Ból i jego rodzaje, których nigdy nie należy ignorować
Kiedy czujesz ból głowy, żołądka, lub nogi, to normalne jest, że chcesz wziąć lek przeciwbólowy, dzięki czemu będziesz mogła bez przeszkód powrócić do swoich zajęć. Nie musisz się zbytnio przejmować małymi bólami, zwłaszcza jeśli nie występują one zbyt często.
Powinnaś jednak wiedzieć, jakie rodzaje bólu mogą świadczyć o rozwoju poważnych dolegliwości. Poniżej wyjaśnimy o jakie bóle chodzi.
Ból jest zawsze objawem czegoś, może to być zmęczenie, stres, zła dieta lub pewnego rodzaju stany zapalne. Nie wszystkie rodzaje bólu oznaczają coś poważnego, ale istnieją pewne sygnały, których nie powinnaś lekceważyć.
Uciekania się do środków przeciwbólowych nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, dlatego dziś chcemy wyjaśnić ci, na jakie rodzaje bólu powinnaś zwrócić większą uwagę.
Na jaki rodzaj bólu powinnaś zwrócić większą uwagę?
Przenikliwy ból pleców
- To nie jest ból wynikający z przemęczenia mięśniowego, czy typowy ból pleców, który może wynikać ze złej postawy lub zmęczenia. To zwiększone ciśnienie w plecach wraz z przenikliwym bólem i pieczeniem.
- Co jest tego przyczyną? Lekarze mówią, że tego rodzaju problem jest spowodowany przez tętniaka aorty piersiowej, którego powstawanie może powodować miażdżyca. Twoje tętnice stopniowo twardnieją i możesz odczuwać ból w klatce piersiowej oraz w plecach.
- Ból pleców może być również spowodowany przez kamienie nerkowe, ale w tym przypadku ból będzie silniejszy i będzie występował po jednej stronie pleców.
Przeszywający ból w brzucha
- Ból brzucha jest bardzo powszechny, ale musisz wiedzieć, jak odróżnić jego poważne rodzaje. Po pierwsze, musisz sprawdzić temperaturę. Jeśli masz gorączkę, może to oznaczać infekcję.
- Jeśli ból jest bardzo przeszywający i występuje po prawej stronie brzucha, może to być zapalenie wyrostka robaczkowego. Możesz też cierpieć na zapalenie trzustki lub zapalenie pęcherzyka żółciowego.
- Jeśli odczuwasz ból poniżej mostka, prawdopodobnie masz zapalenie trzustki. Pamiętaj żeby każdy tego typu przypadek skonsultować z lekarzem w celu uzyskania prawidłowej diagnozy. Pamiętaj, że powinnaś zawsze zwracać uwagę na silne bóle brzucha.
Chwilowe bóle w klatce piersiowej
- Nagle pojawiający się silny ból w klatce piersiowej, który przeszywa cię od szyi, aż do ramion. Najczęściej takie bóle, są objawami problemów kardiologicznych, których nie możesz lekceważyć.
- Jeśli dodatkowo czujesz się zmęczona podczas wykonywania lekkich ćwiczeń, lub masz mdłości gdy idziesz na górze po schodach, to nie powinnaś przechodzić do porządku dziennego przy takich bólach.
Ból podczas oddawania moczu
- Jeśli czujesz piekący ból za każdym razem kiedy korzystasz z toalety, to z pewnością jego powodem jest infekcja. Infekcje dróg moczowych będące przyczyną tego typu dolegliwości, mogą wywoływać również zmęczenie, gorączkę, czy wzdęcia żołądka.
- Infekcje mogą być wywoływane przez zapalenie pęcherza moczowego, choroby nerek, podrażnienia, czy inne problemy związane z pęcherzem moczowym. Pamiętaj, żeby udać się do lekarza w celu uzyskania prawidłowej diagnozy.
Powinnaś wiedzieć, że nie musisz być zaniepokojona każdym bólem jaki odczuwasz. Jak zauważyliśmy na początku, najczęściej występujący bóle nie są spowodowane niczym poważnym, na przykład: ból głowy, bo mało zjadłaś w ciągu dnia, bóle pleców z powodu złej postawy, boląca noga z powodu słabego krążenia.
Wszystkie te rodzaje bólu są czymś normalnym. Jednak, czasami ból może być objawem choroby i wtedy nie powinnaś go lekceważyć. Nigdy nie ignoruj silnego bólu brzucha lub bólu w klatce piersiowej. Gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać profesjonalną diagnozę.
Twoje zdrowie powinno być zawsze na pierwszym miejscu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cline, D. (2008). Chronic low-back pain. In Emergency Department Analgesia: An Evidence-Based Guide. https://doi.org/10.1017/CBO9780511544835.024
- Lobo, D. N. (2012). Acute Abdominal Pain. In Textbook of Clinical Gastroenterology and Hepatology: Second Edition. https://doi.org/10.1002/9781118321386.ch19
- Patel, D. R. (2012). Chest Pain. In Functional Respiratory Disorders: When Respiratory Symptoms Do Not Respond to Pulmonary Treatment. https://doi.org/10.1007/978-1-61779-857-3_3
- Martinez-Bianchi, V., & Halstater, B. H. (2010). Urologic Chronic Pelvic Pain Syndrome. Primary Care – Clinics in Office Practice. https://doi.org/10.1016/j.pop.2010.05.002
- National Heart, Lung, and Blood Institute. Aterosclerosis. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/espanol/aterosclerosis
MedlinePlus. Piedras en los riñones. https://medlineplus.gov/spanish/kidneystones.html#cat_95 - MedlinePlus. Apendicitis. https://medlineplus.gov/spanish/appendicitis.html
- MedlinePlus. Infecciones de las vías urinarias. https://medlineplus.gov/spanish/urinarytractinfections.html
- National Heart, Lung, and Blood Institute. Ataque cardíaco. https://www.nhlbi.nih.gov/files/docs/public/heart/heart_attack_fs_sp.pdf
- MedlinePlus. Pancreatitis. https://medlineplus.gov/spanish/pancreatitis.html
- Centros para el Control y la Prevención de Enfermedades. Infección de las vías urinarias. https://www.cdc.gov/antibiotic-use/community/sp/for-patients/common-illnesses/uti.html