Bielizna - 5 zasad, które zapewnią Ci zdrowie intymne
Bielizna to element garderoby o bardzo długiej i złożonej historii. Jak się okazuje, już w starożytności mieszkańcy niektórych regionów zakładali bieliznę pod wierzchnie części garderoby, aby lepiej chronić swoje ciało przed chorobami i innymi czynnikami zewnętrznymi.
W 1922 roku archeolodzy odkryli przepaski na biodra, które starożytni Egipcjanie nosili pod swoimi tunikami. Była to jednak domena najwyższej klasy społecznej.
Bielizna ewoluowała przez wieki. Zmieniały się materiały, wzory i zastosowanie poszczególnych części garderoby. Najważniejsze jednak, że obecnie coraz bardziej bielizna odpowiada naszym potrzebom oraz dba o komfort i zdrowie intymne, niezależnie od płci czy wieku.
Bielizna i jej funkcje
Komfort i higiena
Bielizna pochłania pot i inne wydzieliny ludzkiego ciała, dzięki czemu nasze najbardziej intymne miejsca nie mają bezpośredniego kontaktu z wierzchnimi częściami garderoby. To samo dotyczy majtek, podkoszulek, biustonoszy czy skarpetek.
Przeczytaj również: Odzież – 9 rzeczy wskazujących na jej jakość
Podtrzymywanie
Niektóre z części naszej garderoby mają na celu podtrzymywanie poszczególnych części ciała. Pomagają im w tym specjalne fiszbiny, włókna i obszycia.
Dotyczy to zarówno biustonoszy w przypadku kobiet, jak i specjalnej bielizny podtrzymującej męskie narządy intymne, takiej jak slipy.
Walory estetyczne
Za sprawą rozwoju nie tylko w kwestiach technologicznych, ale i światopoglądowych, możemy wybierać z nieskończonej gamy tkanin, modeli i krojów bielizny. Bielizna zaczęła więc odgrywać zupełnie nowe funkcje, stając się walorem estetycznym samym w sobie.
Postęp w tej dziedzinie sprawił, że możemy korzystać nie tylko z takich udogodnień jak bielizna wyszczuplająca i modelująca, ale i korzystać z jej walorów rozpalających zmysły i pozwalających spełniać najskrytsze erotyczne fantazje.
Jaką bieliznę najlepiej wybrać?
Wybór odpowiedniej bielizny zależy nie tylko od indywidualnych upodobań, ale i sytuacji i potrzeb. W zależności od swojego indywidualnego stylu czy okoliczności, możesz wybierać różne komplety bielizny, tak aby najlepiej spełniała ona swoje funkcje.
1. Bielizna bawełniana
Jednym z najlepszych, najbardziej uniwersalnych i najzdrowszych rozwiązań jest bez wątpienia bielizna bawełniana. Jest ona przewiewna, naturalna i hipoalergiczna, pozwala więc uniknąć infekcji miejsc intymnych i podrażnień skóry.
Bawełna dobrze wchłania wilgoć i zapewnia przewiew, dzięki czemu bakterie, grzyby i infekcje nie zagrażają Twoim miejscom intymnym. Materiał ten jest także łatwy w pielęgnacji i nie zaburza zdrowego pH skóry.
2. Odpowiedni rozmiar bielizny
Znając swój dokładny rozmiar w przypadku każdej części garderoby możemy zaoszczędzić sobie wiele nerwów i czasu. Jest to szczególnie istotne w przypadku biustonoszy, których rozmiar zależy nie tylko od obwodu pod piersiami, ale i wielkości miseczki.
Noszenie źle dobranego biustonosza może mieć różne konsekwencje dla naszego zdrowia. Wpływa to negatywnie między innymi na ramiona, piersi, szyję czy kręgosłup. Źle dobrany biustonosz przyspiesza także wiotczenie skóry.
Z kolei w przypadku majtek, zbyt ciasne i źle dobrane także mogą przynieść nam pewne negatywne skutki:
- Majtki zbyt uciskające okolice brzucha mogą wywoływać takie dolegliwości jak refluks czy zgaga.
- Z kolei te uciskające okolice talii mogą ograniczać prawidłowe krążenie krwi, wywołując mrowienie czy podrażnienie.
3. Odpowiednia bielizna do ćwiczeń
Ćwiczenia fizyczne to specyficzna sytuacja dla naszego ciała. Podczas aktywności pocimy się i potrzebujemy większej swobody do wykonywania skomplikowanych ruchów i pozycji. Warto więc zainwestować w bieliznę sportową, która ułatwi nam to zadanie, a jednocześnie uchroni nas przed konsekwencjami ćwiczenia w nieprzeznaczonych do tego tkaninach.
Bielizna sportowa jest wykonywana z chłonnych tkanin, takich jak mikrofibra, poliester czy nylon. Nie tylko kształtuje więc i modeluje sylwetkę, ale i chroni nas przed infekcjami. Warunkiem, by tak się stało, jest jednak zmiana bielizny od razu po powrocie z siłowni. Dzięki temu pot i wilgoć nie przyczynią się do rozwoju bakterii i grzybów w miejscach intymnych.
4. Unikaj stringów
Stringi nie są najlepszym wyborem, co najmniej z kilku powodów. Przede wszystkim nie jest to najwygodniejszy rodzaj bielizny. Poza tym majtki tego typu ułatwiają przechodzenie bakterii z odbytu do pochwy, co zwiększa ryzyko infekcji – zarówno intymnej, jak i dróg moczowych.
Przeczytaj również: Infekcja pochwy – 7 domowych lekarstw
5. Bielizna dla ciężarnych i karmiących piersią
Zarówno ciąża, jak i karmienie piersią, pociągają za sobą całą serię zmian hormonalnych oraz zmian w naszym wyglądzie. Przede wszystkim piersi stają się większe i bardziej czułe. Warto wówczas wybierać biustonosze na szerszych ramiączkach, które lepiej ustabilizują biust i równo rozłożą obciążenie.
Zwróć także uwagę na materiał, którym wyłożona jest miseczka. Delikatny pomoże uniknąć podrażnienia sutków.
Jak widzisz, niezależnie od potrzeb i sytuacji, odpowiedni dobór bielizny jest kluczowy nie tylko dla dobrego samopoczucia i wyglądu, ale i dla zdrowia. Koniecznie dostosuj wybór bielizny do każdych okoliczności, a na pewno poczujesz się lepiej we własnej skórze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Avellaneda, D. (2006). Debajo del vestido y por encima de la piel: historia de la ropa interior femenina. Nobuko.
- Cabanillas, B., & Silvana, M. (2022). Mejoramiento de estilos de vida saludables y su efecto en la disminución de infecciones vaginales, en mujeres en edad reproductiva del centro poblado la Huaraclla, Cajamarca- Perú – 2018. Universidad Nacional de Cajamarca. https://repositorio.unc.edu.pe/handle/20.500.14074/4947
- de Pineda, M., & Ruth, V. (2018). Conocimientos, percepciones y prácticas sobre la infección de vías urinarias de mujeres embarazadas de la Unidad Comunitaria de Salud Familiar Intermedia Panchimalco, municipio de Panchimalco, El Salvador, Octubre 2017. 71–71. https://pesquisa.bvsalud.org/portal/resource/pt/biblio-1007938