Bardzo wrażliwe osoby - czy wiesz, jak je traktować?

Osoby wysoce wrażliwe postrzegają i przetwarzają informacje emocjonalne w inny sposób. Odkryj kilka kluczy, aby uniknąć konfliktów i nieporozumień podczas interakcji z nimi.
Bardzo wrażliwe osoby - czy wiesz, jak je traktować?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niektórzy ludzie mają szczególną wrażliwość, która może utrudniać ich codzienne życie, jeśli nie nauczą się nią zarządzać. Zwłaszcza jeśli nie są rozumiani przez osoby z ich otoczenia. Dlatego chcemy pokazać, jak należy traktować bardzo wrażliwe osoby.

Szacuje się, że około 20% populacji ma tę wysoką wrażliwość, więc jest prawdopodobne, że znasz kogoś z tymi cechami lub nawet, że sam je masz. Są ludźmi bardzo emocjonalnymi, o dużej intuicji i empatii.

Dostrzegają większą ilość informacji sensorycznych, szybciej i na głębszym poziomie. Z tego samego powodu bardzo wrażliwe osoby mogą reagować w mocno zróżnicowany sposób.

Jak rozpoznać bardzo wrażliwe osoby?

Wysoka wrażliwość tych ludzi ma podłoże biologiczne. Stwierdzono, że ich ośrodkowy układ nerwowy wykazuje większą reaktywność niż u pozostałej części populacji. Ponadto zidentyfikowano powiązane markery genetyczne.

Na ten wrodzony temperament dodatkowo wpływają doświadczenia życiowe i czynniki związane ze środowiskiem i w efekcie kształtuje się profil wysoce wrażliwych osób. Oto niektóre z ich głównych cech charakterystycznych.

Głęboka refleksja

Bardzo wrażliwe osoby dostrzegają większą ilość informacji, ale także mają tendencję do przetwarzania ich znacznie głębiej niż reszta ludzi. Dlatego często pojawia się u nich skłonność do refleksji i analizy, aby w pełni zrozumieć każdy, nawet najmniejszy aspekt rzeczywistości.

Smutna kobieta przy oknie
Bardzo wrażliwe osoby często prowadzą samotny styl życia, ponieważ w ten sposób mogą oderwać się od tego, co ich dotyka lub rani i mogą na nowo nabrać energii.

Bardzo wrażliwe osoby mają skłonność do introwersji

Mając system wrażliwy na stymulację sensoryczną i emocjonalną, osoby te mogą czuć się przeciążone lub nadmiernie pobudzone. Głośne hałasy, jasne światła i tłumy ludzi wyczerpują je, przeszkadzają im i stresują.

Dlatego wykazują raczej skłonność do introwersji, cieszą się samotnością i potrzebują tych chwil spokoju, aby odzyskać utraconą energię.

Silna emocjonalność

Ze względu na swoją szczególną wrażliwość z łatwością wychwytują niuanse emocjonalne i subtelności, które dla innych pozostają niezauważone. Z większą siłą dostrzegają emocje innych, a także intensywnie przeżywają i wyrażają własne stany emocjonalne.

Mają bardzo dużo empatii i zwykle mocno angażują się w swoje relacje uczuciowe z innymi. Mogą mieć jednak trudności z ustalaniem granic.

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Jak schować dumę do kieszeni – 5 kroków

Wskazówki, jak traktować bardzo wrażliwe osoby

Ponieważ 80% populacji nie ma tej cechy, mogą pojawić się trudności ze zrozumieniem rzeczywistości, w jakiej żyją bardzo wrażliwe osoby. W konsekwencji często nie wiemy jak się do nich odnosić.

Dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które można wziąć pod uwagę, aby uniknąć konfliktów i nieporozumień.

1. Bądź wyrozumiały

Przede wszystkim należy pamiętać, że osoby bardzo wrażliwe odczuwają z większą intensywnością. Dlatego unikaj oceniania ich lub oskarżania o dramatyzm.

