Big Mac? Sprawdź, czy warto.

Wysoka zawartość sodu i kalorii powoduje, że znacznie podnosi się poziom glukozy w organizmie, a co za tym idzie, pojawiają się chęci na kolejną dawkę fast foodów. 
Big Mac? Sprawdź, czy warto.
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Fast foody, takie jak na przykład popularny hamburger Big Mac, są naprawdę smaczne i wydaje się, że są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają czasu na gotowanie w domu.

Od dawna wiadomo, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Wysoka zawartość tłuszczów, sodu i rafinowanego cukru wywołuje ogromne szkody w organizmie i jest główną przyczyną otyłości i nadwagi.

Już jakiś czas temu słynny Big Mac zdobył nasze podniebienia. Na stronie internetowej restauracji McDonald’s możemy przeczytać: dwa kotlety w 100% wołowe, sałata, cebula, ogórek, ser cheddar i wyjątkowy sos.

Big Mac jest najczęściej jadanym hamburgerem na całym świecie. Ale uwaga! Obecność nasyconych tłuszczów i kalorii może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie! Nawet zaraz po jego spożyciu.

Fast Food Menu Price opublikowało informacje na temat tego, co dzieje się z naszym organizmem po zjedzeniu Big Maca. Widzimy, że efekty są widoczne zaraz po pierwszym kęsie.

Pyszny Big Mac. Ale już po 10 minutach…

Hamburger wegetariański

Jeden Big Mac, z serem i sosem, zawiera 540 kcal. Zaraz po jego spożyciu widoczne są dwa natychmiastowe efekty. Pierwszym z nich jest wzrost poziomu glukozy we krwi. Drugi to uwolnienie dopaminy – hormonu odpowiedzialnego za przyjemność i dobre samopoczucie.

Podobnie działają narkotyki. Po zjedzeniu hamburgera myślimy: “ależ to było pyszne”.

Po 20 – 30 minutach: będziesz chciała więcej

Fast food

Big Mac zawiera spore ilości syropu z kukurydzy, który jest pełen fruktozy. Oprócz tego, obecność sodu sprawi, że będziemy chciały jeść więcej. Obie substancje uznaje się za uzależniające.

Ale nie to jest najgorsze. Big Mac zawiera 970 mg sodu, który powoduje odwodnienie organizmu, a co za tym idzie, problemy z nerkami i sercem. Może podnieść ciśnienie krwi, wywołać cukrzycę i nadwagę.

Po 40 minutach: glukoza, glukoza i jeszcze raz glukoza

Najprawdopodobniej pomyślisz: “zjadłabym jeszcze jednego”. To normalne. Przy tak dużej porcji kalorii, poziom cukru we krwi wystrzeliwuje i prezentuje się jako nieodparta pokusa sięgnięcia po większe ilości fast foodów.

Jeden Big Mac pokrywa jednorazowo ponad 25% dziennego zapotrzebowania na kalorie, co wpływa na funkcjonowanie trzustki, która wysyła sygnał o uczuciu niekontrolowanego głodu.

Mało tego! Fruktoza jest bardzo szybko wchłaniana przez organizm i wpływa na zwiększoną produkcję insuliny.

Przeczytaj również: Trzustka i jej detoksykacja

Po 60 minutach: spowolniony proces trawienia

Niestrawność

Standardowo, nasz organizm potrzebuje od 24 do 72 godzin, żeby strawić pokarmy. Jednak w przypadku Big Maca, ze względu na wysoką zawartość tłuszczów, proces ten znacznie się komplikuje i potrzeba nawet więcej niż 3 dni.

Mało tego! Zależnie od diety, jaką stosujemy, tłuszcze utwardzane i nasycone rozkładają się całkowicie nawet przez 51 dni!

To właśnie te rodzaje kwasów tłuszczowych sprawiają, że wzrasta ilość osób chorych na serce, otyłość, nowotwory i cukrzycę.

Hamburger ten zawiera 25g tłuszczu, czyli 37% dziennego zapotrzebowania. Z tych 25g, prawie połowa to tłuszcze nasycone, które obecne są jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso i sery.

Jako. że praktycznie nie dostarcza nutrientów, Big Maca powinnyśmy jadać bardzo rzadko, a najlepiej wcale. Szkody są ogromne. Jedne widoczne są od razu, a inne na dłuższą metę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Prayson B, McMahon JT, Prayson RA. Fast food hamburgers: what are we really eating? Ann Diagn Pathol. 2008 Dec;12(6):406-9. doi: 10.1016/j.anndiagpath.2008.06.002. Epub 2008 Jul 26. PMID: 18995204.
  • Fuhrman J. (2018). The Hidden Dangers of Fast and Processed Food. American journal of lifestyle medicine, 12(5), 375–381. https://doi.org/10.1177/1559827618766483
  • Bahadoran, Z., Mirmiran, P., & Azizi, F. (2016). Fast Food Pattern and Cardiometabolic Disorders: A Review of Current Studies. Health promotion perspectives, 5(4), 231–240. https://doi.org/10.15171/hpp.2015.028
  • Mohammadbeigi, A., Asgarian, A., Moshir, E., Heidari, H., Afrashteh, S., Khazaei, S., & Ansari, H. (2018). Fast food consumption and overweight/obesity prevalence in students and its association with general and abdominal obesity. Journal of preventive medicine and hygiene, 59(3), E236–E240. https://doi.org/10.15167/2421-4248/jpmh2018.59.3.830

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.