PMID: 29854038; PMCID: PMC5954859.
- Teoh L, Moses G. Drug-induced bruxism. Aust Prescr. 2019 Aug;42(4):121. doi: 10.18773/austprescr.2019.048. Epub 2019 Aug 1. PMID: 31427840; PMCID: PMC6698238.