Nie unieważniaj i nie pomniejszaj znaczenia ich uczuć. To tylko sprawi, że będą tłumić swoje emocje, poczują się niezrozumiane, a nawet mogą poczuć dyskomfort psychosomatyczny.

Z drugiej strony pamiętaj również, że ich wrażliwość nie stanowi wady i dlatego nie próbuj ich zmieniać. Ich postrzeganie świata różni się od przeciętnej, ale liczy się tak samo jak Twoje.

2. Bądź wrażliwy na ich potrzeby

Ustaliliśmy już, że osoby te mogą się czuć przytłoczone, gdy podlegają nadmiernej zewnętrznej stymulacji. Z tego powodu staraj się nie podnosić głosu w rozmowie z nimi i staraj się wybierać ciche otoczenie, kiedy chcesz przebywać w ich towarzystwie.

Ponadto, bardzo wrażliwe osoby wykazują ponadprzeciętną uważność, hojność i empatię wobec emocji innych. Jednocześnie tak samo potrzebują, aby otaczające je bliskie osoby je słuchały i wspierały.

Pozwól im więc wyrazić siebie i zapewnij bezpieczną przestrzeń do dzielenia się swoimi obawami i uczuciami. Unikaj sztywności lub chłodu w interakcjach lub poradach, których udzielasz.

3. Uczciwość to dobra polityka

Czasami my, ludzie, mamy tendencję do ukrywania tego, co rzeczywiście myślimy, co czujemy i co nas niepokoi. Zakładamy maskę i udajemy, że wszystko w porządku.

Wysoce wrażliwi ludzie mają dużą zdolność do postrzegania wewnętrznych stanów innych i potrafią zauważyć każdą niewielką zmianę nastroju. Dlatego jeśli cię o to proszą, najlepiej rozmawiaj z nimi całkowicie szczerze.

W przeciwnym razie będą próbować analizować i zastanawiać się, aby zrozumieć Twoją postawę. W efekcie, może to im przysporzyć cierpienia.

Matka z synem
Wszechstronne wsparcie i szczere słuchanie to aspekty, których nie można lekceważyć u osób bardzo wrażliwych.

Dowiedz się więcej również na ten temat: Pomaganie innym – naucz swoje dziecko wrażliwości

Wrażliwość jest częścią tego, kim jesteśmy

Jeśli masz w swoim życiu bardzo wrażliwą osobę, może być ci trudno zrozumieć jej sposób postrzegania świata, wyrażania siebie i uczuć. Możesz cię również zaskoczy jej potrzeba samotności, jej powolne przetwarzanie informacji, jej niezdecydowanie lub ogromna wrażliwość na krytykę.

Ale pamiętaj, że wszystkie te cechy są częścią jej osobowości. Najlepiej więc zaakceptować ją taką, jaka jest. Dzięki temu odkryjesz ponadto, że ma również wiele cudownych cech: życzliwość, ciepło, hojność, lojalność.

Jeśli to Ty jesteś osobą bardzo wrażliwą, być może będziesz musiał / musiała nauczyć się radzić sobie z niektórymi reakcjami i emocjami, aby nie cierpieć. Konieczne jest rozsądne ustalanie granic i dbanie o siebie. Ale nie próbuj tłumić ani ukrywać swojej wrażliwości: doceniaj ją i szanuj, ponieważ jest integralną częścią twojej istoty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aron, E. N., & Aron, A. (1997). Sensory-processing sensitivity and its relation to introversion and emotionality. Journal of personality and social psychology73(2), 345.
  • Acevedo, B. P., Aron, E. N., Aron, A., Sangster, M. D., Collins, N., & Brown, L. L. (2014). The highly sensitive brain: an fMRI study of sensory processing sensitivity and response to others’ emotions. Brain and behavior4(4), 580-594.
  • Acevedo, B. (2021, 31 enero). Consejos prácticos para el cerebro altamente sensible. Recuperado marzo de 2021, de https://pasespana.com/consejos-practicos-para-el-cerebro-altamente-sensible

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.