Ból głowy po orgazmie: co musisz wiedzieć?

Ból głowy po orgazmie to głównie męski problem. Cztery razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Zwykle jest to łagodny objaw.
Ból głowy po orgazmie: co musisz wiedzieć?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ból głowy po orgazmie dotyka około 80% mężczyzn. Szacuje się, że prawie każdy doświadczył go kiedyś w życiu.

Dostępne dane wskazują na to, że 75% przypadków takich migren pojawia się po orgazmie, a 25% przed nim. Intensywność zależy jednak od danej osoby.

Co powoduje ból głowy po orgazmie?

Ból głowy po orgazmie ma związek ze wzrostem podniecenia. Prowadzi on bowiem do napięcia mięśni szyi i głowy. Inną przyczyną jest wzrost ciśnienia tętniczego.

Badanie przeprowadzone przez uczelnię medyczną Wake Forest podaje, że osoby ze skłonnością do migren zwykle mają większe libido. Zarówno bóle głowy jak i ochota na seks są skutkiem obniżenia poziomu serotoniny.

Inne badanie przeprowadzone przez uniwersytecki szpital kliniczny w Valladolid dowodzi, że ból głowy po orgazmie może mieć związek z działaniem podwzgórza. Seks zwiększa jego aktywność, co może prowadzić do migren. Potrzeba jednak więcej badań na ten temat.

Pacjenci ze skłonnością do migren zwykle mają większe libido, co poniekąd tłumaczy ten problem.

Jak odczuwa się taki ból głowy?

Ból głowy po orgazmie pojawia się nagle, przed lub podczas szczytowania. Jest pulsujący i odczuwa się go jak promieniowanie w głowie. To najcięższa z jego odmian.

W innych przypadkach natomiast zaczyna się od tępego bólu głowy i szyi, który stopniowo narasta wraz z podnieceniem. Jego przebieg jest nieprzewidywalny. Może trwać od minuty do trzech godzin czy nawet kilku dni. Czasami odpuszcza sam z siebie stopniowo, czasami znika nagle.

Ten typ migren może mieć jednorazowy charakter lub nawracać na przestrzeni miesięcy. Szacuje się, że 50% ludzi z tym problemem miewa epizody trwające po 6 miesięcy. U 40% trwają one nawet rok. Najbardziej narażeni są mężczyźni pomiędzy 25 a 35 rokiem życia.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

Ból głowy po orgazmie uważa się za nieszkodliwy problem i zasadniczo nie trzeba się nim martwić. Jednak w niektórych przypadkach może być on objawem niewykrytej choroby. Jeśli ból jest silny i pojawia się nagle, warto skonsultować się z lekarzem.

Do specjalisty warto udać się także wtedy, gdy występują następujące objawy:

  • Wymioty.
  • Sztywność karku.
  • Utrata czucia.
  • Paraliż całkowity lub częściowy.
  • Utrata przytomności.
  • Konwulsje.

Lekarz przeprowadzi wywiad i badanie. Możliwe, że zaleci wykonanie dalszych badań takich jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, angiografia czy punkcja lędźwiowa. Celem jest bowiem wykluczenie aneuryzm.

Czasami ten typ bólu pojawia się przed orgazmem lub nawet przed samym stosunkiem.

Nieszkodliwy problem

Ból głowy po orgazmie zwykle nie jest objawem choroby. Dlatego też wystarczy przyjmowanie leków przeciwbólowychCzasami lekarz przepisuje inne środki farmakologiczne, które uważa za stosowne. Warto jednak zaznaczyć, że pewne leki stosowane w leczeniu migren mogą upośledzać funkcje seksualne.

Spora część ludzi zetknęła się kiedyś z tego typu bólem głowy. Czasami powtarza się on na przestrzeni kilku miesięcy. Bywa, że migrena przeciąga się w wyniku presji emocjonalnej związanej z przekonaniem o konieczności seksualnego reagowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wake Forest University Baptist Medical Center. (2006, June 9). Migraine Headaches And Sexual Desire May Be Linked. ScienceDaily. Retrieved December 18, 2020 from www.sciencedaily.com/releases/2006/06/060609121759.htm
  • Santos Lasaosa, et. al., S. (2020). Manual de práctica clínica en cefaleas. Sociedad Española de Neurología. https://www.sen.es/pdf/2020/ManualCefaleas2020.pdf.
  • Velasco, F. “Cefalea en racimos y otras cefaleas primarias recurrentes.” Gaceta Médica de Bilbao 99.1 (2002): 17-22.
  • GONZÁLEZ, D. H. S. 4 CAFALEA ASOCIADA A LA ACTIVIDAD SEXUAL. NeuroeJe, 11(1).
  • Ontañón Gómez, Jesús. “Cefalea relacionada con la actividad sexual en una Unidad de Cefaleas.” (2016).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.