Ból głowy w lecie - jak go skutecznie złagodzić?

Ból głowy pojawiający się latem jest problemem wielu osób na wakacjach. Ten artykuł wyjaśnia przyczyny letniego bólu głowy, a także jak można mu zapobiec.
Ból głowy w lecie - jak go skutecznie złagodzić?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Fakt, że ból głowy w lecie jest praktycznie sklasyfikowaną jednostką medyczną, nie pozostawia dziś już żadnych wątpliwości.

Sezonowi letniemu zawsze towarzyszą wzmożone konsultacje lekarskie w sprawie bólu głowy a także zaostrzenie nawrotów bólowych u osób cierpiących na migrenę.

Z badań przeprowadzonych w różnych krajach wynika, że w ciągu ostatniego roku 85-90% osób zgłosiło co najmniej jeden raz ból głowy. W związku z tym wizyty u lekarze w sprawie bólu głowy są najczęstsze w prawie wszystkich jednostkach służby zdrowia.

Co ciekawe jednak, nie dotyczy to w równym stopniu mężczyzn i kobiet. W ostatnim roku u osiemdziesięciu procent mężczyzn wystąpił epizod bólu głowy, ale wśród kobiet odsetek ten wzrasta do 95 procent. Podobnie migrena dotyka zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn, obecnych w 15% ogólnej populacji dotkniętej tą chorobą.

Ale dlaczego lato jest czynnikiem ryzyka w przypadku bólu głowy? Powinien to być czas na większą ilość relaksu, na zajęcia na świeżym powietrzu.

Czas kiedy wychodzimy z zamkniętych pomieszczeń i korzystamy z lepszego klimatu. Okazuje się jednak, że paradoksalnie, to właśnie te warunki mogą oddziaływać w połączeniu prowokując bóle głowy.

Przyjrzyjmy się niektórym aspektom tej złożonej przyczyny, która może wywoływać ból głowy w lecie.

Co może powodować ból głowy w lecie

Bóle głowy występują w odpowiedzi na kilka przyczyn. Z wyjątkiem konkretnych jednostek patologicznych o wyraźnej etiologii, najbardziej powszechne bóle głowy nie są wywołane przez pojedynczy czynnik.

Ból głowy w lecie nie jest zjawiskiem sezonowym. Inaczej mówiąc, głowa nie boli tylko dlatego, że jest lato. Boli, ponieważ różne sytuacje, które zależą od tej pory roku, łączą się i występują jednocześnie.

Częstą kombinacją jest podróżowanie w połączeniu ze zmianą rutynowych nawyków oraz zwiększoną ekspozycją na światło słoneczne.

Ciepło

Powszechną przyczyną bólu głowy w lecie jest oczywiście upał. W lecie, przy wyższych temperaturach otoczenia, w naszym ciele dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Oznacza to, że zwiększa się przekrój naczyń krwionośnych, aby umożliwić lepszą wymianę energii cieplnej na zewnątrz i nie dopuścić, by ciało uległo udarowi cieplnemu.

W ramach niepożądanych efektów, rozszerzenie naczyń krwionośnych może jednak być przyczyną etiologiczną migreny.

Spożycie alkoholu i odwodnienie prawie zawsze powodują ból głowy w lecie

Latem istnieje również większe zapotrzebowanie na nawodnienie organizmu ze względu na temperaturę otoczenia.

Podczas upalnych miesięcy wakacyjnych, ta potrzeba jest jednak często “zaspokajana: za pomocą alkoholu. Organizmu nie da się jednak oszukać. Alkohol bowiem nie nawadnia, wręcz odwrotnie, zwiększa odwodnienie, które się pogłębia i może powodować bóle głowy.

Zmiany w harmonogramie snu

Zmiany dotyczące długości trwania dnia i nocy mogą być również podłożem nasilenia migreny lub bólów głowy. Dzięki większej ilości światła w ciągu dnia ciało zmienia swoje nawyki i harmonogram snu.

Klasyczne jest to, że latem poświęcamy na odpoczynek dużo mniej godzin, a nawet cierpimy na bezsenność.

Bezsenność w pływa na ból głowy
Bezsenność często nasila się latem i powoduje bóle głowy.

