Ból gardła - jakie potrawy jeść, aby nie podrażniać?

Aby uniknąć uszkodzenia okolicy gardła, która w przypadku bólu gardła będzie bardziej wrażliwa, powinniśmy wybierać pokarmy miękkie. Dowiedz się o najlepszych opcjach tutaj.
Ból gardła - jakie potrawy jeść, aby nie podrażniać?

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2022

Kiedy cierpimy na ból gardła, często jest on tak silny, że nie możemy stawić czoła spożywaniu pokarmów stałych i tolerujemy bardzo mało płynów. Jednak nawadnianie i odżywianie są niezbędne, gdy jesteśmy chorzy, nawet jeśli cierpimy na silny ból gardła. Co więc możemy jeść gdy występuje ból gardła?

Połykanie może być trochę trudne, ale musimy starać się jeść podczas choroby. Z tego powodu w tym artykule powiemy Ci, co możesz jeść, gdy masz zapalenie gardła.

Ból gardła – dlaczego się pojawia?

Zanim przejdziemy do listy dozwolonych pokarmów, gdy boli nas gardło, dobrze byłoby poznać główne przyczyny. Dolegliwość ta dotyka co roku miliony ludzi, zwłaszcza zimą:

Infekcje bakteryjne

Infekcje bakteryjne mogą powodować gromadzenie się ropy i stanów zapalnych. Ponadto do ich leczenia konieczne jest spożywanie odpowiednich antybiotyków.

Zapalenie migdałków i gardła to dwa najczęstsze schorzenia wywoływane przez bakterie i jest to pierwsza z przyczyn tego stanu.

Wirusy

 

To kolejna z najczęstszych przyczyn bólu gardła. Istnieje kilka patologii w tej grupie. Wśród nich wyróżnia się grypa i mononukleoza.

Wirusy powodują również zwiększoną ilość śluzu, gorączkę, kichanie i ogólne złe samopoczucie. W takich przypadkach wszystkie te objawy zwykle występują razem.

Alergie

Reakcja na alergen powoduje dyskomfort w gardle podczas połykania. Może również prowadzić do trudności w oddychaniu.

Leki przeciwhistaminowe to środki stosowane w leczeniu alergii. Lekarz będzie tym, który postawi diagnozę i odpowiednie leczenie dla naszego przypadku.

Podrażnienie

Kobieta trzyma się za gardło

Ostatnią przyczynę należy odróżnić od typowych alergii. Alergie mają związek z najczęstszymi alergenami, takimi jak pyłki czy kurz.

Zamiast tego pojawiają się one jako reakcja na określony bodziec zewnętrzny. Mogą to być dym papierosowy lub klimatyzacja.

Co jeść z bólem gardła?

Po pierwsze, gdy boli nas gardło, zakres pożywienia, które możemy spożywać, jest bardzo ograniczony. Naturalnie boimy się, że wszystko, co wpadnie nam do gardła, spowoduje ból, a nawet go spotęguje.

Boli, nawet gdy pijemy wodę, herbatę lub zupę (niektóre z najczęstszych rzeczy, które spożywamy w takich przypadkach). Tak więc, oprócz upewnienia się, że podczas tej choroby masz pożywną dietę, musisz zwrócić uwagę na te wskazówki.

Miękkie i grube potrawy

 • Wybierz miękkie, gładkie jedzenie: lepiej, jeśli zdecydujesz się na kremowe jedzenie, aby uniknąć większego bólu podczas połykania. Nie zapominaj, że każda łyżka, którą zjesz, musi mieć odpowiednią liczbę kalorii i składników odżywczych, ponieważ możesz zjeść dwie lub trzy łyżki i nie będziesz w stanie znieść dyskomfortu.
 • Moczenie pokarmu: Rosół lub ciepłe mleko pomaga zmiękczyć jedzenie. Na przykład chleb lub płatki śniadaniowe. W ten sposób szybciej przejdą przez gardło i spowodują mniejszy ból.
Owsianka
 • Pokrój jedzenie na małe kawałki – czy to mięso, warzywa czy płatki zbożowe. Wszystko można ciąć bardzo drobno (jak dla dziecka), co powinno pomóc w uniknięciu bólu.
 • Wybierz gotowane warzywa i owoce: Lepiej ugotować wszystkie warzywa i owoce. Dzieje się tak na przykład w przypadku marchewki, selera lub jabłek, które mogą podrapać się w gardło podczas schodzenia.

