Bezpieczne leki w ciąży – poznaj 5 z nich

Większość ciężarnych kobiet ma wątpliwości i zmartwienia odnośnie zażywania leków podczas ciąży. Zawsze bezpieczniej jest nie przyjmować leków samemu i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. W ten sposób ryzyko oddziaływania na dziecko będzie mniejsze.
Bezpieczne leki w ciąży – poznaj 5 z nich

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2022

Wiedza na temat bezpiecznych leków, które można przyjmować w czasie ciąży, jest bardzo ważna, ponieważ niektóre z substancji mogą zaszkodzić zdrowiu dziecka. Bezpieczne leki w ciąży to takie, które nie wpłyną negatywnie na zdrowie i rozwój dziecka.

Ciąża jest jednym z najbardziej znaczących przeżyć w życiu kobiety. Od momentu poczęcia Twoje ciało inicjuje naturalny proces zmian. Wspomnieć tu trzeba zmiany zarówno fizyczne, jak i psychiczne, takie jak nudności, zawroty głowy, wymioty, ból i mnóstwo innych dolegliwości, które są dość powszechne w tym stanie.

Przyszła matka zacznie odczuwać również zmiany hormonalne. To wszystko jest stosunkowo normalne, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Jednakże mogą czasem pojawić się komplikacje, takie jak infekcje pochwy i nerek, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, stan przedrzucawkowy ciężarnej, przedwczesny poród i inne częste zaburzenia. W przypadku wielu z nich, będziesz potrzebowała leków. Pamiętaj, że najlepiej będzie, jeśli weźmiesz je tylko z polecenia i pod kontrolą lekarza.

Bezpieczne leki w ciąży

Istnieją bezpieczne leki, które można przyjmować w czasie ciąży. Tak jak jednak już wspomnieliśmy i co ponownie podkreślamy – zawsze należy je przyjmować pod nadzorem lekarza lub farmaceuty.

Ból głowy - bezpieczne leki w ciąży

Istnieje wiele bezpiecznych leków, które można zażywać w czasie ciąży. Oprócz powszechnego dyskomfortu związanego z ciążą, przyszła matka może być dotknięta innymi powszechnymi dolegliwościami wynikającymi z zakażenia zewnętrznymi czynnikami biologicznymi i potrzebować leków w celu ich złagodzenia.

Istnieje wiele leków dostępnych bez recepty w aptekach, które mogą leczyć przeziębienie, kaszel, biegunkę, zaparcia, nudności…. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed ich przyjęciem, ponieważ niektóre z nich mogą nie być odpowiednie dla kobiet w ciąży.

Unikaj leków, które przynoszą ulgę w przypadku wystąpienia wielu objawów, czyli preparatów o złożonym składzie. Na przykład, jeśli bierzesz leki przeciwbólowe na ból głowy, unikaj tych, które zawierają również środki przeciwhistaminowe i udrażniające górne drogi oddechowe.

Teraz opiszemy Ci niektóre najczęściej polecane i najbezpieczniejsze leki, które możesz przyjmować w czasie ciąży:

1. Paracetamol lub acetaminofen

Są to środki przeciwbólowe (analgetyki) i są zalecane w celu zmniejszenia stanu zapalnego, który prowadzi do bólu. Oba te środki łagodzą drobne anomalie, ból i gorączkę, czyli mogą zmniejszać niektóre objawy przeziębienia i grypy.

Koniecznie przeczytaj również: Leki przeciwbólowe – jak je klasyfikujemy?

2. Klotrimazol lub mikonazol

Są to leki przeciwgrzybiczne powszechnie stosowane w czasie ciąży, ponieważ pomagają one pozbyć się infekcji grzybiczych pochwy. Równie skutecznie likwidują takie objawy, jak na przykład nadmierna lub nieprawidłowa wydzielina z pochwy.

3. Magnezowe środki zobojętniające kwas żołądkowy

Najbardziej znane marki środków zobojętniających kwas żołądkowy, które zawierają magnez, są skuteczne i bezpieczne, jeśli chodzi o łagodzenie irytujących objawów zgagi. Ten stan charakteryzujący się nieprzyjemnym uczuciem palenia w przełyku jest bardzo powszechny w czasie ciąży, zwłaszcza w ostatnich tygodniach przed porodem.

4. Loratadyna lub chlorofeniramina

Każdy z tych leków przeciwhistaminowych jest najczęściej zalecany w przypadku alergii. Oba leki łagodzą przekrwienie nosa i łzawienie, gdy przyszła matka jest uczulona i narażona na działanie alergenów.

5. Gliceryna lub senes

Leki te są środkami przeczyszczającymi i są skuteczne w leczeniu zaparć – kolejnego powszechnego objawu wśród kobiet w ciąży. Szczególnie w ostatnich miesiącach przed rozwiązaniem.