Ludzie, którzy nie skarżą się na bezsenność regularnie, właśnie latem doświadczają jej częściej. Osoba pracującą rozluźnia swój rozkład dnia, dzieci nie muszą wcześnie wstawać, ekrany telewizorów i komputerów dłużej pozostają zapalone.

Życie towarzyskie nabiera rozpędu, na imprezach spożywa się różne substancje stymulujące. W efekcie śpimy dużo mniej. A wraz z bezsennością nasilają się bóle głowy.

Jak zapobiegać bólowi głowy w lecie

Zobaczmy zatem, jakie środki można podjąć, aby zapobiec pojawieniu się bólu głowy w lecie. Wszystkie przedstawione niżej metody są prostymi zabiegami. I możemy podporządkować i podzielić ze względu na na dwa cele, które będziemy chcieli osiągnąć:

  • po pierwsze: przeciwdziałać letnim upałom.
  • po drugie: przeciwdziałać letnim nawykom.

Środki przeciwko upałom, aby zminimalizować ból głowy w lecie

  • Strzeż się słońca: letnie słońce jest intensywniej odbierane przez ciało. Konieczne jest zabezpieczenie się czapkami i wybieranie białych lub jasnych ubrań. Przydają się również okulary przeciwsłoneczne. Jeśli to możliwe, zajęcia na świeżym powietrzu powinny odbywać się poza godzinami południowymi, kiedy światło i promieniowanie słoneczne są najbardziej intensywne.
  • Unikaj drastycznych zmian temperatury: w lecie klimatyzatory działają bardzo wydajnie. Jednak wchodzenie i wychodzenie z klimatyzowanych pomieszczeń jest skutecznym wyzwalaczem bólu głowy.
  • Chłodzenie domu: w domu lepiej jest zachowywać chłodniejsze powietrze niż wytwarzać zimne powietrze za pomocą klimatyzatorów. Lepiej zatem postawić na wentylatory i żaluzje lub okiennice.
  • Nawodnienie: latem ciało potrzebuje więcej wody niż zwykle. Aby uniknąć odwodnienia, zaleca się pić płyny w regularnych odstępach czasu i unikać napojów odwadniających, takich jak alkohol.
  • Odpowiednie nawodnienie
    Nawodnienie jest niezbędne w lecie i pomaga zapobiegać bólom głowy. Ważne jest, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość wody.

Jak wyeliminować szkodliwe nawyki, które mogą powodować ból głowy w lecie

  • Zadbaj o zdrowe odżywianie: możesz przyczynić się do większego spożycia płynów za pomocą produktów dostarczających wodę, takich jak owoce i warzywa. Dla osób cierpiących na migrenę wskazane jest unikanie żywności zawierającej substancje powiązane z występowaniem bólu głowy, takie jak wędliny lub czekolada.
  • Odpoczywaj jak zwykle: zmiana nawyków i rozkładu dnia wydaje się być normą w lecie. Specjaliści zgadzają się jednak, że najlepszą praktyką jest zachowanie tego samego harmonogramu przez cały rok, trzymając się tych samych godzin snu. Możesz nawet dodać wczesnopopołudniową sjestę do trzydziestu minut dziennie podczas godzin najbardziej intensywnego słońca. W ten sposób dodatkowo przyczynisz się do tego, aby nie wystawiać się w tym czasie na szkodliwe promienie.

Podsumowując …

Latem zwiększa się ekspozycja na szereg czynników, które w połączeniu mogą wpływać na pojawienie się bólów głowy. Wzrost temperatury w połączeniu z odwodnieniem i bezsennością może wyjaśniać, dlaczego ból głowy szczególnie nasila się o tej porze roku.

Na szczęście istnieje również cała lista zabiegów i nawyków, które można stosować w domu zarówno w celu zapobiegania występowaniu bólu głowy, jak i jego łagodzenia. Pamiętaj o tym, kiedy korzystasz z uroków lata!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cid, J. María Loreto. Cefaleas, evaluación y manejo inicial. Revista Médica Clínica Las Condes 25.4 (2014): 651-657.
  • Auber, Gregory J. Cómo eliminar el calor: tratamiento de los trastornos causados por el calor. Nursing (Ed. española) 23.6 (2005): 28-30.
  • Visens, Laura S. Actualización en la prevención y tratamiento de la migraña. Medicina (Buenos Aires) 74.2 (2014).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.