Zimne i niesezonowane jedzenie

 • Jedz zimne potrawy: lody, galaretki lub jogurt mogą pomóc złagodzić ból gardła, ale niektórzy eksperci odradzają w szczególności lody. Wbrew powszechnemu przekonaniu herbata czy rosół, mimo że uspokajają nas w chłodne dni, nie łagodzą stanów zapalnych, a wręcz przeciwnie.
Kobieta jedząca lody.
 • Unikaj bardzo mocnych lub pikantnych potraw: owoce cytrusowe, pomidory i potrawy z dużą ilością przypraw nie są dobre na ból gardła. Wszystko to może dodatkowo podrażnić obszar i być bolesne do przełknięcia. Unikaj również sosów i potraw, które są zbyt gorące.
 • Inne produkty, których należy unikać, to chrupiące lub szorstkie potrawy, takie jak chipsy ziemniaczane, tosty i potrawy w cieście. Nie należy też spożywać orzechów ani całych nasion.

Na koniec upewnij się, że nawadniasz bardziej niż zwykle. Jeśli zwykle pijesz mało wody, to pora zacząć zmieniać swoje nawyki.

Jeśli zwykle pijesz dużo płynów, spróbuj zwiększyć ich ilość. Pamiętaj, że kiedy jesteś chory, musisz dużo pić, zwłaszcza jeśli masz gorączkę.

Dozwolone pokarmy w przypadku bólu gardła

Śniadanie w łóżku.

Daliśmy ci już kilka wskazówek na temat tego, co możesz jeść, gdy boli cię gardło. Ale lista jest jeszcze dłuższa, dzięki czemu możesz cieszyć się wieloma potrawami, zarówno słodkimi, jak i pikantnymi. Opcje są nieskończone, chociaż główne z nich są wymienione poniżej:

 • Rosół warzywny bez ryżu i makaronu lub ciepłe zupy z drobno posiekanymi warzywami.
 • Puree ziemniaczane, marchew lub cukinia (lub zmieszane razem). Również warzywa w śmietanie lub gotowane i puree.
 • Biały ryż raczej „rozgotowany”.
 • Cienki makaron (najlepiej świeży makaron zamiast suszonego).
 • Ryby gotowane na parze bez kości (na przykład morszczuk lub żabnica). Również kurczak gotowany na parze lub gotowany w szatce kurczak (nie jedz suchych części, takich jak pierś).
 • Jajko na twardo lub omlet ziemniaczany.
 • Sery miękkie (np. do smarowania, kremowe lub twarogowe). Również pasztety (wegetariańskie lub mięsne).
 • Soki i koktajle warzywne i owocowe oraz gotowane owoce. Również owoce miękkie, takie jak banan czy arbuz w małych kawałkach.
 • Desery miękkie lub namoczone (jogurt, galaretka, budyń, budyń, lody).
 • Zboża nasączone jogurtem lub mlekiem (mleko, o ile nie ma flegmy i śluzu).
 • Na przykład herbata ziołowa z cytryną, miodem i imbirem.
 • Kawa (niewielka ilość i możemy ją brać z mlekiem).

Domowe sposoby na ból gardła

Aby przyspieszyć proces gojenia i jak najmniej cierpieć za każdym razem, gdy coś zjesz, proponujemy Ci ostatnie lekarstwa na ból gardła:

 • Płukać gardło ciepłą wodą (jeśli chcesz, możesz dodać trochę soli) i powtarzaj kilka razy dziennie. Woda nawodni stan zapalny gardła. Uważaj, aby nie przesadzić, aby uniknąć wysuszenia błon śluzowych.
 • Cukierki: Mogą to być cukierki miodowe, miętowe lub eukaliptusowe.

 

 • Miód: doskonały środek antyseptyczny, który można spożywać w łyżkach. Aby uniknąć poparzenia podczas połykania, zalecamy, aby był płynny i ciepły.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Perry, M. (2007). Management of sore throat. Practice Nurse. https://doi.org/10.1001/jama.1978.03290090021002
 • Nanda, M. S., Mittal, S. P., & Gupta, V. (2017). Role of honey as adjuvant therapy in patients with sore throat. National Journal of Physiology, Pharmacy and Pharmacology. https://doi.org/10.5455/njppp.2017.7.1233125122016
 • Herrera, Roberto González, Julio Rómulus Calvet, and JOSÉ M. Sanfiz Vila. “Diagnóstico y tratamiento de la mononucleosis infecciosa.” Revista Cubana de Medicina 5.4 (2019).
 • Angeletti, Eros Miguel. “Eficacia de la miel para el tratamiento de la tos aguda en niños atendidos en forma ambulatoria.” Evidencia, actualizacion en la práctica ambulatoria 23.4 (2020): e002075-e002075.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.