Bezpieczne leki w ciąży i witaminy

Każda kobieta w ciąży skorzysta na włączeniu lub zwiększeniu podaży witaminy B12 i kwasu foliowego w diecie. Jak zwykle, zapytaj o to swojego lekarza.

Kobieta w ciąży je owoce - bezpieczne leki w ciąży

Witaminy i suplementy diety są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. Twój ginekolog-położnik lub pielęgniarka położna wskaże, które z nich są najkorzystniejsze dla Twojej ciąży.

Nadal jednak do najczęściej zażywanych leków i witamin w okresie ciąży należą: witamina C dla prawidłowego tworzenia naczyń krwionośnych dziecka; kwas foliowy do produkcji czerwonych krwinek; witamina D niezbędna przy tworzeniu zdrowych zębów i tkanki kostnej oraz żelazo, aby wspierać rozwój dziecka i odżywiać łożysko.

Mimo że witaminy są dostępne bez recepty w aptekach, nie przedawkuj ich. Pamiętaj, że więcej nie znaczy lepiej. Ponadto, nadmiar witamin wydalany jest głównie przez mocz, więc nie tylko marnujesz witaminy, ale także pieniądze. Wiele witamin można również pozyskać z różnych źródeł żywności. Zapewniają wyższą jakość i są to źródła naturalne.

Bezpieczne leki w ciąży i środki naturalne

Naturalne środki zaradcze to kolejny świetny sposób leczenia dyskomfortu, a nawet bólu. Zawsze skonsultuj się jednak z lekarzem i porozmawiaj z nim na ten temat.

Oprócz wszystkich leków wymienionych powyżej, istnieje również wiele opcji w postaci naturalnych domowych środków zaradczych. Czasami bowiem objawy dyskomfortu, które są obecne podczas ciąży mogą być złagodzone tylko poprzez zmianę codziennych nawyków. Nawet jeśli oznacza to wykonywanie specyficznych działań, które mają pozytywny wpływ na kondycję i zdrowie przyszłej mamy.

Naturalne bezpieczne leki w ciąży

Jeśli przyjmiesz zdrowy styl życia w czasie ciąży, to nie będziesz musiała uciekać się do nadmiernego zażywania leków. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, to warto wiedzieć, że wiele z tych rzeczy jest stosowanych już od czasów starożytnych. Mają one potwierdzone działanie i są skuteczne w większości przypadków. Jeśli jesteś w potrzebie, wypróbuj sama!

Oczywiście, ważne jest również, abyś stosowała właściwą, zdrową dietę i pozostała tak aktywna, jak to tylko możliwe. Zachowanie zdrowia w czasie ciąży jest niezbędne, ponieważ zapobiega lub zmniejsza objawy, co w rezultacie pozwala na uniknięcie stosowania leków. Ponadto, posiadanie ustalonego harmonogramu snu, relaksu i odpoczynku jest niezbędne dla Twojego zdrowia.

Nie lecz się sama

Większość kobiet wie, że powinny przyjmować tylko bezpieczne leki w ciąży. Ale jeśli jesteś przy nadziei i cierpisz z powodu jakiegoś objawu ciążowego lub dolegliwości o większych komplikacjach, wówczas lekarz przepisze leki, aby je wyeliminować lub utrzymać pod kontrolą.

Chociaż najlepiej byłoby całkowicie uniknąć przyjmowania leków podczas ciąży, to najważniejszą rzeczą w tym przypadku jest działanie mające na celu zachowanie dobrego stanu zdrowia zarówno Twojego, jak i dziecka.

Samoleczenie rzadko jest dobrym pomysłem. Szczególnie podczas pierwszego trymestru, ponieważ jest to najbardziej wrażliwy etap rozwoju płodu. Zawsze skonsultuj się więc z profesjonalistą przed przyjęciem jakichkolwiek leków, suplementów, a nawet naturalnych domowych środków zaradczych, nawet tych, które uważa się za powszechnie używane i nieszkodliwe w czasie ciąży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gimeno, FJ Abad, et al. “Categorías de riesgo de los medicamentos utilizados durante el embarazo: Guía rápida de consulta.” Farm Aten Prim 3 (2005): 49-61.
  • Taboada Lugo, Noel, et al. “Uso de medicamentos durante el embarazo y su posible efecto teratogénico.” Revista Cubana de Medicina General Integral 20.4 (2004): 0-0.
  • Vergel Rivera, Germán, and Alicia Zapata Martínez. “Embarazo y medicamentos en un área de salud.” Revista Cubana de Medicina General Integral 15.3 (1999): 227-231.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.