Bezpieczeństwo w sieci - eksperyment społeczny

To bardzo ważne, żeby kontrolować aktywność naszych dzieci w internecie; zwłaszcza, jeżeli są niepełnoletnie. Należy zadbać, aby nie rozmawiały z nieznajomymi i nie narażały się na niebezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo w sieci - eksperyment społeczny

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Portale społecznościowe są coraz częściej używane przez osoby niepełnoletnie na całym świecie i – chociaż wielu ludzi twierdzi, że są nieszkodliwe – musimy odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech.

Mówimy o narzędziach, które pozwalają zachować anonimowość, a nawet udawać całkowicie inną osobę, dlatego też są tak często wykorzystywane przez pedofilów, którzy zbliżają się w ten sposób do dzieci i stopniowo zdobywają ich zaufanie.

Twoje dzieci mają konto na Facebooku lub na jakimkolwiek innym portalu? Wiesz z kim rozmawiają na co dzień? Jeżeli nie, koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł i zacznij troszczyć się o ich bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo w sieci – kontaktował się z dziewczynkami na Facebooku i zawiadamiał rodziców

Żeby uświadomić rodziców i ich dzieci, zwłaszcza dziewczynki, youtuber znany jako Coby Persin zrealizował eksperyment społeczny, który udowadnia, że w portalach społecznościowych bezpieczeństwo jest zerowe.

Stworzył fałszywy profil na Facebooku, podając się za 15-latka, i kontaktował się z 12, 13 i 14-letnimi dziewczynkami.

Przez kilka dni z rzędu prowadził rozmowy ze wspomnianymi nastolatkami i – mając już ich zaufanie – zapraszał na spotkanie i za każdym razem otrzymywał pozytywną odpowiedź.

Wszystko to za zgodą rodziców, którzy oczekiwali od swoich córek odpowiedzialnego zachowania i byli przekonani, że nie zgodzą się one na “randkę” z nieznajomym. Nic bardziej mylnego.

Czarna furgonetka

Wszystkie nastolatki wyraziły chęć poznania się “twarzą w twarz” i nie stawiały żadnych oporów. W dzień spotkania okazywało się, że tajemniczy młodzieniec był dużo starszy, niż twierdził przez internet. Mało tego! Towarzyszyli mu rodzice potencjalnej “ofiary”.

Coby – autor eksperymentu – wyjaśnia, że jego założeniem było uświadomienie rodziców dzieci na temat tego, jak nikłe jest bezpieczeństwo w internecie. Portale społecznościowe stały się przynętą dla wielu kryminalistów.

“W Stanach Zjednoczonych mieszka ponad 750 000 pedofilów. Zadbaj o bezpieczeństwo Twoich dzieci” – mówi.

Niebezpieczeństwa

Wyobrażacie sobie, co mogłoby się wydarzyć, gdyby zamiast niego w miejscu spotkania pojawił się pederasta? Albo porywacz? To naprawdę ogromny problem, który nie występuje jedynie w USA, ale na całym świecie.

Jako rodzice musicie wiedzieć, co robią Wasze dzieci na portalach społecznościowych i w internecie. Prawdą jest, że nowe technologie ułatwiają codzienne obowiązki i są głównym narzędziem komunikacyjnym. Ale nie oznacza to, że nie niosą za sobą żadnego ryzyka.

Jak wykryć podejrzany profil na facebooku?

Zidentyfikowanie Fałszywego profilu to dość proste zadanie. Wystarczy dobrze przyglądać się niektórym informacjom.

Facebook

Zdjęcia

Zazwyczaj nie mają opublikowanych zdjęć, ani na własnym profilu, ani w żadnej grupie. Pamiętaj, że autentyczne zdjęcia najczęściej mają sporo “lajków” i komentarzy.

Publikacje

Publikowane komentarze i aktualizacje są w dużej mierze bezsensowne i służą jedynie utrzymani aktywności na profilu: zdjęcia i filmiki ze zwierzętami, samochodami i dziewczynami.

Ukrywa swoich znajomych

Fałszywy użytkownik nie komentuje na profilach swoich znajomych, a jeżeli już to tylko po to, żeby zbliżyć się do konkretnej osoby. Nie upublicznia też swojej listy kontaktów lub ma ich raczej niewiele.

Inne bardzo ważne wskazówki:

  • Sprawdź datę przyłączenia się do społeczności internetowej.
  • Jeżeli nigdy nie widziałaś tej osoby na żywo, nie zgadzaj się na żadne spotkanie.
  • Pod żadnym pozorem nie dziel się Twoim numerem telefonu, adresem, ani żadną inną informacją tego typu.
  • Jeżeli Twoje dzieci są niepełnoletnie, masz prawdo do kontroli ich aktywności.
  • Obserwuj zachowanie w domu. Możesz zauważysz, że coś przed Tobą ukrywa.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.