Bazylia - naturalny repelent na komary
Wiele z nas korzysta z bazylii w kuchni. Ma wspaniały aromat i dobrze pasuje do makaronów, pizzy i olejów smakowych. Czy wiesz, że sprawdza się też jako naturalny repelent na komary?
To aromatyczne zioło odstrasza insekty. Dowiedz się, jak wykorzystać je w domu.
Czytaj teraz: Przechowywanie i mrożenie bazylii
Charakterystyka bazylii
Bazylia pochodzi z Azji, ale uprawia się ja na całym świecie. Obecnie znanych jest ponad 40 gatunków, z których najpopularniejszy jest Ocimum basilicum.
To roślina o szerokich, intensywnie zielonych liściach. Może osiągnąć pół metra wysokości, a cały jej aromat tkwi w liściach. Kwitnie latem – jej kwiaty są białe lub w kolorze lila.
Znana jest z wysokiej zawartości olejków eterycznych o właściwościach leczniczych. Pomagają na problemy z układem trawiennym, oddechowym i moczowym.
Bazylia stosowana jest jako roślina lecznicza w przypadku:
- Problemów żołądkowo-jelitowych takich jak biegunka i choroby pasożytnicze.
- Chorób układu oddechowego takie jak zapalenie oskrzeli.
- Problemów dermatologicznych.
- Choroby wysokościowej. Zawiera bowiem eugenol, który ma działanie przeciwzakrzepowe i przyspiesza krążenie krwi.
- Olejek eteryczny z bazylii działa przeciwgrzybiczo i zwalcza bakterie oraz grzyby.
Dlaczego bazylia odstrasza komary?
By zrozumieć działanie bazylii trzeba wiedzieć, jak komary wybierają swoje ofiary. Ich ukąszenia nie tylko swędzą i dokuczają, ale także niosą ryzyko w postaci poważnych chorób. Komary Aedes aegypti są winne epidemiom dengi i żółtej febry.
Ten typ owadów posiada sensory termiczne i chemiczne, które pozwalają na wykrywanie pożywienia. Cały ich maleńki organizm orientuje się na lokalizowanie ofiar.
- Ich nogi są wrażliwe na różnicę temperatur pomiędzy obiektem zainteresowania a otoczeniem.
- Ich czułki wyczuwają parę wodną i dwutlenek węgla, które wydychamy. Co więcej, nasza skóra wydziela wraz z potem substancje takie jak kwas mlekowy, co również przyciąga komary.
Stosowanie chemicznych repelentów wymierzone jest w sensory komarów. Tracą one wówczas zdolność wykrywania swoich ofiar. Bazylia zawiera cztery naturalne substancje o działaniu odstraszającym komary: estragol, cytronelol i limonen y trans-nerolidol.
Czytaj dalej: 3 domowe repelenty chroniące przed ugryzieniami komarów
Jak wykorzystać bazylię jako naturalny repelent na komary?
Bazylia to roślina pozwalająca na skuteczne, proste i tanie odstraszanie komarów. Wystarczy postawić roślinki w oknach, na tarasie i w ogrodzie, a ilość komarów zmniejszy się.
By przygotować naturalny repelent na bazie bazylii potrzebujemy następujących składników:
- 120 mililitrów wody.
- Listki bazylii.
- 120 mililitrów wódki lub alkoholu 96 º.
Z liści i wody przygotowujemy napar i odcedzamy go. Mieszamy płyn z wódką lub alkoholem i przelewamy do butelki z rozpylaczem. Możemy korzystać z niego, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Alternatywnie można kupić olejek eteryczny z bazylii. Nie tylko nawilża skórę, ale też odstrasza komary. Co więcej, ma wspaniały aromat.
Bazylia jako naturalny repelent na komary a syntetyczne środki
Syntetyczne produkty stosowane jako repelenty nie zawsze są tak skuteczne jak nam się zdaje. Udowodniono bowiem, że jedynie środki zawierające DEET N,N-Dietylo-m-toluamid) w stężeniu nie mniejszym niż 25 % są skuteczne.
Stosując naturalne olejki eteryczne jako repelenty warto jednak mieć na uwadze, że łatwo się ulatniają. Trzeba więc często ponawiać aplikację, gdyż efekt utrzymuje się krótko.
Poza naturalnymi środkami takimi jak bazylia, możemy podjąć także dodatkowe działania na rzecz odstraszania komarów:
- Stosowanie moskitier w oknach, drzwiach i kołyskach dzieci.
- Czytanie etykiet produktów pod kątem naturalności składników, by ustalić czas działania, minimalny wiek stosowania i typ skóry, na które można je nakładać.
- Trzepanie pościeli przed snem, by sprawdzić czy w sypialni nie ma komarów.
Mamy nadzieję, że stosowanie bazylii i innych naturalnych środków pozwoli ci pozbyć się komarów z twojego otoczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sánchez Govín, E., Leal López, I. M., Fuentes Hernández, L., & Rodríguez Ferrada, C. A. (2000). Estudio farmacognóstico de Ocimum basilicum L.(albahaca blanca). Revista Cubana de Farmacia, 34(3), 187-195.
- Sam, O., de la Luz, M., & Barroso, L. (2002). Caracterización anatómica de las hojas de la albahaca blanca (Ocimum basilicum L.). Cultivos tropicales, 23(2), 39-42.
- Py, N. F. M. M. S., & Corona-Cruz, A. Repelente Natural para el Mosquito Aedes Aegypti a base de Albahaca (Ocimun Basilicum) y Eucalipto (Eucalyptus globulus) para apoyar problemas de salud en comunidades del municipio de Yaxcaba Yucatán. COMPENDIO DE PONENCIAS, 114.
- Grisales Galindo, M., Tellez Salamaca, D. M., & Gómez Vanegas, M. Evaluación De La Eficacia De Los Extractos Naturales De Citronella (Cymbopogoncitratus), Albahaca (Ocimumbasilicum) Y Lavanda (Lavandulaspp.) Como Repelente Natural Contra Mosquitos Adultos De La Especie Aedes Aegypti.
- Querales, J. (2002). Dengue: causas, características clínicas y prevención. Gaceta Médica de Caracas, 110(3), 328-332.
- Uc-Puc, V., Herrera-Bojórquez, J., Carmona-Carballo, C., Che-Mendoza, A., Medina-Barreiro, A., Chablé-Santos, J., … & Manrique-Saide, P. (2016). Efectividad de repelentes comerciales disponibles contra el mosquito Aedes aegypti (L.) en Yucatán, México. salud pública de méxico, 58, 472-475.
- Badilla, B. (2016). Uso racional de repelentes contra mosquitos.